Avatar uživatele
DDarent

Jaké „rozlišení“ má lidské oko?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Michal Kole, Alesh před 4813 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Děda Louda

Lidské oko je první částí řetězce vidění. Má jednoduchý objektiv o 2 členech – rohovka (cornea) je vnější člen a čočka (lens) vnitřní. Množství světla, které vstupuje do oka, je řízeno duhovkou (clonou, iris), která je mezi nimi. Světlo se potom šíří průhledným sklivcem (vitreous humor) a na světlocitlivé sítnici (retina) vytváří otočený obraz.

Sítnice je světlocitlivá část oka a odpovídá CCD/CMOS senzoru případně filmu ve fotoaparátu. Pokud by se sítnice vyrovnala do plochy, vytvořila by kruh o průměru cca 42mm – vynikající shoda s úhlopříčkou kinofilmu! Sítnice je tvořena světlocitlivými buňkami – asi 130 miliony tyčinek (rods) a 7 miliony čípků (cones). V tomto smyslu je oko vlastně 137 megapixelový foťák! Čípky jsou sice méně citlivé ale zato dokáží rozlišovat barvu. Naproti tomu tyčinky jsou velmi citlivé ale „černobílé“. Proto my lidé v šeru vidíme jen černobíle.

Žlutá skvrna (fovea) je místo na sítnici o průměru cca 0,2–0,5 mm. Nachází se na ose oka a je to místo nejostřejšího vidění, kterým my lidé ostříme. Na 1 mm2 tam připadá asi 150 000 čípků (odpovídá rozlišení asi 10 000 dpi!) a nejsou tam skoro žádné tyčinky. Žlutá skvrna slouží k ostrému a barevnému dennímu vidění a vysoké rozlišení podporuje i fakt, že každý čípek ve žluté skvrně má svůj vlastní optický nerv (vlákno).
Dále od žluté skvrny čípků rychle ubývá, přibývá však tyčinek a jejich hustota je největší ve vzdálenosti cca 5–6 mm od centra (kolem 160 000 tyčinek na 1 mm2). Tato oblast sítnice reaguje zejména na pohyb a změny intenzity světla a slouží k perifernímu a nočnímu vidění. Na jeden optický nerv je napojeno více tyčinek, což sice snižuje rozlišení ale současně zvyšuje jejich citlivost – údajně jsou tyčinky schopné zachytit jediný foton! Protože oko opouští ve svazku optického nervu (papile) celkem asi 1 milion nervových vláken (v tomto smyslu je tedy oko 1 megapixel), v průměru je na 1 vlákno napojeno 130 světlocitlivých buněk (vida – základy JPEG komprese staré miliony let 🙂.

Zdroj: http://www.fo­toroman.cz/techni­ques2/light_e­ye_camera.htm

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Pokud se to zjednoduší a bude porovnávat s fotopřístrojem tak 137 Mpix a dynamický rozsah 30 EV ( dobré fotoaparáty mají cca 10 – 12 EV.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek