aliendrone

Jakou mají politici v parlamentní demokracii motivaci „pracovat pro blaho společnosti“?

Primárně jim jde o znovuzvolení (udržet si koryto). Pak samozřejmě i o to, co nejvíce z koryta vytěžit (protože znovuzvolení je velmi nejisté a co je doma, to se počítá).

Ergo k prvnímu – nesmí dělat NIC, co by obnášelo sebemenší riziko neúspěchu (jinak mu neúspěch opozice krásně zmedializuje a sbohem znovuzvolení). ideálně nedělat vůbec nic (kdo nic nedělá, ten nic nezkazí a proto zasluhuje prémie).

K druhému – kapříci musí měnit rybníčky (>>korupce apod. všivárny).
Výsledky vykazovat žádné nemusí, ostatně KDO by to zodpovědně posuzoval? Platy si politici určují sami a venkoncem i s obyčejnou docházkou do parlamentu to není slavné. O vyloženém chrápání při jednáních nemluvě. A to, že se za pár let nakonec ukáží/rozkryjí jejich chyby? To je nemusí zajímat jednak (už to bude řešit někdo jiný), druhak stejně za ně nenese odpovědnost.

Existuje vůbec nějaký racionální důvod, aby např. dem(ent)okratický posranec „PRACOVAL pro blaho spoluobčanů/vo­ličů“? 😉

Nejlepší odpověď
Drap

Důvody jsou pouze morální, což u některých poslanců vyznívá spíše ironicky. Co se dá ale dělat? Tak je nastaven demokratický systém.

Další odpovědi
Ametyst

Výborná otázka. Mě napadlo jedině to, že jsou to vlastenci, a ne globalisté. Tudíž v první řadě budou pracovat pro lidi, kteří je zvolili . Pro spoluobčany, jejich děti a vnuky, aby měli lepší život. Jak to zní samozřejmě, a přitom je to taková vzácnost. Dnes u politiků nevidíme žádnou reálnou vizi světlé budoucnosti pro lid. Ubylo zodpovědnosti za politická rozhodnutí, každy politik se bojí jít do změny nebo reformy: proto milují protektorátní systém: My nic, to rozhodl Brusel.

zjentek

Touto otázkou jsem si velmi lámal hlavu. Na nic jsem nepřišel. Jo, vlastně jedna věc mě napadla. V představě jsem viděl jakéhosi poctivého mlaďocha, jak v té své nezkažené přirozenosti chce stůj co stůj fakt něco udělat pro tuto zemi, resp. pro to blaho jejího lidu. Mlaďocha s vlastním přesvědčením o SKUTEČNÉ pravdě a lásce (ne té gzblití havloidní), zapáleného pro věc (už si ani nevybavím to pohlaví z představy, ovšem jaxe znám, muselo být něžné, čili zase- žádná havloidně progresivní frigida s počítadlem místo drnu), jenže pak jsem se podíval tam na ty lidi, v té sněmovně, senátu a vůbec na úřad, na tu osádku… Vždyť taková nějaká čistá duše by tam přišla o rozum, uvnitř takové skvadry „z přesvědčení“..

Popravdě o tomhle jsem psát vůbec nechtěl. Spíše jsem chtěl napsat, jak tě bezmezně obdivuji, aliene, za to, jak dokážeš věci jednoduché taky chápat jako věci jednoduché a tím pádem je takové i vstřebat a dokonce taktéž dále prezentovat a šířit jako věci jednoduché, aniž bys z nich (čistě náhodou, že) někde cestou transformace a z nějakého mně neznámého důvodu (co já vím, třeba abys byl zajímavý) vlastním výkladem vyrobil věci náramně složité, nepochopitelné a život doslova obtěžující, jako to má ve zvyku nejeden „pětadváca“ tady na serveru… a za to ti patří upřímné díky 🙇‍♂️🙏🙇‍♂️

led

Základná motivácia novozvoleného poslanca hneď po voľbách je uhájiť „dobrý flek“ pri nasledujúcich voľbách
Preto víťaz volieb, bez ohľadu na miesto v poradovníku, hneď po vyhlásení výsledkov, už pred vyfasovaním kresla, musí(!) začať s prácou na svojom znovuzvolení. Zviditeľňovať sa pri každej vhodnej príležitosti, medzi driemaním počas zasadaniach občas niečo povedať (nie je dôležité čo, ale musí to byť dostatočne výrazne) aj nahlas pre médiá. Predsa len tie predpokladané 4 roky zohrievania stoličky s rozkošným platom ubehnú strašne rýchlo.
Súčasne treba pracovať na záložnom pláne „B“ pre prípad nezvolenia v ďalších voľbách… Predsa len, vrátiť sa naspäť k pôvodnej práci a pracovať ako ostatní? To teda nie, veď my sme výnimoční

aliendrone, nebuďte detailista! Nestrieľajte, aj tam sú ľudia!
Ozaj, odkiaľ veje vietor? (nech sa prejavíme politicky správne)

Disraeli

Žádnou. Takové systémy postrádají dobrou organizaci, dohled a vedení (politiků aj.).
Navíc morálka v takových nastaveních zpravidla není. S nějakými morálními pohnutky (psychologicky) se to téměř vylučuje. Pro ctnosti a kvality tam není místo.

Ale není tak úplně pravda, že se nemůžou dopustit neúspěchu. Hlavně nesmí dělat nic (příilš a dlouhodobě) nepopulárního a to je rozdíl. Můžou potento, co se dá, ale hlavně že to není příliš v negativním světle. Někdy se za ta selhání dokonce plácají po zádech a maskují to, jako nějaký úspěch. Kolikrát jsou tak neschopní (vláda, celý parlament i opozice), že ani nepoznají, že dělají něco špatně. Tudíž je ani nemůžou účinně kritizovat. Na druhou stranu opozice je opozice a zpravidla kritiuje vše, třeba i dílší (výjiměčné) úspěchy a často i znemožňuje jakékoli potenciální dobré kroky a rozhodnutí.
Přeceňuješ mediální moc opozice a podceňuješ tu vládní. ;) Záleží, kdo to jak umí, kdo lépe pracuje s médii, kdo má jaké zaměstnance a statistiky, má lepší PR manažer/y a líp komunikuje, kdo obecně líp mluví, líp se prezentuje, je větší (nebo schopnější) populista, mívá lepší reklamu a kampaň apod.
Opozice může ale taky nemusí dát vládě sežrat její neúspěch. Taky se samotná vláda může v médiích za ten neúspěch vynést do nebe… a ještě jí můžou mnozí tleskat.
Úspěch, popularita a spravedlnost, jsou tři dost rozdílné věci… Úspěch není nezbytně populární (často ne; a zase neúspěch nepopulární), záleží jaký, jak podaný atd. A spravedlnost už vůbec ne. Ta často může být nepopulární. Pro obojí platí hlavně i v krátkodobém měřítku (něco se projeví nebo přinese plody až po delší době, ale když tomu lidi nerozumí… – je to jen o tom, jaké to budí zdání a jaké to vyvolává pocity. A to nemá nic společného se skutečným úspěchem nebo správností).

Nakonec ve volbách jde o mínění většiny, zakládá to na davovém chování/mentalitě, na podvědomí, na správné propagaci (když ne nezbytně propagandě); logiky a správnosti je tam málo. Takže je docela úplně jedno, nějaký úspěch-neúspěch. I v celosvétovém měřítku si vem, jak jsou neschopné vlády, prezidenti, premiéři, strany i diktátoři často populární.
Systém je to maximálně neefektivní a jdoucí proti sobě.

Naneštěstí jsou takové systémy a vlády i parlamenty v nich nanejvýš průměrné. Nemohou být lepší. Jednotlivci nikdy nezmůžou nic (ani kdyby tam byli trochu schopnější), ale jako kolektiv můžou skoro vše… Jenže jako kolektivní sbor a konsenzuální moc to nikdy pořádně nefunguje. Za je to v tom davu není rozum, za druhé jdou sami proti sobě, za třetí jsou omezení tím, že se musí všichni/většina shodnout, atd atd. A to se bavím spíš hlavně o parlamentu aj., než o vládě. Pokud jde o vládu, tak je dělba moci tak šílená, že nikdo stejně pořádně nemůže nic dělat a nikdo to tam de facto nevede/neřídí (ale na druhou stranu se jim vždy daří po_rat, co se dá). Jednotlivci mají často málo odpovědnosti, práci viditelných osob (ministrů apod) zase vykonává spíše jeho nákladný byrokratický aparát. Odpovědnost mají zpravidla jen jako kolektiv. Ale nejedná se o žádnou skutečnou odpovědnost. Jejich největším trestem bude tak akorát, že zrovna nebudou v přístích volbách zvoleni. A to je jen o popularitě. Ta je hlavní ukazatel a na ní (zdr) nejvíc záleží. Má ale pramálo společného se spravedlností nebo úspěchem.

da ny

Někdo snad morální, jiný finanční (povolání politik 😉,
dalším je opilý mocí a může mít motivaci „řešit“, co je třeba.
„Výhody“ a někdo má všechno, tak má politiku, jako koníčka
a motorem může být masírování ega a ješitnost.
Největší motivací, kromě touhy spravovat zemi, pro jej blaho,
by byla odvolatelnost, hmotná zodpovědnost a zodpovědnost trestní (automaticky)..

Proč poslance netrápí jejich absence
Nejčastěji se ale poslanci hájili tím, že to zkrátka nestíhají, protože zasedají ve vícero výborech.
https://hn.cz/c1-62447790-proc-poslance-netrapi-jejich-absence

orwell

Nesmíš se v tom moc šťourat. Podívej se na to takhle: Je poslanec součástí společnosti? Je. Takže když pracuje pro svoje blaho, tak pracuje i pro blaho společnosti, ne? Taky se nenavážíš do policajtů majících na autech „Pomáhat a chránit“, i když tam není uvedeno koho hodlají chránit a komu pomáhat. 🙂

OmylCZ

Politikům nikdy o blaho lidu nešlo. Jde jim jen o to co nejvíc si nahrabat, vždy to tak bylo a nikdy to nebude jiné.

led

Plagiátori! Táto debata mi nápadne pripomína scénu z filmu o hrdinnej poNEPPovskej budovateľskej kolektivizácii v 30-tych rokoch v Sovietskom Rusku. Nezabudli ste si niekde v kúte založeného aj Pavku Korčagina (Jak se kalila ocel)?
Nemôžete použiť v obhajobe aj vlastné myslenie a slová, nie tie z príručky MarxLeninizmu?

Pepa25

Podle sebe soudím tebe? Motivaci slušných lidí vy dezoláti prostě nemáte šanci pochopit, o to se ani nepokoušej …

OmylCZ

Jasně, každýho kdo má jiný názor hned nálepkovat. Vy voliči pětikoalice nejste o nic lepší než třeba nacisti nebo komunisti…

Pepa25

OmylCZ: ale houby, to nemá s tí, kdo kho volí nic společného. Tazatel se naváží do VŠECH jakože otázkou, přitom už v ní podsouvá odpověď „všichni kradou, všem jde jen o peníze“. Mu zřejmě ano, ale všem ne …

aliendrone

Pepa25>>> Tedy PŘIZNÁVÁM, že peníze jsou u mě teprve až na prvním místě. Nijak se tím ostatně netajím. Zůstává ovšem pro mne tajemstvím KDO je v parlamentu ten „poctivý, kterému nejde jen o peníze“ a dře pro voliče div ne do roztrhání těla? 😮
Nějaká JMÉNA by na skladě nebyla? 😉 😁 😁

Disraeli

Omyle, né že bych bránil voliče pětikolky (nebo jiné voliče), ale tohle jsou od tebe taky nálepky. A ne zrovna odpovídající. ;) Navíc trochu paradox, když někteří z opozice pětikolky mají k fašistům nebo skutečným komoušům blíž (ať už ideologicky nebo tím, že se s jedněma spolčují nebo s nima jdou do Vlády).

Označovat někoho za nacistu nebo komunistu, tedy obzvlášť když to není pravda, jsou docela časté urážky a nálepky. Ale zároveň docela silné, přehnané a vážné. Lidi zbožňují nadávky do fašistů/nacistů a komunistů… I když je to absolutně mimo.

Tonda Káňa

On se přímo jmenuje Omyl, tak co od něj jiného čekat 😁😁

Disraeli

Tedy ve většině případů.

Všechno nálepkování a zjednodušené kategorizování jsou hrozně pitomé (oni lidi rádi všechno kategorizují a MUSÍ to mít v nějaké té škatulce, aby byli šťastní). Ať už jsou to dezoláti, pravdoláskaři, sluníčkáři, homofóbové, havloidi, chcimírové nebo cokoli jiného, je to většinou fuk.

Tonda Káňa

Ano, přesně o tom tu píšu již dlouho. Ale vysvětli to omezencům typu aliendron, kteří slovo „havloid“ používají v každé druhé větě. Ale tak aspoň to ukazuje, jak jednoduché myšlení má…

aliendrone

Káňátko>>> Co nadělám. Jistě se někomu mé myšlení může jevit jednoduché. I takové jedince znám. Nicméně titíž by u tebe neshledali VŮBEC ŽÁDNÉ, takže zatím dobrý. 😛

Tonda Káňa

A z čeho soudíš, že nemám žádné myšlení? Jen proto, že se ti mé názory nelíbí? Protože nejsem proti celému systému?

Fakt mě zajímá, co ten tvůj starej řídnoucí mozek vyplodí…

aliendrone

Káňátko>>> Neříkej! Tebe OPRAVDU něco ZAJÍMÁ? 😮 A já mám být „ten vůl, který ti to sežere i s navijákem“? 😮
Ale no tak, ty už přeci VŠECHNO VÍŠ a to dokonce LÉPE, než kdokoliv jiný. Vláda/y ti dává za pravdu, mainstreamová média také, dokonce i ten tvůj Aeronet není proti systému (jen proti jeho aktuálním představitelům či jejich politice), takže…
CO vlastně po mně chceš?

NN, prostě můj starej řídnoucí mozek NEMŮŽE komunikovat na STEJNÉ úrovni s tebou. Ale NEZOUFEJ, není vše ztraceno! Pořád tu je Alzheimer či podobné choroby a NIKDE není psáno, že proti nim budu imunní. 😉 😁 😁

Tonda Káňa

Výborně, přesně podobnou reakci jsem čekal – zase jen hovna kolem, žádná odpověď na otázku. Ale to je pro lidi jako ty typické – máte spoustu keců, ale když se člověk zeptá „Proč?“, tak žádná odpověď…

Chudáku… 🖕

Disraeli

No, mně je to jedno… druzí zase nešetří s označováním za dezoláty, kobliháře, komunisty, apod… přitom jen druhá strana barikády (opačné názory, spektra, stanoviska). A všichni nejraději používají označení ovce. :D

Tonda Káňa

Přesně, problém je na obou stranách… Toto nálepkování akorát prohlubuje polarizaci spolecnosti.

Pak na obou stranách není divu, že jen nálepka „havloid“ či „dezolát“ znamená instantní odsouzení a nepřátelství…

aliendrone

Pepa25>>> 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁 😁

Ále, nebuď Stydlín a pochlap se! MOŽNÁ mě jen podceňuješ, ale i kdybys měl pravdu (myslím tu starou, normální, tudíž nikoliv tu tvou láskyplnou 😉 ), tak neboj! Umím si poradit. Můžu např. požádat některého polodezoláta (či někoho s ještě nižším stupněm dezolátnosti 🙂 ) o překlad (včetně případného doplňujícího a objasňujícího výkladu). Fakt, že to nedokážeš vysvětlit TY ještě neznamená, že to nedokáže někdo schopnější. 😉 😁 😁

Abych tě neodrazoval, ale POMOHL ti se rozhoupat a předvést se, tak zkusím demonstrovat, že motivacím všech těch „slušných dem(ent)okratických zastupitelů“ rozumím alespoň okrajově. 😉
Např. takový exposranec David Rath se svojí pověstnou „krabicí od vína“ – tam je mi jeho motivace (plná PRAVDY a LÁSKY) naprosto jasná. 😁
Jistě, existují i obtížnější případy, přiznávám. Taková motivace sexuálního násilníka (či jak se dnes tomu dobytkovi správně říká) exposrance Dominika Feriho už mi JE MÉNĚ pochopitelná. Ale to možná bude tím, že jsem „stará škola“ a ty moderní, PROGRESIVNÍ genderoúchylárny jsou na mne opravdu moc. A i když bych se měl snažit „chápat“, tak mi to je prostě tak nějak „proti mysli“ si NÁSILÍM vynucovat sex, co nadělám. 😛

