Bezhotovostní forma pohledávky na cizí měnu. Mezi devizy patří například šek, směnka, cenný papír k umoření, splatný kupón akcie nebo dluhopis. Hlavní formou deviz jsou vklady tuzemských bank u zahraničních bank v cizí měně. Hotovostním protějškem devizy je valuta, představující hotové peníze v zahraniční měně.
0 Nominace Nahlásit |
Lépe bych to nenapsal.
https://www.dameradu.cz/jaky-je-rozdil-mezi-valutou-a-devizou-co-to-vlast/
0 Nominace Nahlásit |
Doplňuji odkaz k odpovědi JájsemRaibek. Zřejmě jej zapomněl vložit.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Deviza
--
Odpověď baghiry z archivu
„Valuta je hotovost v cizí měně (bankovky, mince), devizy jsou bezhotovostní pohledávky v cizí měně“
Doplňuji
"Valuta (z italštiny = to co platí), je to, co máte fyzicky v rukou. Tedy papírové peníze, nebo mince. A protože je musíte vy tahat fyzicky sebou, ale doma i přechovávat, musí s nimi totéž udělat směnárna či banka, kam je přinesete.
A protože je s tím spojena fyzická „práce“, zabírají určité místo, a musí se s nimi manipulovat ručně, jsou valuty skoro vždy dražší než devizy.
Devíza, nebo devizy všeobecně, jsou takové peníze, které nikdy neuvidíte. Přesněji možno napsat, že jsou to peněžní prostředky v cizí měně v bezhotovostní podobě. Ve velkém počtu případů to mohou být šeky, nebo nějaké cenné papíry k umoření, směnky, dluhopisy, ale i spousta jiných, a není jich málo.
Devizové účty využívají většinou firmy, které obchodují v zahraniční měně, aby ušetřily náklady za výměnu na české koruny. Zároveň rozdělují kurzové riziko, čímž se chrání proti výkyvům kurzu v důsledku vlivu tuzemské politiky, nebo ekonomiky jako takové.
Valuty jsou dražší než devizy, a devizou nelze fyzicky platit."
https://www.privoranka.cz/rozdil-mezi-valutami-a-devizami/
Upravil/a: annas
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek