Avatar uživatele
Rokio

Je půjčka bez licence a lichva to samé? Jaký je váš názor na tuto problematiku?

Já v tom vidím velký rozdíl. Půjčka bez povolení patří do šedé ekonomiky a je za výhodný úrok, nebo může být úplně bez úroku (např. půjčka příbuznému). Naproti tomu lichva patří do černé ekonomiky a je za drastický úrok a věřitel obvykle používá zastrašovací metody pro vymáhání dlužné částky.

Jaký rozdíl v tom vidíte vy?

zdroj obrázku: pixabay.com – nattanan23

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2340 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ne. Lichva není o půjčkách bez licence, ale o půjčkách za velmi nevýhodných podmínek (zpravidla zneužití nouzové situace, či nezralosti dlužníka.

Vztah mezi licencí a lichvou je jen ten, že subjekty s licencí by měli být pod dohledem ČNB a lichva by u nich měla být vyloučena.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Rokio Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Malvína

Můj názor je, že pokud člověk nemusí z akutních důvodu, aby si nepůjčoval. Vrcholem nesmyslných půjček pro mne jsou půjčky na dovolenou, vánoční dárky. Toto fakt nikdy nepochopím. Nepůjčovat si vůbec a od lichvy tuplem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Lichva není určena tím, jakou má věřitel licenci, ale nápadně nevýhodnými podmínkami pro dlužníka. I licencovaní a oficiální poskytovatelé půjček se u nás chovají fakticky lichvářsky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Podívejte se do archivu na lichvu a názory na ni.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=lichva

" Od 1. března 2017 je poskytování nebankovních úvěrů bez licence ČNB, respektive bez podané žádosti o ni, nelegální. Předchozí závazky však nezanikají a musí být uhrazeny podle původně sjednaných smluvních podmínek.

Zdroj: https://finan­ce.idnes.cz/u­ver-finance-pujcka-licence-mikropujcka-spotrebitelsky-uver-ptz-/viteze.aspx?c=A180321­_120509_viteze_kho

Jenže vše se dá obejít.

„Je však horší, řada firem, které dříve poskytovaly půjčky lidem, nyní „maskuje“ svou činnost „podnikatelskými“ půjčkami. Klienti takových firem si musí zařídit živnostenský list a následný úvěr je zcela mimo režim spotřebitelského úvěru, nevztahuje se tedy na ně žádná ochrana. Že se tyto „podnikatelské“ půjčky rozšiřují, dokládá letošní nárůst počtu exekucí u právnických o­sob.“

Zdroj: https://ekono­mika.idnes.cz/puj­cky-uvery-lichvari-seda-z-a-dkh-/ekonomika.as­px?c=A171215_370729_e­konomika_rts

Jak je vidět z článku, udělují se půjčky za lichvářských podmínek. Takže zpravidla je půjčka bez licence lichvářstvím.

Takže nejlepší řešení je nepůjčovat, v přípoadě nutnosti zvážit od koho.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Na půjčku (právně zápůjčku) není žádná licence potřeba. Tu potřebují jen ti, kteří mají půjčování peněz jako podnikatelskou činnost. Půjčování peněz nemá nic společného s šedou ekonomikou. Naopak, např. půjčky P2P (Zonky, Bankerat, Bondster) nabývají na popularitě.
Lichva je definována v NOS § 1796. Zjednodušeně je to soubor podmínek, které musí být splněny. Plnění v hrubém nepoměru, tíseň, nezkušenost a zneužití této situace k onomu nepoměrnému plnění. Ani lichva nemá nic společného s šedou ekonomikou.
Půjčka od někoho bez licence nemá nic společného s lichvou.
Otázka pro tebe:
Proč se na to jako ekonom profesionál ptáš? Vždyť to musíš mít v malíčku.

Upravil/a: Hlada

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Nejlepší žák v oblasti ekonomických věd
ve třídě se takto ptá?

Místo nesmyslných „předpokladů“ by sis
o problematice měl něco nastudovat.
Teprve potom se ptej nebo odpovídej!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Michálek1245

Půjčka bez licence nemusí být nutně nevýhodná. Samozřejmě je to ale rizikovější a není to tak regulované státem. Teda v minulosti nebylo, teď je situace přeci jenom lepší. Já osobně bych postupoval tak, že třeba na nižší částky bych si půjčil u nebankovní společnosti. Půjčka 100 000 Kč se mi líbí třeba u https://epujcka­.cz/pujcka-100-000-kc/ ale jak by šlo o hypotéku a překročilo by to půl milionu, tak jedině u banky.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání