Je to slyšet každou hodinu v rádiu, na některé stanici. Dříve to bylo na stanici Praha, Hvězda a pod. 6 zvukových znamení s přestávkou. Pochopil jsem, že po skončení posledního signálu bylo přesně tolik hodin, kolik mělo být. Ale jak dlouho trvá zvukový signál a jak je dlouhá přestávka mezi těmito signály? Ví to někdo? Děkuji.
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 2100 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Pět signálů má délku 100 ms a poslední šestý 500 ms. Všechny mají frekvenci 1000 Hz.
0 Nominace Nahlásit |
Časové signály DVB a DAB zásadně nebrat v potaz!!! Jsou totálně časově ujeté i o deset sekund. Je to dáno principem digitálního kódování a dekódování. Na anologových trasách je to víceméně vpořádku. No… není nad DCF (a další modifikace ve světě) a GPS.
Doplnění: Zde několik odkazů na problematiku. Včetně kompenzované nepřesnosti. Pozor, noc z toho se netýký digitálních záležitostí, které jedou opravdu s několika sekundovými zpožděními, navíc je nelze předem spočítat z důvodů, které tu popsali jiní. To, co známe z rozhlasu nepotřebuje buffer, tedy zpoždění je víceméně konstantní a oproti digitálním režimům jej lze kompenzovat.
Zdroj: https://www.google.cz/search?q=rozhlas+%C4%8Dasov%C3%A9+sign%C3%A1ly&ie=utf-8&oe=utf-8&lr=lang_cs
Upravil/a: Edison
0 Nominace Nahlásit |
Na ČRo Radiožurnál se vysílá časové znamení vždy v celou hodinu a ve 30 minutě, v současnosti je ve tvaru: „tečka/tečka/tečka/čárka“ a v analogu na VKV FM se přesně shoduje s přesným časem, celá hodina nebo 30 minuta je na ZAČÁTKU ČÁRKY. V analogu (na VKV FM) je to naprosto přesně, mám hodiny, které se synchronizují podle DCF každou hodinu a tak ukazují naprosto přesný čas (mám to tedy ověřeno).
Časové znamení je shodné jako písmeno „V“ v morseově abecedě (kdo také zná morseovku, potvrdí to).
Kdo chce přesný čas, pustí si třeba i signál RWM na 4996, 9996, 14996 kHz „CW“ na komunikačním přijímači (hraje i na teleskop), je to silná časová stanice, má i přesný kmitočet (synchronizovaný atomovými hodinami).
0 Nominace Nahlásit |
Podle mně, na základě pozorování signálů z TV a dle předpoklady, že rádio má stejnou konvenci, předpokládám, že důležitý je začátek zvukového signálu (5× upozornění a poslední, šestý signál, svým začátkem určuje přesný čas)
Nicméně tímtéž pozorováním a sledováním souběžných „přímých přenosů“ vysílaných jak v TV tak v rádiu bych těmto časovým signálům nepřikládal až tak velkou váhu. Rozdíl mezi vysíláním TV a rádia byl kolem 20s. Nejsem si jist zda si na vysílání časových značek dávali/dávají víc záležet. Ale třeba nyní v době digitálního vysílání máme další okolnost: pro vysílání i příjem si zařízení drží nějaký buffer dat pro zpracování, korekci chyb a podobně což znamená další zpoždění (může být pár desítek milisekund, ale také může být řádově v sekundách)
Upravil/a: Dochy
0
před 2100 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Podle toho co píší, tak časové znamení dnes je ze „tří teček a čárky“ >>> https://radiozurnal.rozhlas.cz/casova-znameni-10-dil-ceska-republika-6303408 (osobně nemohu potvrdit, ČRo nesnáším stejně jako ČT) ;) :D :D
0
před 2100 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Dochy>>> Jo? Popravdě jsem si nevšiml, že by zvuková znamení měly i jiné stanice, vtšinou jen oznámí: „Je právě 7 ráno…“ a to je tak vše. Ale protože rádio si zapínám jen v autě a jen omylem (když se přehmátnu), tak není vyloučeno, že existují i jiné stanice než ty spadající pod ČRo se zvukovým znamením. :)