Ta otazka mě napadla při čtení dotazu paní z Austrálie, které notář v ČR odmítl vyřízení přes datovou schránku. Státní orgány totiž mají povinnost komunikovat přes datové schránky, kdežto soukromé osoby a podnikající subjekty ne.
Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Disraeli před 326 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Soudím, že jde o podnikatele, mají IČO.
Dohledal jsem info na webu Notářské komory, stojí tam že: „Činnost notáře je podobně jako u advokáta svobodným povoláním, ale výkonem notářského úřadu pověřuje notáře stát. “
Upravil/a: Emefej
0 Nominace Nahlásit |
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Not%C3%A1%C5%99
zdroj: Wikipedie
Podle ní je to státní zaměstnanec.
0 Nominace Nahlásit |
Nejčastěji OSVČ,
včetně těch, se kterými spolupracují soudy v dědickém řízení.
Své „zaměstnance“, notáře nemívají. U nás ani jednoho.
Jen OSVČ
0 Nominace Nahlásit |
Notář je právník a je státem pověřený, zároveň to celé funguje
s větším zásahem státu (dohled této sféry, dozor, notářská
komora – fungující spíše samosprávně a úřady, podmínky a zkoušky,
vše s velkým propojením státu – jeho úlohou zde), avšak není to
státní zaměstnanec. Stejně jako třeba lékař aj. patří do speciálního
podnikání, nepodnikají na živnost ale mají svobodné podnikání. To je
takové „vyjímečné“ podnikání, které nefunguje přes živ. zákon, ale
na spešl povolení státu, a které většinou obnáší specifické studium,
praxi, splnění zkoušek jako i úspěšné jmenování -což navíc obnáší
i prázdné místo v konkrétní lokalitě/úřadě (počet notářů je
docela omezený).
Notáři byli státní zaměstanci třeba za socáku, ale tam byli všichni
povinně státními zaměstnanci (až na výjimky). :D
Jako na podnikatele se na ně samozřejmě moc nepohlíží (přestože de iure podnikají), ale jsou to zkrátka právníci. A je to prostě něco jako funkce, pro kterou musí splňovat X požadavků a musí být jmenován. Samotný výkon této profese ale nespadá do kategorie státního zaměstance (byť role státu pro získání, ale i jisté fungování této profese, je veliká). Role státu je tu velká, proto to může být matoucí, státní zaměstnanec to ale není. Totéž pak MYSLÍM platí pro zaměstnance notáře (kteří sami o sobě nejsou notáři) – jsou to jeho zaměstanci (asi jako když podnik zaměstnává a platí lidi).
Upravil/a: Disraeli
0 Nominace Nahlásit |
Identifikační číslo osoby mají všecky osoby, které nejsou fysickou osobou nepodnikající, takže i obce, kraje, soudy, etc. etc. etc.
Soudní notarius je fysická osoba podnikající podle jiných zákonů než živnostenského a zákona o zemědělství – stejně, jako např. advokát, nebo soudní exekutor.
Není však podstatné, jakou osobou soudní notarius je, podstatné je, že ve věcech, kde vystupuje jako soudní komisař, tedy právě v dědickým řízení, koná úkony dědickýho soudu, eo ipso, jestliže něco zasílá straně soudní notarius, de iure je to to samé, jako by to straně posílal přímo soud, jde, tedy, o doručování procesní, podle příslušných procesních předpisů (dle o. s. ř.), a s doručenkou, která je veřejnou listinou (doručenky správních úřadů jsou listinou soukromou). A, jestliže má povinnost doručovat do datový schránky soud, v tom předmětným řízení, má ji rovněž soudní komisař. A, jestliže tu povinnost nemá soud, nemá ji rovněž soudní komisař.
Obávám se, že otázka pramení z nepochopení jak dotazu „paní z Austrálie“ samotnýho, tak z nepochopení principu fungování zastoupení soudu podle práva (no, právě soudní notarius, exekutor, etc. etc.).
Z dotazu jsem pochopil, že meritem sporu není ani tak to, jestli, a zda, bude soudní notarius straně doručovat do datový schránky, či-li nic, jako to, bude-li se muset strana dostavit (in personam nebo v zastoupení) osobně k jednání ve věci, které notarius nařídí. Já jsem to pochopil přesně takto:* minulýmu notáři stačilo, že jsem napsala do DS, tady ten chce, abych přijela*!
0
před 326 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Ametyst: škoda, že netušíme, jaký byl ten „dotaz paní z Austrálie“ Filip se snaží odpovědět, ale poněkud vaří z vody .. To je fakt takový problém uvádět zdroje?