Kapitalismus se nebuduje, pro kapitalismus se vytvoří podmínky – viz
moje opodvěď tady: https://www.odpovedi.cz/otazky/lze-nazvat-cleny-ksc-do-roku-1989-jako-kolaboranty-ci-nikoliv
Po r. 1989 se tu uvolnilo podnikání, ale nenastavili se práva pro ochranu
spotřebitelů, minoritních akcionářů, věřitelů atd., což vedlo k
„tunelářskému“ kapitalismu 90. let.
Nyní tu máme i dáky přijetí evropských standardů něco jako „evropský
kapitalismus 21. století“.
Zdroj: https://www.odpovedi.cz/otazky/lze-nazvat-cleny-ksc-do-roku-1989-jako-kolaboranty-ci-nikoliv
0 Nominace Nahlásit |
Kapitalismus vždycky byl jediný možný způsob svobodně existovat. Volný trh a zákon nabídky a poptávky, osobní zodpovědnost a iniciativa. Dnešní zparchantělý systém už je zase socialismus s přerozdělováním od pracovitých k líným, s cenzurou a osekáváním občanských svobod. Lidská práva už se zase týkají jenom menšin. Globální byznys je loutkovodičem vlád. To není kapitalismus, pokud vlády vezmou peníze daňovým poplatníkům a nasypou je krachujícím bankám nebo jiným ztrátovým podnikům, jen aby je zachránily. Stát dnes strká nos do všeho, přeregulovaný kapitalismus skončil socialismem. Což je důkaz kulatosti země: východní socialismus skončil, a eurosocialismus se vrátil ze západu. 😂
0 Nominace Nahlásit |
NELÍBÍ SE MI amatérismus, nepřipravenost i (nedostatečná zákonná
úprava) i naivita
a bezohlednost, dravost představitelů této země. Porevoluční zlodějiny,
Klondike a tunely.
To se táhne přes 30 let, s více, či méně nepříznivými a tragickými
dopady, pro většinu občanů ČR.
Začít, v 90. letech, tam, kde před více, než 40 lety skončili
dědové a pradědové, se neosvědčilo, jako vhodná cesta.
**
Budu reprodukovat, svými slovy 2 velikány, své doby. 😉**
Willy Brandt, německý kancléř: Konec socialismu? Ne…., byl jen špatně
dělán….
Karol Józef Wojtyła , Papež Jan Pavel II.
Kapitalismus není, pro llidstvo vyhovující systém Bylo by třeb přejít
(v budoucnu), na jiný, sociálně spravedlivější a vyhovující… Zatím,
však ic takového neexistuje!
Krátce a to nabral kapitalismus (možná v obavách) grády (nadnárodní,
globalizace …).
„Bezemenný“: Každá „organizovaná“ činnost, ve které je člověk
(stát) členem,
ho připraví o jistou dávku svobody! Je třeba řídit se jeho pravidly,
řádem, rozhodnutím, nařízením……
Myšlenka, idea, je jedna věc, realizace, to je věc druhá.
Udržet systém, za každou cenu, ber, kde ber, není správná cesta.
Spolupráce na trhu (prodej, koupě), ve zdravotnictví, vědě, kultuře je
možná a žádoucí.
Diktát, vnucování „svého pořádku“ a představ, je cesta nikam a ke
zkáze, k opdoru a násilí.
Ono je vždy, co zlepšovat. Ignorovat vlastní národ, jít, proti vlastním
lidem,
to chce opravdu hroší kůži.
Když se vrchnost zabývá, především vlastním blahobytem, to
nepřináší, nikdy, nic dobrého. Když zapomíná na ty, kterí ty hodnoty
vytvářejí a budují.
Člověk si ten karabáč nenechá, věčně líbit……
0 Nominace Nahlásit |
Jsi to mohl zrovna napsat jako klon plebs a neschovávat se pod tímto dalším, pitomým, nickem – víme koho, a s ještě pitomějším obrázkem. 🤦♀️ Z logiky věci je to, samozřejmě, naprosto stejně pitomá otázka.
Kapitalismus se nebuduje, a ani nemá koncept. Kapitalismus, samozřejmě, má nějaké theoretiky, ale oproti marxismu-leninismu nejsou pojímáni, a vykládáni, dogmaticky.
Kapitalismus je přirozený systém, který se, ve své podstatě, táhne naši (relativně krátkou) historií, jako gangster kożuchowy zákopovou válkou a nikdy nefungoval jako nějaký „koncept“, nebo nějaké státní náboženství – jako např. marxismus-leninismus, nebo lenní systém, stavovské dělení společnosti a spravování většiny patrimoniální správou, kterýžto stál na dogmatu o boží vůli.
