hapiky

Je v podání náctiletých výraz „to je hustý“ spíše spisovný nebo nespisovný?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud myslíte celý výraz „to je hustý“, případně se spisovnou koncovkou „to je husté“ (byť zřídka) ve stejném významu, pak jde o výrazy, především mládeže – oba jsou NESPISOVNĚ, dokonce SLANGOVÉ.

Proto jsou také zařazené do Slovníku nespisovné češtiny na s. 170.

1. hustý – nespecifické hodnocení něčeho zajímavého, výrazného, neovvyklého, překvapujícího , event. něčeho, co může mít vážné následky. Používá se jako příd. jméno i příslovce.
Oblíbené ve slangu mládeže.

2. velký, výrazný, pořádný Tam se dají vydělat prachy, taky prodělat, a to hustě.

3. vězeňský výraz, sebevědomý, hrdý.

Ve starém argotu znamenal výraz hustej , husťák pojmenování pro biřice, , soudce, rychtáře atd.

Další odpovědi
marci1

Spisovně=to je husté.
Nespisovně=to je hustý.:-))

Puberťácky snadno a rychle:
„Hustý: Vše dobré a zajímavé, nebo naopak naprosto nechutné, čímž se to stává přitažlivým. Druhým stupněm tohoto adjektiva není „hustější“, jak by se dalo očekávat, nýbrž „krutý", třetím stupněm pak „mrtě krutý". Příbuzné podstatné jméno pak zní „hustost", nikoli „hustota". (pozitivně/ne­gativní pojem).":-))

https://zena.ak­tualne.cz/rodi­na/to-je-husty-ty-aliene-aneb-pubertacky-snadno-a-rychle/r~i:ar­ticle:740811/

autacek

Pokud se jedná o jogurt, je to spisovné, pokud se jedná o sleng, pak je to výraz více méně nespisovný, i kdyby byl použit v gramaticky správném formátu.