Avatar uživatele
tituly

Je náboženský, národní a sportovní fanatismus ve své podstatě stejný?

Zda se liší zejména jen svým objektem.

Zajímavá 0 před 209 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Ano, stejnětak vědecký nebo jakýkoli jiný. Fanatismus je fanatismus a neexistuje „racionálnější“ nebo lepší fanatismus. Záleží jen na jeho míře a na to, k čemu se vztahuje – od toho můžou pramenit i (drobné) odlišnosti – kdo, kde, případně kdy a „jak“ většinou záleží jen na míře toho fanatismu. „Proč“ maj stejné.

Všechny jsou v té své podstatě hloupé a primitivní.
Ostatně i původ slova „fanoušek“ je odvozen ze slova „fanatik“ (a přenesení je na základě podobnosti).
Význam fanatismu je vždy stejný. Záleží jen, co mu dává „autoritu“.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Jistěže ano, fanatismus je psychologický fenomén, z podstaty věci naprosto irracionální, jeho objekt není jakkoli relevantní.

Fanatismus vyvěrá z bipolárního pojetí světa, ze strachu – z cizího, neznámého, z budoucnosti, ze ztráty jistot, ze ztráty komfortu … Prostě: ze strachu. Na podvědomé úrovni jedinec ví, že koná špatně, ví, že takto to nejde, ovšem lidé oplývají neutuchající potřebou a schopností hledat racionální odůvodnění pro naprosto irracionální chování, A kde je vůle, je i cesta, a kdo hledá, najde!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
df

Dá se říct, že ano. Každý si najde to své. Člověk se potřebuje s něčím identifikovat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tonda Káňa

Ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Určitě ne.

A máš špatně kategorii otázky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Ačkoli existují některé podobnosti mezi náboženským, národním a sportovním fanatismem, například intenzivní vášeň, oddanost a občas iracionální chování, existují také značné rozdíly, které tyto tři formy fanatické oddanosti od sebe oddělují.

Náboženský fanatismus je často spojen s extrémním přesvědčením a je zahrnut v kontextu víry a duchovního přesvědčení. To může vést k extrémním akcím ve jménu náboženských přesvědčení.

Národní fanatismus je často spojen s patriotismem a silným přesvědčením v národní identitu a suverenitu, což může vést ke konfliktům nebo národním politickým akcím.

Sportovní fanatismus je typicky spojen s loajalitou vůči konkrétnímu týmu nebo hráči a je obecně považován za méně vážný než národní nebo náboženský fanatismus, i když může vést k násilní mezi fanoušky různých týmů.

Zatímco všechny tři formy fanatismu mohou vést k intenzivním emocím a občas k extrémnímu chování, rozdíly mezi nimi naznačují, že nejsou ve své podstatě stejné. Každý má své jedinečné rysy a kontexty, které je odlišují od ostatních.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

No… Pro fandu bude náboženství něco jako pro holou lebku cigošství (oddaná náklonnost bílého mládence ze sídliště k jisté specifické menšině), čili ne, jde o rozdílné fanatismy. za národním fanatismem je pak osobní prospěch, nic jiného za takovým fanatismem není 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ne, neni

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
magorvkleci

SMRT! SMRT! SMRT VŠEM FANATIKŮM!

Avatar uživatele
Filip84

To je, ovšem, taky fanatismus! 🙄

Nový příspěvek