Odpoveď byla označena jako užitečná
Podle popisu to vypadá, že jde o tzv. "kolagenní střeva, která se používají již od 30. let minulého století (Serhakl, 2015). Kolagenní obaly malých kalibrů vykrývají i nedostatek přírodních obalů.
Surovinou pro jejich výrobu je klihovková štípenka, což je v podstatě spodní vrstva kůže, která zůstává jako vedlejší produkt po štípání v koželužnách. Na našem trhu se využívá především obalů od firem Cutisin, Naturin, Fabius a Devro (Budig, 2009).
Klihovková střeva dokonale přilnou k povrchu díla a výrobku propůjčují přirozený vzhled (Kameník, 2012). Ve srovnání s přírodními střevy jsou tužší a méně elastická a při sesychání vytváří na povrchu výrobku drobné záhyby. Na druhou stranu jsou pevnější s dobrou stálostí kalibru
.Stejně jako přírodní střívka jsou propustná, čehož se využívá zvláště při výrobě trvanlivých, fermentovaných a obecně všech uzených výrobků (Budig, 2009). Oproti fázrovým obalům nemají takovou pevnost, tzn. teplota díla při narážení je doporučována nejvýše – 2 °C, jinak hrozí prasknutí střívka (fázrová střeva snesou i – 5 °C) (Kameník, 2012).
Kolagenní obaly jsou vhodné k výrobě široké škály produktů – drobných MV, měkkých a trvanlivých salámů. K přípravě měkkých salámu jsou méně vhodné díky propustnosti obalu (Serhakl, 2012a).
Jedlé kolagenní obaly jsou uplatňované jako náhrada klasických střev pro výrobu párkových výrobků a klobás. Jsou vyráběny v malých kalibrech do 36 mm a v základních provedeních pro vařenou výrobu a pro výrobu tzv. studenou cestou (snackové klobásky) (Trešl, 2008).
Institut pro výzkum senzorických vlastností a inovativního poradenství ISI v Rosdorfu v Německu zjišťoval přijatelnost kolagenních střívek spotřebiteli ve srovnání s přírodními. Konzumenti posuzovali vídeňské párky v kolagenu a ve skopovém střívku. Kolagenní střeva jsou konzumenty vnímána stejně a v některých případech i lépe nežli přírodní. Je to hlavně z toho důvodu, že jsou vzhledově a senzoricky téměř srovnatelné s přírodními a navíc mají řadu výhod (Hell, 2015).
Nejedlé kolagenní obaly, které je nutno před konzumací loupat, jsou používané zejména pro výrobu salámových výrobků (fermentovaných i vařených salámů). Tyto obaly mají vynikající zauditelnost a regulovanou loupatelnost definovanou vnitřní vrstvou obalu. Vyrábějí se v kalibrech do 80 mm (Trešl, 2008; Serhakl, 2012a).
Obaly z nejedlého kolagenu se před narážením máčí v 10 – 15%
roztoku NaCl, aby získaly požadované vlastnosti k použití. Kolagenní
obaly lze zakoupit již v předmočené verzi RTS („ready to stuff' čili
„připraveno k plnění") umožňující použití řásněných střev ihned
po vyjmutí z kartonu (Serhakl, 2015). Obě provedení se vyrábí v rovné
nebo věnčené formě. K dostání jsou i jedlé folie vhodné k balení
zejména šunek a jiných delikates (Serhakl, 2012a)."
Str.. 28 a 29
Mendelova univerzita v Brně Agronomická fakulta Ústav technologie
potravin
Agronomická Mendelova fakulta univerzita
v Brně
Obaly na maso a masné výrobky a jejich označování
Bakalářská práce
Iva Heinereichová
Brno 2016
1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zjentek Nahlásit |
To se z obrázku nedá určit, to bych si musel aspoň šáhnout svým prstíčkem – analyzátorem chemika. Vypadá to na nějaký věčný polymerní vikslajvant, který není biodegradebilní. Jinak se se ty šprcky dělají z papíru, nebo materiálu od Cutizinu, což jsou rekonstituované živočišné materiály a jako jediné jsou jedlé. Do opravdových střívek, střev a žaludků se plní snad jen zabijačkové bašty od soukromníků.
0
před 2716 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Charakteristika:
Propustný obal na salám
Materiál: celulosové obaly zesílené dlouhovláknovým faserovým rounem
Barva: mahagon světlý
Použití: jsou vhodné pro trvanlivé zauzované fermentované salámy, ale
i pro vařené polotrvanlivé salámy a zauzované tavené sýry, lehce
vařitelné
Průměr po naplnění : 5,5 cm
Délka: 50 cm
Vlastnosti:
extrémní fyzikální a tepelná zatíženost
tvarová stabilita
stálost kalibru
Doporučení ke zpracování
Máčení – Intenzivně máčet plně ponořené ve vodě na 15 minut.
Teplota vody 20 – 40°C, optimální 28°C.
Uzení – Udit při 85% relativní vlhkosti vzduchu.
Vaření/chlazení – Vařit na požadovanou teplotu v jádře, poté
zchladit, nejlépe sprchováním na teplotu v jádře (menšínež
25 °C).
Složení je různé, podle účelu použití.Ty nepropustné jsou většinou z plastu. Nicméně musíš konkrétně.