Je to sodná sůl kyseliny tetrathionové, čili tetrathionan sodný. Koncovka -nát se v českém chemickém názvosloví používá pro soli organických kyselin odvozené od jejich cizích názvů. Např. sůl kyseliny octové bude správně česky octan, ale je možný i název acetát odvozený od cizího názvu této kyseliny. Podobně např. česky šťavelan nebo cizácky oxalát apod.
0 Nominace Nahlásit |
Nebo tetrathionan sodný podle http://www.wikiskripta.eu/index.php/N%C3%A1zvoslov%C3%AD_anorganick%C3%BDch_slou%C4%8Denin_s%C3%ADry
Nevím, co je správnější jestli „-nan“ nebo „-nát“, možná obojí 🙂
0 Nominace Nahlásit |
Zcela přesně by to byl tetrathionan disodný. Předpona di- u sodíku je v tomto případě nadbytečná, kyselina tetrathionová s alkalickými kovy jiné typy solí netvoří (hydrogen polythionany nejsou známy). Takže k jednoznačnému určení této soli stačí zkrácený název tetrathionan sodný.
Emefej > koncovka -át se nepoužívá pouze u solí organických kyselin, ale u všech solí, u kterých se použije cizí název výchozí kyseliny. Např. fosfát, sulfát, karbonát apod. Z hlediska čistoty chemického názvosloví je to ovšem špatně, takto vytvořené názvy se obvykle tolerují pouze v mineralogii. V chemii se takové názvy používají pouze v ojedinělých případech, např. u solí kyseliny fulminové.
Ve zdroji je strukturní vzorec kyseliny tetrathionové.
Zdroj: http://canov.jergym.cz/vzorce/sira/h2s4o6.gif
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek