Avatar uživatele
Rokio

Je pravda, že peníze kazí charakter?

Podle mě to platí, pokud je člověk získá náhle a bez vlastního přičinění (např. dědictví) nebo za pomocí loterie.

Jestliže je člověk získá poctivou prací, podnikáním, investováním, nějakým vynálezem atd., tak si je zaslouží a chápe tak cenu peněz, a proto je většinou jen tak nepromrhá.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? da ny, Savier před 79 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Ne (a je to opakovaná otázka i téma… můžeš projít archiv nebo vyhledat i na jiných webech).

Peníze jsou zejména nástroj a usnadnitel. Nic víc, nic míň. Peníze stejně jako moc, nikoho nekazí. Záleží na uživateli a akorát PROJEVUJÍ jeho charakter. Dávají mu možnost se víc projevit, vyniknout, mít víc možností, být na očích a mít vliv.

Kdo je bezmocný, bez peněz, těžko bude něčím významným. Bezcharakterní a bezpáteřní v podobě bezdomovce, bude jiný případ, než někdo se stejným charakterem, ale bohatý a mocný. Prostě rozsah škody/užitku, který takový člvoěk může způsobit, je závislý na jeho prostředcích.

Zkrátka možnosti a rozsah člověka bez peněz jsou méněcenné v porovnání s člověkem bohatým/mocným. Bezmocný nenapáchá tolik škody (nemá prostředky).

Vem si i třeba blbou magii, její pointu (ať už je smyšlená nebo ne). Dobře reprezentuje moc a nějaké výhody, prostředky atd. Ale není ani dobrá, ani zlá. Jde jen o užití…

Žijeme v „barterové společnosti“, třeba dobytek – větší i menší – je skvělý pro směnu. Mám pár krav, ty plno ks železných nástrojů… kazí krávy nebo železo charakter? Je to nesmyslné? Je to úplně stejně nesmyslné i s penězi, protože akorát usnadňují směnu, obchod a představují nějakou hodnotu…

Vadný charakter je vadný charakter. Odvíjí se od výchovy, společnosti a socializace (okolí). Vlivy jsou různé. Ale netřeba vinit nástroje.
Ani peníze ani moc nejsou špatné. Nejsou ani dobré… MOHOU být velice dobré, přínosné i velice špatné a destruktivní. To záleží jen a jen na užití a na uživateli/držiteli. Dá se říct, že jsou neutrální… byť to není úplně přesně pravda, protože jejich smysl/existence má nespočet výhod pro společnost i jednotlivce. Jejich význam je prostě nezanedbatelný. Ale čistě z hlediska užití je to podmíněno držitelem a záměrem.

A samozřejmě bychom se mohli bavit, zda třeba peníze či moc nepřitahují takové lidi (bezcharakterní, bez skrupolí), ale to je za jedno diskutabilní, za druhé by to na tom nic nezměnilo… Ti lidi, byli „takoví“ už předtím, než k těm penězům/moci přišli (takže jimi nemohli být zkorumpovaní… akorát po tom prahli).
Jak ovlivní moc nebo peníze toho člověka, když s nimi příjde do styku? Ani pozitivně, ani negativně. Odvíjí se to především od vnitřku toho člověka (z jeho osobnosti) a pak podle okolností – jaká ta zkušenost byla (ostatní lidi, jejich úmysly apod). Jen to utčuje, zda je styk s penězi/mocí pozitivní nebo negativní. Může být obojí.

Obdarování penězi není stejné (ale relativní) a nezávisí na penězích (nebo moci), ale na tom dotyčném a situaci. Dáš peníze rozumnému, zodpovědnému a dobrému člověku. Pomůžeš mu tím. Dáš peníze někomu, kdo takový není. Pravděpodobně mu tím uškodíš a možná ho i zničíš… A je tedy jedno, jak člověk příjde k penězům (tedy když pomineme kriminalitu). Dědictví nebo loterie – je to jedno. Neudělají z toho člověka ani lepšího ani horšího.. On už nějaký je a jen mu dají možnost se projevit.
Jak vychovávají bohatí své děti (z hlediska charakteru a ctností)? To není závislé na penězích, ale na přístupu těch rodičů/vychovatelů a na samotném JEJICHJ charakteru. A nutno říct, že většina bohatých, vychovává své potomky dobře. Rozmazelní výrostci v médiích jsou minority (a zpravidla od celebrit).

„Peníze jsou dobrý sluha, ale špatný pán.”
Kladivem můžeš stavět, tvořit, můžeš jím i ničit a zabíjet… Zcela totéž platí pro peníze. Kazí kladivo charakter?
KAŽDÝ, kdo tvrdí něco takového o penězích, ve skutečnosti nechápe smysl peněz a neví, co jsou, k čemu jsou, co představují…

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Podle mě to není pravda. Lidi toho nakecají, a ta jejich přísloví…:-D Peníze člověk potřebuje, protože všude kolem, kam se podívá, je po něm stále někdo chce.
Samozřejmě že je tu banda lidí, kteří si myslí, že když umějí vydělat obrovské peníze, mohou dirigovat zbytek světa. To je právě omyl. Oni nejsou vzdělanější než jiní, ale jsou dostatečně bezohlední a odlidštění. Psychopati, kteří jsou opilí mocí. Moc je pro ně totéž co peníze.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

RČENÍ, NENÍ BEZ PŘÍČINY.
Jak kdy, jak u koho.
Velmi často ANO.
Peníze přinášejí sociální svobodu.
Peníze mohou pokazit vztahy. „Sytý“ člověk přestává rozumět ostatním. Zapomene, jaké to je jich mít nedostatek. Opovrhuje „sockami“. Kdy je sockou myšlen člověk závislý na průměrném příjmu. Socka po něj zdaleka není ten, který je závislý na sociálních dávkách. Ale zaměstnanci, kteří nedosahují, na jeho možnosti (také schopnosti).
HONBA ZA PENĚZI může pokazit vztahy.
Může přinášet i závist a tedy odstup, od toho, kdo e má (kromě opovržení k sockám).

Každý nemá velké peníze „zadarmo“ a nenarodí se do „blahobytu“.
NĚKOHO STOJÍ „vydělání hodně peněz“ , také HODNĚ ČASU. VOLNÉHO ČASU. Času, na úkor svých blízkých, věnoivání se rodině.
Pracovní/časové zatížení, vyvolává stres (přepracovanost, obava o dostatek zajištění práce pro firmu/zaměstnance, pro sebe, na vydělat na potřebné investice do firmy, ).
S JÍDLEM často ROSTE CHUŤ.
Může přijít honba za věcmi. Za lepším/silnějším autem za luxusní, častější dovolenou, pro luxusní kabelku, šperky. Může se dostavit TOUHA HROMADIT, mít zajištění na stáří, zabezpečit potomky, zvyšovat úspory.

ČLOVĚK SE MĚNÍ, MÚŽE SE ZMĚNIT .
Závist i nepochopení pokřiví vztahy. Může zmizet pokora, sociální cítění.
Mají zdánlivě vše a přesto nejsou šťastní…….
atd., atp.
TOMU VŠEMU, výše zmíněnému se obecně říká, ŽE PENÍZE „KAZÍ CHARAKTER“…..
Člověk se tedy mnohdy změní. Žije třeba i v obavách, stresu, je přepracovaný, unavená, nevěnuje se rodině, přátelé jdou stranou.
Do toho se vloudí zdravotní problém /menší výkonnost a větší stres…..
Okolí vnímá změnu u takové osoby negativně a jak změnu charakteru. Ne bezdůvodně......

TEDY? NAOPAK 😉 ten, kdo získá/má peníze, bez vlastního přičinění, bývá častěji v pohodě …

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Syd

Já myslim, že peníze nezměněj charakter člověka, pouze ukážou, jakej ve skutečnosti je, a proto se může na první pohled zdát, že je ten člověk po zbohatnutí horší. Ve skutečnosti byl takovej celou dobu, ale skrýval to, protože si nemoh dovolit bejt na lidi hnusnej, když musel líbat zadky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek