Avatar uživatele
plebs

Jaký byl důvod pro soudruhy Černíka, Smrkovského a Dubčeka podepsat okupaci v roce 1968?

Osmašedesátníci dlouhá léta roní slzy a vzpomínají na půlroční blouznění o novém ismu pod ochranou Varšavské smlouvy.
Soudruh Kriegel okupaci nepodepsal a neskončil v Leopoldově ani na Sibiři, soudruzi co podepsali možná to byla věrnost k rodné straně možná zbabělost.
Je trochu podobnost a jednání politiků v roce 1938 kdy Anglie a Francie měla blíže k nacistickému Německu, dále v roce 1944 kupčení E. Beneše se Stalinem a slibování věrnosti a v roce 1945 porcování Evropy bez nás o nás.
V roce 1948 předání moci komunistům za pomocí části nadšeného poblouzněného národa a v roce 1968 iluze soudruhů po odstranění presidenta Novotného. No a po hedvábném sametu 1989, nejme jako oni hlavně ponechání kovaných komunistů ve funkcích i když zahodili rudou knížku, což přineslo velké potěšení humanistům při spolupráci k přechodu a budování kapitalismu.
Podotýkám nejsem obdivovatel ruských mužíků z historie ani v dnešní době rovněž též nejsem nadšen s demokraty směrem na západ.

Zajímavá 0 před 1239 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
led

V oboch prípadoch 1939 (1938) aj 1968 sa skúste opýtať „priateľov“ západne od Ašu, prečo nezasiahli pokiaľ bol „teoreticky“ vhodný čas.
Aký bol dôvod?
Jednoduchý: V tej dobe už vedeli ža USA a ich spojenci nezasiahnú. Jednoducho na otvorenú ozbrojenú konfrontáciu medzi veľmocami nebol vhodný čas.

vaše „Je trochu podobnost a jednání politiků v roce 1938… V roce 1948 předání moci komunistům za pomocí části nadšeného poblouzněného národa a v roce 1968 iluze soudruhů po odstranění presidenta Novotného. “…

moja odpoveď:
Tak ako v „Tridsiatomôsmom“ Československo nestálo za vojnu s Nemeckom, tak aj v „Šesťdesiatomôsmom“ nestálo Československo za vojnu so Sovietskym zväzom.
Toto členovia československej delegácie v Moskve vedeli, preto ich snahou bolo dosiahnúť v „mocenskej hre veľmocí“ čo najväčšie ústupky pre Československo v zmysle hesla „jeden krok vzad a dva kroky vpred“.

vaše: „po hedvábném sametu 1989, nejme jako oni hlavně ponechání kovaných komunistů ve funkcích i když zahodili rudou knížku, “…

Moja odpoveď, ktorá možno okrem vás aj mnohých nahnevá:
to zbabelé zahadzovanie členských preukazov KSČ a KSS v ´89 bolo verejné priznanie tých,
ktorí boli členmi KSČ a KSS, ale neboli skutočnými komunistami, ktorí boli koristníci a špekulanti, rovnako tak ako sú nimi aj dnes v iných politických dresoch…
Inak sa zachoval napríklad Pán Herec Leopold Haverl, jeden z revolučných Dubčekovcov v Šesťdesiatom ôsmom, ktorý z tribúny v Novembri ´89 povedal otvorene do tvárí 100.000 ľudí (podľa tvrdenia médií pri priamom prenose z námestia, kde vzniklo povestné Kňažkové „vytvorte koridor“)
„Vždy som bol a zostanem komunistom“, za čo bol prirodzene aj odmenený piskotom a zvonením kľúčov. Ale túto svoju tvár si zachoval do smrti. Napriek našim rozdielnym názorom si ho za jeho pevnosť svojho presvedčenia naďalej aj verejne vážim.

ďalej v diskusii…

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Hodnotit historické události dnešníma očima a neznat souvislosti může opravdu ignorant. Kdyby Beneš nepodepsal, tak nás třeba zlikvidují hned. Historie by se vyvíjela jinak a takový „plebs“ by se ani nenarodil v této zemi, takže by měl jiné starosti , osud i myšlenky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Postmaster

Když to nejde po dobrém tak se to řeší po zlém, bylo a bude!

