Avatar uživatele
plebs

Jaký byl postih pro občana před rokem 1989, když nesplácel půjčku?

Možná to bylo různé do roku 1959, kdy byl vybudován jako druhý na světě socialismus, poté příprava na přechod ke komunismu, do roku 1968 následovalo krátké blouznění se soudruhem Dubčekem o lepším Ismu a nakonec normalismus se soudruhem Husákem. A to vše za většinové pomoci dělnické třídy a pracující inteligence.

Zajímavá 0 před 30 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

A co mají ty prokkamace, co tam vypisuješ, společného s tím, na co se ptáš? 🙄

  1. Pomineme-li podnikové půjčky, jediný legální způsob, jak si mohl občan půjčit peníze, byla Československá státní spořitelna. A ta nepůjčovala jenom tak, většina úvěrů bývala účelových, občan ani peníze neviděl. Např. mu schválili úvěr na televisor, ten musel být československé produkce a černobílý. Občan došel s papírem do elektry, vybral si televisor, dal elektře papír, doplatil v hotovosti část, na kterou se úvěr nevztahoval, odnesl si televisor a spořitelna zaplatila zbylé peníze elektře na účet u živnostenské banky. Jednou z mála účelových půjček byla např. půjčka novomanželská a ta se taky vyplácela v hotovosti. Ale ani to ne vždy a po celou dobu minulého systému.
  2. Spořitelna nepůjčila jen tak někomu. Nepředlužila občana. A dobře si ty žadatele o finanční produkty ověřovala.
  3. Většina splátek úvěrů byla realisována srážkami z platu, ke kterému dával žadatel o půjčku písemný souhlas. Nešlo tedy nesplácet.

Jak by mohl soudruh občan nesplácet? Když přišel o zaměstnání, musel si do jednoho měsíce najít další nebo se hlásit národnímu výboru.

Jinak existoval výkon rozhodnutí podle OSŘ, téměř ve shodné úpravě, jako je v OSŘ dodnes. Takže až by došlo na to, že by opravdu neplatil, banka by úvěr zesplatnila, pak podala žalobu a pak návrh na výkon rozhodnutí. K tomu však docházelo velmi sporadicky.

Žádná jiná sankce samozřejmě nehrozila.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Upomínky, policie, soud. Úplně stačila ta první věta, bez těch „chytrých“ hospodských keců.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Ono k tomu docházelo jen zřídka, téměř nehrozilo.
NNŠBYLY TADY MRAKY BANK A PENĚŽNÍCH ÚSTAVŮ,
se svými tučnými úroky.
Česká spořitelna a KB, byly nejčastější a všude.
Spořitelny i v menších městech.
nejběžnější forma splátek, byla strháváním z výplaty (zaměstnavatel).
Měli jsme právo a POVIOST pracovat.
Byla téměř jistota, že baka nepřijde o splátky.
Vězni také pracovali, výdělky šly přednostně, na pohledávky.

Na složenky)chodit na poštu), toho mnoho nebylo,
Multiservis ano.

To si Vaši starší štamgasti nepamatují? Rodiče a prarodiče
nemáte, že se „musíte“ pídit zde?
Jo a také jsme měli od státu i bezúročné půjčky – heč 😛
(novomanželské, ty i pro samoživitele a na stavbo domu). Jako v některých
arabských zemích, tam je lichva trestná 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Z důvodu nedostupnosti konkrétních zdrojů je těžké přesně odpovědět na tuto otuči pro období před rokem 1989. Obecně platilo, že nesplácení půjček bylo považováno za porušení dohody a bylo sankcionováno.

Mohl být použit následující postup:

  1. Úvěr byl považován za splatný a dlužník byl vyzván k jeho splacení. Toto bylo obecně prováděno písemně.
  2. Pokud dlužník neplatil, mohlo dojít k exekuci. Mohlo to zahrnovat zabavení majetku dlužníka nebo odnímání části jeho příjmu.
  3. Pokud exekuce nebyla úspěšná, mohlo být zahájeno soudní řízení. Soud mohl nařídit splacení dluhu nebo v některých případech i vězení.

V dobách komunistického režimu bylo také možné, že nesplácení půjčky bylo považováno za politický čin a mohlo být potrestáno například propuštěním z práce nebo vyloučením z komunistické strany.

Důležité je také zmínit, že v období před rokem 1989 v Českos­lovensku byla bankovní soustava značně odlišná od té dnešní. Veškeré úvěrové operace byly řízeny státem a nesplácení úvěru tak mohlo být vnímáno nejen jako porušení smlouvy, ale i jako porušení státního pořádku.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
plebs

Po poradě v grémiu došlo k názoru jiný postih byl do roku 1959, když nastoupil soudruh Novotný až do blouznění okolo soudruha Dubčeka se vše začalo uvolňovat cestování podnikání i politická situace jelikož soudruh Novotný odmítal umístění sovětských raket na našem území, dostal soudruh Dubček pokyn od soudruha Brežněva aby Novotného odstranit co se na jaře L.P. 1968 povedlo a během jednoho roku rakeťáci umístěny. A dále normalizaci byl také jiný postih dlužníků.
To naopak v kapitalismu je možnost půjček na každém rohu bez jakéhokoliv ručitele a podle toho mají exukutoři za pomocí vládnoucí šlechty rej.
Na př. ČTK 22.11. čtrnáct procent mladých není schopno splácet hypotéku.

Nový příspěvek