Kapitalismus byl ve středověku, např. u měšťanů. Byl i za minulého régime – u umělců, rozličných řemeslníků, kteří měli od MNV povolení, platili daně a jedinou podmínkou bylo, že nesměli nikoho zaměstnávat námezdní způsobou, to by bylo považováno za vykořisťování člověka člověkem. Fungovalo to po celou epochu, i v 50. letech, arciť jednotlivé detaily a reálie se, samozřejmě, mezi 50. až 80. lety změnily.
Kapitalismus je přirozený systém, čistě theoreticky by ho byl s to zcela vymýtit až komunismus, ovšem komunismus je něco, jako bůh & církev katholická: ta obchoduje s něčím, co nikdy nikdo neviděl, neslyšel, a to se jmenuje bůh. Vlastně všecky církve a náboženské společnosti, že. Stejně tak komunismus nikdy nikdo neviděl, nikdo ani přesně neví, jak by měl, vlastně, do detailu fungovat, je to naprosto shodná domněnka, jako ten bůh, ale ano, v historii byly pospolitosti, arciť malé (napadá mne např. národ Nindžucu /忍術/, v provincii Ishu /伊州/, za periody Tokugawa /徳川時代/ a dříve), které se svým způsobem žití a uspořádání společnosti představě komunismu značně přibližovali. A dokud komunismus nebude, bude v každý společnosti nějaká forma kapitalismu.
Každá epocha se staví k volnému obchodu, důrazu na osobní odpovědnost jednotlivce, vs regulaci obchodu, důrazu na kolektivní odpovědnost společnosti za jednotlivce, etc., odlišně. Jak je pro Evropu typické (a jednou ji to zničí, a ta doba není daleko!), pohybujeme se od extrému k extrému:
Zatímco za minulého régime Strana (pomalu) chtěla řídit i to, co budou mírumilovní pracující žrát a pít, nebo se montovala i do tak intimních záležitostí, jako co budou mírumilovní pracující nosit za oblečení, nebo jaký budou mít účes, dnes je, zase, ohromný problém vypořádat se s živly práce se štítícími a podržet nad vodou jedince, který si sám není pomoci s to, aby neupadl na úplné dno. Prostě pohybujeme se od pólu k pólu, je to úrovní vědomí společnosti (kteroužto ovlivňuje úroveň vědomí každého jednotlivce, samozřejmě, neboť skutečnost se neutváří kydy, ale skutky a jediné, co člověk může změnit, je on sám, a tím může změnit svět), která má potřebu se pořád vůči něčemu /někomu/ vymezovat a pořád proti něčemu /někomu/ bojovat. A boj, není-li nevyhnutelný, ale opravdu nevyhnutelný, je pro společnost /jakož i pro jednotlivce/ neskutečně toxický.
Kapitalismus v žádném případě není ucelená thesis o společenském uspořádání, oproti např. marxismu-leninismu, kapitalismus je ryze záležitost ekonomiky (proto, např., lidová Čína na pevnině může mít kapitalistickou ekonomiku a socialistické společenské uspořádání).
Stane-li se z kapitalismu dogma, jak to bylo v různých dobách, a například u nás v devadesátkách, logicky vede k epidemii korporativismu, a tedy imperialismu. Je-li jediným měřítkem úspěšnosti to, kdo má více peněz, aniž by se hledělo v budoucnost, a aniž by se zkoumalo, kterak k těm penězům přišel, logicky nás ovládnou rody, trusty, kartely, mafie.
A, ano, je lepší mít národní stát, v rámci sdružení národních států, jako to bylo za minulého régime, s robustní ekonomikou, jako to bylo za minulého régime (ta ekonomika zvládala cca 28% šedé zóny, to je neuvěřitelné!), než být otroky mezinárodních trustů, korporací a zbohatlých rodů. I když byla šílená drobná korrupce, i když byly jiné problémy – protože za 99.99% z nich jsme si mohli sami: blbě jsme si ustlali, tak jsme si i blbě lehli.
Ale tohle je, za prvé, „vyšší dívčí“, na kterou nemá většina vzdělané společnosti, ne tak sprostý lid, a za druhé, už někdy v roce 1969 to začalo být zcela mimo naši kontrolu, a někdy kolem roku 1984 – 1985 bylo plně rozhodnuto a nešlo to zvrátit. Tedy, debata ryze akademická, s čím je kdo spokojen, je dokonale nepodstatné, nemůže-li to změnit. A to nemůže, nikdo, ani Fiala, Babiš, nebo soudruh guma generál státní president.
0
před 3 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Chtělo se do něj zapojit poněkud dříve (možná cca před 60 lety), teď jsou různé problémy. Možná by pomohlo zakládat „brigády kapitalistické práce“ 🙂
0
před 2 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Exprezident Václav Klaus tvrdí, že současnost v západních
zemích se podobá době končícího komunismu. I dnes je podle něj omezena
svoboda slova a názorová pluralita a je vynucována vláda jedné ideologie,
kterou je progresivistická liberální doktrína.
„Jsme svědky brutálního útoku nejen na minulost, ale i na přítomnost a
budoucnost západní společnosti. Jsme svědky arogance a elitářství
politiků, byrokratů, intelektuálů a technokratů, kteří se snaží
ovládnout naši společnost, a tím i nás všechny,“ tvrdí Klaus s tím,
že je třeba masové vzpoury proti těmto pořádkům.
(Strach o kariéru, rodinu, svobodu, život… Klaus na konferenci v Rakousku.
Nejen o ČR
23.10.2023 )
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Strach-o-karieru-rodinu-svobodu-zivot-Klaus-na-konferenci-v-Rakousku-Nejen-o-CR-744894
Za tyto a jiné názory/poznatky, by mu člověk „odpustil“ i ty 2 vln
zbabrané privatizace…
a to, že bychom, přes 25 let, měli mít mzdy a životné úroveň, jako
v Rakousu.
máme, jen některé cen /potravin, restaurace aj.), ale nábytek
a stavební materiál mají levnější 😛
da ny: můj názor na Klause je přesně opačný – šoková terapie a privatizace v 90. letech byly spíše jeho světlý okamžik (samozřejmě se spoustou výhrad, kdy neuznával význam práva, odmítal problémy špinavých peněz atd.), naopak jeho názory za posledních 10 let jasně prokazují jeho naprosté hloupnutí. Začalo to tím, že nepochopil problém klimatické změny, pak jeho příklon k Rusku no a nyní už jede čistou ideologii. Všechny ty, co bez omezení a bez zábran vykřikují žvásty o cenzuře bych rád upozornil, že si nevidí do huby. A hlavně: to jim nedojde absurdnsot takového prohlášení? Logika sedí v koutě a pláče …
Pepo25,
ta privatizace jako taková, však nebyla dobře ošetřena zákony. Stal se
z toho Klondike a pro informované terno i díky tolerované pračce…
Domnívám se, že s ohledem na věk, zkušenosti a informovanost, není
úplně „blbej“.
není fanatik, opírá se o názory odborníků (ne strašáků).
Změa klimatu je především hlavně hypotéza….
Ta lidská činnost nemá takový váznm, který je jí přisuzován. Jde
hlavně o byznys.
Evropské šílenství to nespasí. A nebude stačit. Nejsem odpůrcem
snižování skleníkových plynů, to e.
Ale fanatismus není ku prospěchu.
Možné klimatické změny, jsou přirozeným přírodním jevem. Už to zde
bylo.
2/3 Zěmě tvoří oceány, Tam se optimální teploty, fakticky měřit
nedají!!!
Takže, se domnívám, že právě V. Klaus st. je jedním z mála, který
pochopil, oč se ve skutečnosti jedná.
da ny:
Nepotřebuji přednášku… 😉
Ono jde hlavně o to, že v EU se spustilo „hysterické šílenství“.
Hlavní viníci jdou jinde a ti netlačí na pilu a některým je to jedno
(zatím).
Evropa nemá tak vysoký podíl na produkci skleníkových plynů.
Na jejich snižování se pracuje postupně, od 70. let.
Dále můžeme mezi podezřelé zařadit odlesňování. Je pravda, že
kácením stromů snižujeme množství CO2, které stromy mohou z atmosféry
pohltit.
Kdo to tam drancuje, Evropa?
Přízemní ozón vzniká složitými reakcemi UV záření a lidských emisí,
např. oxidů dusíku.
. Jeho vliv na oteplování atmosféry není zanedbatelný
Jedinou příčinou vzniklé nerovnováhy však El Niño podle Loeba být
nemohlo. „Jde pravděpodobně o kombinaci vlivu lidské činnosti a vnitřní
variability planety,“ uvedl Loeb.
https://www.denik.cz/ze_sveta/globalni-oteplovani-antropogenni-argumenty.html
On Klaus ještě není, úplně senilní blb, jak se domníváš.
A možná nechceš číst, mezi řádky.
Nic není jen černé a bílé. Pravda nebo lež. To je pro ty s klapkama na
očích a pro hlupáky.
Ex prezident hlavně naznačuje to, že není třeba hystericky šílet.
Svým postojem pak problém, hlavně „zlehčuje“.
Řada vědců, pracuje stále jen s možnou hypotézou… On si „vybral“
je…
Těch příčin je řada, podle zastánců klimatických změn. Nejde přece jen
o CO2.
Jen na jedné stran a se vším najednou.
Například auta se spalovacími motory v EU není třeba tak násilně
rušit.
Nahradit elektromobily. To je byznys, likvidace firem, omezení lidí
(finanční možnosti).
Když se to zelené, stane šílenstvím, tak je to špatně.
Na některé věci e třeba se připravit postupně. Ne násilně zavřít
kohout.
Nedělám přednášku, reaguju na jednotlivá vaše tvrzení (pro přehlednost v puntících). A víte proč? Protože můžu. Šílí tu hlavně Klaus a spol. -viz váš citát o tom, že tu je „omezena svoboda slova a názorová pluralita“ – nic takové tu nikde nevidím 😉 Že ho většina odmítá a nebere vážně není problém většiny, ale Klause …
Evropa skutečně nemá vysoký podíl na produkci skleníkových plynů. Problém je, že rozvívející ekonomiky se nepřipojí, pokud ty rozvinuté nepůjdou příkladem.
Jinak děkuju za odkaz na článek, který právě boří představy Klause a spol. a jejich mýty o změnách klimatu. Vámi vykopírovaná věta je logická, protože aby klima měnil JEN člověk, to je samozřejmě nesmysl, samozřejmě, že vstupují do toho přirozené cirkulace typy El Nino.
Mezi řádku čtu pořád a také nejsem žádná Gréta. Exprezident je oportunistický popírač: stejně ajko popíral rizika Ruska, tak popírá rizika změny klimatu.
Znovu opakuji: změna klimatu není nějaká hypotéza, ale všeobecně vědecky přijímaný fakt (jako třeba, že vakcíny jsou účinný nástroj, i když vždycky budou lidé, co to budou popírat).
Znovu opakuju, že bysnys a jeho zájmy stojí naopak na straně zachávání statutu quo – viz příklad s tabákovými firmami, na který jste neragovala ,..
Jak rychle a co se udělá je samozřejmě k debatě, ale tu Klaus nechce, když označuje protistranu za „šílence“ a je proti všemu …
Pepa: „Evropský kapitalismus 21. století“ nazýváte kapitalismem? To si opravdu myslíte? Co je na dotačním hospodářství kapitalistického, potažmo volnotržního? Současná ekonomická politika EU splňuje učebnicovou definici socialismu.
Rytíř: vidím, že ideologicky jste silný, ale netuším, jak jste na tom
s ekonomickým vzděláním. Doporučuju proto navštívit nebližší knihovnu
odborné literatury a něco si přečíst. Dovíte se něco ve smyslu, že
socialismus je politický systém, který „upřednostňuje státní nebo
aspoň veřejné vlastnictví na úrok soukromého“ a „zcela vylučuje
působení trhu nebo ho zásadně ovlivňuje“.
Samozřejmě, z pohledu kapitalismu 19. stoleté, který tak vzývají
anarchokapitalisté nebo krajné pravičáci je současný systém „mixed“,
ale pořád je to tržní ekonomika, ne socialismus.
Vliv trhu se v Evropě naopak dramaticky snižuje, evropská legislativa silně intervenuje do fungování firem, pokřivuje prostředí masivním přerozdělováním formou dotací, nepřeberným množstvím regulací a kvót. Pokud bych se díval na svět Vašima očima, čili jednoduše, tak samozřejmě, že nejsme ještě v autentickém socialismu, ale blížíme se k němu, pokud nepřijde nějaká výhybka. Chybí ekonomičtí liberálové, společenští liberálové jsou ekonomičtí socialisté, pro které každý zastánce volného trhu je krajní pravičák, na to už jsme si zvykli. Česká vláda skutečně neudělala prakticky jediný deregulační krok, politici, kteří zastávali kladné pozice pro ostré regulace trhu dnes slibují nápravu. Sdílená ekonomika není nic jiného než produkt socialistického myšlení, které je na vzestupu. Už i lidé, kteří jsou prosystémově smýšlející jsou nařčeni, že nejsou moc progresivní a z této revoluční volny v Evropě mám upřímně obavy.
Buď je vám 17 let nebo tyto texty generujete AI (nebo obojí 😉. Zkuste si prosím pod těmi prázdnými floskulemi něco představit, nejlépe něco, co připomíná reálný svět:
annas | 5283 | |
Kepler | 2867 | |
Drap | 2635 | |
quentos | 1803 | |
mosoj | 1594 | |
marci1 | 1356 | |
led | 1347 | |
aliendrone | 1172 | |
zjentek | 1062 | |
Kelt | 1005 |
Astronomie |
Fyzika |
Jazyky |
Matematika |
Sociální vědy |
Technické vědy |
Ostatní věda |