Kazatel

Je dovoleno krást perník z cizího obydlí, pokud máte hlad? Dávají pohádky dobrý příklad dětem?

Nejlepší odpověď
annas

Každá pohádka má morální poučení. Je několik verzí uvedené pohádky s příběhem sl rozdílným příběhem na začátku o tom,. proč se děti dostaly do klesa a zabloudily.  Je třeba si uvědomit, proč děti kradly, jak se chovaly v zajetí, co symbolizuje ježibaba, dále rodiče dětí, či otec, záleží na verzi pohádky.  Je třeba  přemýšlet, uvědomit si, kdy a proč vznikaly pohádky.

Zpočátku šlo o příběh pro dospělé,.  později upravený pro děti, takže má stále co říct dětem i dospělým.  chudoba x bohatství, nevinné děti, zákeřná ježibaba., případně rodinné vztahy, zlo způsobí chudoba (děti i – krádež) i majetek . (ježibaba – dům, pokus o zabitíí dětí).

Krást nejen perník, ale cokoliv jiného je hřích.   Myslím si, že chování dětí je logické, pokud děti několik hodin nejedly, asi by brzo okusovaly i kůru ze stromů, takže  když vidí jídlo – perníky na chaloupce, nepřemýšlejí, že z cizího se nemá krást.  Proto loupají a jedí  perníček, tudíž  dá se říct, že jsou nenasytné, jde o jakési obžerství, tedy jeden ze sedmi hlavních hříchů. Jenže děti si neuvědomují, že za  tento čin  hrozí smrt., kterou jim připravuje ježibaba, majitelka chaloupky.

Teprve až je chytí ježibaba,obraz zla, nemá slitování,  děti si uvědomí, že je čeká smrt, že   krást se nemá. Ale bezelstnost dětí  zvítězí nad  starou, závistivou a zlou ježibabou , takže děti se  svou chytrostí zachrání.  Pomůže tomu i to,  že děti spolupracují,   přemýšlejí, tudíž  tak zabrání ježibabě vykonat hrůzný čin.  Uvědomí si, že nenasytnost ježibaby je  mnohem horší čin než jejich krádež.

Pobyt v chaloupce ukazuje, že u cizích lidí, kteří mají majetek, cizí často nenajdou podporu.

Je toho mnohem víc, ale když si pohádku připomenete, měl byste poznat  výchovný charakter, že zvítězí chytrost  nad zlobou,, spravedlnost vítězí. Záleží na tom, jak se na vám jednotlivé postavy jeví, co dělají správně,či  špatně.   Proč tomu tak je,

Další odpovědi
zjentek

Pouze jedná- li se o záchranu holého života, na př. ztratíme- li se v divočině či hlubokém lese a mohli bychom pojít hlady. Pak IMHO nastává situace, kdy krádež jaksi neodporuje dobrým mravům. Děkuju.

Dochy

Hlad ne. Ale pokud dítě opravdu umírá hlady a nemá jinou (více legální) možnost záchrany, pak je dle institutu „krajní nouze“ beztrestné i podle našeho práva.

marci1

Ale to bylo obydlí zlé čarodějnice, Jeníček byl hladový a perníček si odloupnul, i když ho Mařenka odrazovala. Udělal chybu (chybovati je lidské), ale málem za to zaplatil životem. Naštěstí nakonec vše dopadlo dobře. Dobrý konec je vlastností většiny pohádek. A v tom to je! 😄

Pepa25

Pokud si dobře vzpomínám, tak za tento drobný přestupek (ano, Jeníček a Mařenka těžko mohli sníst tokik perníku, že by způsobili větší skodu) byly děti docela dost vytrestané (kdy je naopak Ježibaba razantně a dlouhodobě omezila ve volném pohybu uzavřením v kleci), takže bych neřekl, že příběh dává návod či příklad, jak se chovat v případě spatření perníkové či jiné jedlé chaloupky …