"Definice řeči – mluvení je schopnost člověka vyjadřovat své myšlenky řečí..
Je to tedy shopnost člověka vyjádřit členěnými zvuky obsah vědomí a používat výrazové verbální (mluva, písmo) a neverbální (posunky, mimika, gesta) prostředky.
Řeč slouží ke sdělování a vyjadřování toho, co máme „v sobě“. Umožňuje rozhovor a vytváření společenství, spojuje já a ty. Pro vývoj jedince má řeč mimořádný význam, ovlivňuje kvalitu myšlení, poznávání, učení, jeho orientaci a fungování v lidském společenství.
Druhy řeči
Řeč mluvená: Řeč, při které osoba mluví, předem uspořádaně sděluje, často někdy sklouzne do spontánního charakteru, nazýváme řečí monologickou. Řeč, která je vhodná tehdy, pokud dva lidé mluví o stejném tématu, vyměňují si vzájemné reakce a mají promyšlenou formu otázek, nazýváme řečí dialogickou.
Řeč vnitřní: Nezvučná řeč, která probíhá tehdy, když člověk o něčem přemýšlí, řeší potichu nějaký problém, vytváří si v duchu plány, vzpomíná, učí se text apod. Je fází výpovědi, která předchází vnější řeči.
Řeč psaná: Je v myšlení a v představách, zbavená nejpodstatnějšího znaku mluvené řeči – zvuku. Je to řeč – monolog, rozmluva s bílým listem papíru.
Řeč těla: Neverbální komunikace. Sdělování významu pomocí pohybů těla a gest. Je přítomna v každé situaci lidské komunikace.
Řeč znaková: Správné označení je znakový jazyk. Při komunikaci jej používají neslyšící, využívají pohyby rukou, paží, těla a mimiku obličeje.
https://wikisofia.cz/wiki/%C5%98e%C4%8D
Fonologie – popisuje a vykládá hláskový systém z hlediska funkce. Zabývá se fonémy, zvukovými jednotkami schopnými rozlišit význam slova (přechod mezi hláskou a písmenem); (snaha – snacha, medu – metu)
Zvuky lidské řeči, z kterých se skládají slova, nazýváme hláskami. Hlásky dělíme na samohlásky a souhlásky.
samohlásky (a, e, i, o, u) jsou tóny – vokály (můžeme je zazpívat) a pro jejich znění je rozhodující nastavení rezonančních dutin.
souhlásky jsou šumy a vytvářejí se tak, že výdechový proud musí procházet úžinou (s, f, š), nebo prorážet přehradu (p, t, k) " atd. .
Dále je třeba si uvědomit, že myslíme pomocí jazyka a vyjadřujeme se
řečí..
Záleží tedy na druhu řeči, hovorově pak mluvení
Upravil/a: annas
0 Nominace Nahlásit |
Rozprávanie sa stane usmerneným zvukom, počas riadeného kmitania vzduchu
na hlasivkách v ústach.
Rozprávanie môže byť pohybové, gestikuláciou, pantomíma, tanec buď bez
zvuku, alebo pomocou hudby, iných zvukov
Rozprávanie môže byť aj písomné písmom, alebo obrazné pomocou znakov,
maľby, farby
0 Nominace Nahlásit |
Není. Mluvení je mentální pochod mozgu. Mluvou je i např. znakový jazyk, přesto není zvukový.
0
před 1958 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek