FlAsh_7

Jaký % výnos může propachtovatel pole v ČR očekávat?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Překvapivě nízký (pokud se bavíme o % z tržní ceny půdy), asi jen 1,5 % ročně.
Tržní cena orné půdy v závislosti na bonitě je 25 – 45 Kč za m2, obvyklý roční pacht je 3 až 7 tisíc za hektar, tzn. 0,3 – 0,7 Kč za m2. Podělením vychází uvedený výnos.

Třeba SPÚ navýšil požadovaný pacht na 5,5% https://www.spu­cr.cz/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/2023/statni-pozemkovy-urad-navysi-pachtovne-za-zemedelskou-pudu-zmena-se-dotkne-take-minimalne-13-000-stavajicich-smluv.html ale to je z úřední ceny, která je minimálně 5× (někde až 10×) menší než tržní. Takže i stát chce od pachtýřů jen cca 1% tržní ceny ročně …

Z toho jasně vyplývá, že plošné nabídky na výkup pozemků jsou vedeny pouze těmito důvody:

  • spekulace na růst ceny (to je menšina, určitě jsou lepší investiční přiležitosti)
  • snahou podvést stávající vlastníky, kteří nemají dost informací zjevně nevýhodnou cenou (drtivá větština nabídek)
  • snahou o zcelování podílů nebo větších celků půdy

Další odpovědi
elkon

To záleží na poloze pole, úrodnosti a typu osiva, nebo plodiny.