Zdroj: https://gvkb.cz/

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

před 1210 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
plebs

Kelt otázka zněla na soudruhy Černíka, Smrkovského Dubčeka a jejich statečnost, není tam zmínka že podepsal E. Beneš Mnichovskou dohodu to byl podvrh Anglie a Francie, ovšem E. Beneš kupčil se Stalinem a předal koryta komunistům.

před 1239 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

plebs, E.Beneš v roku 1948 po abdikácii ministrov a fakticky povalení vlády, nemal inú možnosť než odovzdať moc Gottwaldovi.
Povolať armádu a políciu proti komunistov nemalo ani právny ani politicky zmysel. Tu nešlo o Benešové kupčenie, ale o naplnenie Jaltskej konferencie, kde v mene „západnej demokracie“ Roosevelt a Churchill odovzdali povojnovú ČSR do „Sféry záujmu“ SSSR.
Takže nie Beneš, ale Roosevelt a Churchill kupčili.

před 1239 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
plebs

Led hlavní důvod područí a devastace Československa bylo obsazení a později rozpoutání války nacistickým Německem.
Po rozpadu monarchie bylo 85% průmyslu v Čechách a na Moravě, Rakušáci měli převážně jenom Milky v Alpách a Maďaři kvalitní uherák a čardáš.
Sovětský svaz nekapituloval před nacistickým Německem rovněž Polsko / které mělo 20× slabší armádu než Československo jejich převážně jízda byla za měsíc poražena /.
Spolu za pomocí USA Sovětský svaz porazil nacisty.
Za třetí po jejich perestrojce v roce 1991 ZAKÁZAL komunistickou stranu na co se sameťáci, humanisté ani ochránci lidských práv v české kotlině nezmohli.
Jinak budování komunismu přišlo do Československa oklikou přes východ, původ byl na západě soudruh Engels a soudruh K. Marx, první komunistický sjezd byl v Londýně.
Bez ohledu na to že obdivovatelé různých ismů prskají a ježí se jim chlupy.

před 1238 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

plebs, máte to mierne povedané, popletené. Pozrite si ešte raz dejiny strednej Európy od začiatku 18.storočia, nielen mapu riek a pohorí, ale poľné a lesné hospodárstvo, priemysel, obyvateľstvo. Medzinárodné vzťahy a prirodzene aj počiatky sociálnodemokra­tického hnutia v 19.-20.storočí a dejiny KSČ (od 1921).
Ak chcete hodnotiť dejiny, musíte brať do úvahy aj vtedajšie vzájomné vzťahy, vnútorné aj zahraničné, aj keď navonok (pre laika) spolu nesúvisia. Napríklad „vojna“ Zapatu a Pancho Willa v Mexiku mala vplyv aj na vnútornú politiku Rakúsko-Uhorska, aj keď sa to nezdá.

Slovensko počas monarchie patrilo do sféry záujmu uhorskej vlády, ktorá viedla viac agrárnu politiku než priemyselnú. Slovenský priemysel bol v područí českých a nemeckých firiem.
Vaše humorné „Rakušáci měli převážně jenom Milky v Alpách a Maďaři kvalitní uherák a čardáš“ ukazuje na vašu hlbokú neznalosť danej doby a vrcholne urážlivé hodnotenie tamojšieho obyvateľstva. Rakúsko a Uhorsko neboli len Milka v Alpách a uherák s čardášom. Medzi Tisou a Dunajom. Keď už, zabudli ste aj na Dalmáciu a Vojvodinu, ktoré boli súčasťou Rakúskouhorskej monarchie.

Marx a Engels ako tvorcovia Kapitálu boli tvorcami teoretického komunizmu, nie praktického.

Komunistická strana Sovietského zväzu až do zániku Sovietskeho zväzu nebola zakázaná, len obmedzená jej vrcholová pôsobnosť.

před 1237 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek