byo03836

Je možné v televizi pít značkové nápoje, např. coca-colu?

Během tvorby pořadu atd. je běžnou praxí cenzurovaní různých log společností na tričkách, taškách atd. A trochu přemyšlím jak to je v případě např. rozhovorů v televizi. Téměř vždy má host vodu, bez žádné lahve na stole, a tak nějak přemýšlím, může mít host na stole např. coca-colu, fantu, nebo jiný nápoj? A může být na stole viditelná nádoba od nápoje nebo by musela televize platit nějakou formu poplatku?

Odpovědi
Drap

Televize by nikomu nic neplatila, jsou to běžně dostupné značky. Televize se však brání sama, aby nedělala firmám reklamu zdarma.

Filip84

Nic složitého:

Pokud máš ve sklenici vodu, houby prd poznáš, je-li to voda destillovaná, čištěná, minerálka, z vodovodu, atp. Když budeš mít ve sklenici colu, houby prd poznáš, je-li to cola té nebo té značky, klasická, dietní, s příchutí, nebo ještě něco úplně jiného: nyní muž s žížalou v nose! 🤷‍♀️😂

Když bys chtěl mít na stole PET flašku lahve s colou, nějakou tou pomerančovou limonádou, atp., musela by televisní společnost přelepit všecky etikety tak, aby nešlo tu značku vidět.

Právo je malicherné a kogentní. Třeba v Ano, šéfe! bylo normální, že na pípě bylo zadeklovaný logo Pilsner Urquell, ale stejně jsi viděl, že to je logo Pilsner Urquell. To je v pořádku, protože arciť sice téměř každý, nebo úplně každý, až na „vévodu“, vidí, že to je logo značky Pilsner Urquell, z pohledu práva se jedinec může pouze domnívat, že to je logo značky Pilsner Urquell. A z domněnek právo nepovstává.

Nejde primárně o neplacenou reklamu, jde o to, že k tomu logu někomu patří autorské právo, a když ho použiješ v rozporu s tím autorským právem, bez licence, držitel autorského práva tě může úspěšně žalovat o náhradu škody. Tomu se snaží televisní společnosti, samozřejmě, předejít.

Když si koupíš, v rámci předvánoční akce, paket Coca-Coly, a v rámci tý předvánoční akce k tomu dostaneš fusekle v barvě, a s logem, Coca-Cola „zdarma“, můžeš je legálně nosit a všecko je v pořádku. Když si ale koupíš mikinu v barvě, a s logem, Coca-Cola u Vieta za „čistapadé“, a když umíš smlouvat, tak „to dálek!“ (Máte povolení k pobytu? – Coo, já nerosumět! – Maš trvli? – To dálek, to dálek! 😜😂), nemůžeš ho nosit, stricto sensu, nikde jinde, než doma. V praxi je nulová šance, že by Tě Coca-Cola zažalovala kvůli tomu, že nosíš její logo na mikině od Vieta „Made in Pakistan“.

Když se v tý mikině ale nafotíš a dáš to na OnlyFans, tak už se ta šance zvyšuje. A když Tě v tý mikině zobrazí televisní společnost, šance je téměř jistotou. 🤷‍♀️😅