Takže PLS alespoň ZKUS hodit do placu nějakou tu tvoji motivaci, protože nikdy nevíš – CO KDYŽ… Zázraky se dějí! 😉 😁 😁
Předem děkuji za reakci. 🙂

Pepa25

alien: stačí opustit předpoklad, že každý jde do politiky jen proto, aby si nakradl (mmch tím jsi urazil všechny voliče Ing. Babiše, kteří ho volí s tím, že „ten už krást nepotřebuje“). Co když to berou prostě jen jako práci, kde se moc nenadřou, ale vždy něco vydělají?

aliendrone

Pepa25>>> Tak ti NWM! Nesplňuje NÁHODOU poslední věta tvého příspěvku (moc se nenadřít a easy vydělat) můj bod číslo 1 v otázce? (tedy nedělat NIC, nezkazit nic a proto dostat prémie") 😉 😛
Přinejmenším je to DOST blízko. 🙂
Vážně je u tebe vše vpořádku? Nemusí jít hned o nemoc, o někdy stačí blbej rozvod nebo úmrtí v rodině…
Pochop, na tohle od tebe NEJSEM zvyklý. A kdyby mi zde zůstalo jen Káňátko, twl – to by byl ekvivalent trhání muších nožiček, chjo. Drž se a vzpamatuj se urychleně! 🙂

Tonda Káňa

Nn, podle něj jsou všichni prolhané svině, které jen kradou a vše dělají jen pro sve blaho. 😑 Teda možná kromě jeho politických koní…

S ním je to těžké, ty ho i polituješ, ale on ti na to napíše, že za tím je jistě jen nějaké „havloidní svinstvo“. Opět – vyměň to za slovo „Žid“ a podoba je více než děsivá…

aliendrone

Káňátko>>> Ergo jsou tedy podle tebe všichni poctiví a dřou pro občany až do roztrhání těla? 😮
Raději vyskočím z okna s koberecem a budu doufat, že je to ten Alladinův. 😉
JA! Ein volk, ein führer und saubere rasse! Keine havloid schweinehunde! 😁 😁 😁

Tonda Káňa

Umíš číst, ty starej ignorante? Kde píšu, že jsou všichni poctiví? Negací „všichni jsou prolhané svině“ není „všichni nejsou prolhané svině“… 🤦‍♂️ Ovšem tvůj tupý senilní mozeček se hned musí něčeho chytit, aby mohl opět toho havloida nějak poškádlit, že? 🖕

aliendrone

Káňátko>>> Já tomu rozumím, jen ty nechápeš, že i tímto (mnou napsaným) způsobem to LZE komentovat. Netvrdím, že je nemožné napsat i „někteří jsou blablabla“ ty jasně osvícený MOZKU (ehm 😁 ) na úplném VRCHOLU intelektuálních schopností. 😉

😮 😮 😮

Sakra! Mám VELIKÉ ŠTĚSTÍ, že jsem aliendrone! 😛 Protože jestli je TOHLE tvůj „intelektuální vrchol“ 😮 , tak by pro jiného bylo NUTNOSTÍ (v souladu s dobrými mravy) ti KONDOLOVAT! To víš, odteď to s tebou půjde JEN Z KOPCE, muehehehe! 😁 😁 😁

OmylCZ

Přesně tak. Ta naivita jak jde politikům o lidi je ubohá. Politikům jde a šlo vždy především o sebe

Disraeli

Všichni jistě ne… jen všichni politici a to rozhodně není ojedinělý názor. 😅 Dokonce spíš převládající. A naopak to možná nemusí mít daleko k pravdě.
Pokud by si to opravdu myslel o všech, tak je to jistý machiavelismus; taky tato hranice mezi pesismem a realismem není úplně velká. Neb antropologie, sociologie i psychologie nám jakžtakž říkají, že lidi jsou často prospěchářské a egoistické svině. Biologii a základní potřeby taky nezapřeš. 😅😅