Avatar uživatele
zjentek

Je v Česku možné dostat důchod taktéž na zbytnělý intelekt či tak podobně?

Například pokud by se lékařsky jednoznačně prokázalo, že kvůli vlastní vysoké míře intelektu (a s ní související introverze) je postižený uzavřený do sebe již takovou měrou, že tato mu brání vlastně už i v prosté docházce mezi ostatní lidi, třeba právě mezi kolegy do zaměstnání. 😦

Zajímavá 0 před 1 dnem Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Ano, invalidní důchod na hlavu se u nás běžně dostává. I tady je pár členů, kteří ho mají.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Disraeli

https://www.cssz­.cz/invalidni-duchod
https://www.cssz­.cz/invalidni-duchody-podrobne

Invalidní důchod je možné dostat z několika různých důvodů. Včetně různých psychických poruch, onemocnění atd. Spadají sem i třeba deprese (s ohledem na jejich závažnost a stav dotyčného…).

Inteligentnější lidé skutečně mohou snadněji propadat depresím, různým psychickým průbémům nebo sociálním poruchám. Nebo jsou něčím jiným znevýhodněni.
Ale u tebe nehrozí, tak neboj. ;) 😅
A zase, aby si to na sebe nevztáhl někdo, kdo sem nespadá, tak: to, že inteligentnější lidé a géniové skutečně občas tíhnou k psychickým problémům, neznamená, že každý kdo má deprese, syndrom vyhoření, divné fóbie, apod,. je génius. Deprese má i kdejaká smažka nebo mentálně a sociálně slabší jedinci… Nebo i jen docela průměrný jedinec. Aby si každý takový myslel, že je génius, tak to už spíš trpí narcistickou poruchou osobnosti. megalománií, možnou schizofrenií, komplexem méněcennosti, – nadřazenosti aj.

Jistým problémem v tomto tvém případě je, že by nadměrně inteligentní člověk nebo rovnou génius, pracoval tak, jako většina ostatních. S nutností OBYČEJNÉHO zaměstnání a pravidelných směn.
Mnohem pravděpodobnější je, že by se věnoval něčemu s nepřeberně velké škály v oboru podnikání, investování, výzkumu, vývoji, tvorbě různého druhu – umělecká, vědecká (samostatně – za sebe, či pro někoho, ale distančně – s jistou volností). V případech, že by byl u někoho zaměstnaný, by byl nejspíš nepostradatelný a byl by zaměstnán především jeho intelektuální přínos – jeho pohled, vize, dedukce, ananlýza, schopnost řešení problémů, jeho nápady, vylepšení nebo podobné. Tzn. že by nebyl placen od hodiny ani by většinou nebyla vyžadována jeho fyzická přítomnost… alespoň né tak, jako při dělnické, úřednické a obdobné profesi. Pracovala by jeho hlava a to ještě na vyšší úrovni, než u ostaních běžných lidí, kteří tzv. pracují hlavou.
Práce z domova, z vlastního objektu, zisky a příjmy z vlasní tvorby, samostatnné práce a kapitálu, placen odměnami, z grantů, fondů, dle vykonané práce (přínosu) atd. Těch možností by bylo X – v různých oborech, za různých situací, podmínek.

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek