Avatar uživatele
Lukyn45

Jaký je rozdíl mezi socialistickou a lidovou republikou?

Viz ČSSR – Československá socialistická republika VS Polská/Maďarská/Čín­ská lidová republika

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Filip84 před 507 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

Jednoduchá odpověď: socialistická republika má vybudován socialismus. Lidově demokratická republika socialismus buduje, o socialismus usiluje.

Lidová demokracie je forma vlády, ve které má strana (zpravidla komunistická, ale ne nezbytně nutně, viz SED v DDR, nebo 조선 로동당 & 조선 민주주의 인민 공화국) vůdčí úlohu, ale demokratická forma vlády se realisuje skrze několik stran, které však strana s vůdčí úlohou vede, a tak všecky musí „táhnout za jeden provaz“, pro oposici v politickém systému není místo; tyto strany jsou organisovány v lidové, nebo vlastenecké, frontě.

Socialistická republika, socialistický stát, má, především, v základním zákoně (konstituci) deklarováno, že už vybudoval socialismus. Jo, co to vybudoval, no tak to je stát od státu různé, taky podle toho, na čem se usnese, ta nebo ta, Strana. Ale, zpravidla, to znamená universální zdravotní službu, kolektivní vlastnictví výrobních prostředků, socialisaci služeb, atp.

Praktický rozdíl mezi lidově demokratickou republikou a socialistickou republikou je v tom, že v socialistické republice nemusí existovat pluralita stran, pod vůdčí úlohou Strany, může existovat pouze jedna (legální) politická Strana, která je jediným tvůrcem politiky země (např. SSSR). Jestli je mezi tím praktický rozdíl, o tom už si, prosím, učiň úsudek sám.

V socialistické republice by nemělo být možné soukromé podnikání. Nechápej to tak, že v lidově demokratické republice máš soukromé závody, nebo podniky služeb, to jistě ne, ale drobné podnikání po živnostensku, které neodporuje státnímu náboženství marxismus-leninismus (nebo 주체 v KLDR, například), to jest, které nevede k vykořisťování člověka člověkem (a, opět, výklad toho, co už je, a co ještě není, vykořisťování člověka člověkem je různý stát od státu), v lidově demokratické republice (většinou) možné bylo.

Jenže, jak ukazuje praxe, bylo možné i v socialistické republice, v zásadě, asi opravdu krom KLDR, žádný stát na světě úplně neodstranil drobnou hospodářskou činnost mimo sféru státu, alespoň u svobodných povolání.

V praxi tak mezi tím žádný významný rozdíl není, je to jenom věc politické proklamace, aby, jako, soudruzi viděli ten progress, že, jako, včera budovali socialismus a zítra už je vybudován. Nic moc extra navíc za tím nehledej! 😅

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Název „socialistická republika“ a „lidová republika“ je často interpretován sympatizanty a členy těchto států jako odkaz na politiky sociálního zabezpečení a rovnosti, které tyto státy sledují, ačkoli existuje značný rozdíl ve skutečnosti, jak jsou tyto politiky v praxi prováděny.

„Socialistická republika“ je označení pro stát, který se hlásí k myšlenkám socialismu. Obvykle jsou to státy, které si klade za cíl vytvořit společnost založenou na principu, že prostředky k produkci by měly být ve vlastnictví společnosti jako celku, nikoliv v soukromých rukou.

Na druhé straně „lidová republika“ je označení pro stát, který se prezentuje jako lidovou demokracii, i když v praxi idealizovaný obrázek lidové demokracie může být významně zkreslen autoritativními praktikami. Termín „lidová republika“ je často spojován s komunistickými nebo socialistickými režimy, ačkoli komunistické a socialistické politiky nejsou v těchto zemích nutně prováděny, jak bylo vidět například v některých zemích východního bloku během studené války.

Rozdíl je tedy spíše ideologický a politický než praktický a mnoho států může používat oba termíny z interchangeably. Mnoho zemí, které se označily jako „lidové republiky“ měly režimy, které by ostatní označili za socialistické a naopak. V konečném důsledku, jaký termín země použije, závisí na tom, jak se daný stát sám vidí a jak se chce prezentovat světu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mesiáš

Názvy států jsou jenom reklama, ve skutečnosti je každý stát centrální organizace která je rozdělná třídě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Ve své podstatě je to prašť, jak bouchni, v tom smyslu, že vedoucí úlohu má komunistická strana 😉
U nás už byl od počátku vzorem SSSR, tedy socialismus rozvinutý. VŽDY JSME A BYLI JSME PAPEŽŠTĚJŠÍ, NEŽ PAPEŽ. Poturčenec, horší Turka.

„Socialistická republika je stát ústavně zavázaný k vybudování socialismu. Základní ideologií socialistické republiky je marxismus-leninismus, která prosazuje znárodnění všech důležitých výrobních prostředků. Socialistická republika má plánované hospodářství.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Socialistic­k%C3%A1_republi­ka
„Lidová demokracie (též lidová republika nebo lidově demokratická republika) je označení reálně socialistických politických systémů, v němž má vedoucí úlohu komunistická strana či skupina stran pod vedením komunistické strany. "
"Tato forma státu vznikla po první světové válce v satelitech Sovětského svazu (Mongolsko a podobně), ale uplatnila se hlavně po druhé světové válce v komunistických zemích střední Evropy, tvořících celek známý jako východní blok. Tehdy byla lidová demokracie považována za jakousi přechodnou fázi mezi kapitalismem a rozvinutým socialismem.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lidov%C3%A1_de­mokracie

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Dobrým příkladem toho, že v té fraseologii to opravdu až tak není, byla Republika Popullores Socialiste e Shqipërisë: ta byla lidová a socialistická zároveň, v principu jí to mělo odlišit od ostatních států východního bloku, protože lidově demokratická Albánie nepřijala závěry XX. sjezdu KSSS & Nikity Sergejeviče Chruščova o odsouzení kultu osobnosti soudruha Stalina, proto považovala ostatní partaje států východního bloku za revisionistické (což je mezi soudruhy veliká urážka, něco, jako když bys o biskupovi řekl, že to je kacýř! 😅), no a proto se potřebovala ideologicky vymezit, a i v názvu odlišit.

V praxi tam žádný socialismus albánští soudruzi nevybudovali, ba ani k němu nesměřovali, vybudovali leda tak úplný hovno, vybudovali hladomor, convoy ponorek a plno bunkrů na pobřeží (ty ponorky byly nedávno na prodej, některé, co nešly do šrotu, bohužel, dnes už si ponorku jen tak lehce nekoupíš; donedávna prodávali Kanaďani, ale byl o ně velký zájem, už jsou vyprodány).

Pokud Tě tato thematika zajímá, tak na Albánii a KLDR se zaměř, je to bisár, obojí, ale Albánie asi ještě víc! 😅

Nový příspěvek