Avatar uživatele
darysa

Kamarádka po chemoterapii ztratila bílé krvinky.Jak je může znovu obnovit? Děkuji

Ztráta bílých krvinek.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? anonym, hanny 2 před 5019 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Pokles bílých krvinek po chemoterapii:Bílé krvinky (leukocyty, zkratka Leu, WBC) jsou extrémně důležitou zbraní organismu v boji proti infekci. Logickým důsledkem poklesu bílých krvinek po chemoterapii je tedy významně snížená odolnost pacienta vůči infekci. Pokles bílých krvinek po cyklu chemoterapie nazýváme leukopenie. Leukocytů je několik typů a pro obranu proti infekci jsou nejdůležitější tzv. neutrofily. Při leukopenii nás vždy zajímá i počet neutrofilů (absolutní počet neutrofilů, ANC). Ten je ve výsledku krevního obrazu většinou udáván v procentech z počtu leukocytů a absolutní hodnotu lze snadno spočítat. Za hranici, od kdy je obranyschopnost organismu skutečně vážně narušena, je považována hodnota neutrofilů pod 0,5×109/l, tj. ANC pod 500/µl. Riziko infekce je úměrné hloubce a délce trvaní leukopenie resp. neutropenie. Jako kritická hranice pro velmi závažné infekce se udává neutropenie s hodnotu ANC pod 500 trvající déle než 10 dní. Ve většině případů dosahují neutrofily nejnižšího počtu (tzv. nadir) za 3– 7 dní po cyklu léčby, kdy mohou hodnoty být zcela nulové. Reparace(obnovení) nastává u běžných chemoterapií do 3– 4 týdnů po začátku cyklu léčby. Krevní destičky a červené krvinky se za tímto vývojem opožďují, což je dáno rozdílnou délkou života leukocytů, trombocytů a erytrocytů.

Zdroj: http://www.det­skaonkologie.cz/pa­ges/p_krvetvor­by.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Kmenové buňky lze získat jak z kostní dřeně, tak z krve kolující v cévách (té se někdy říká periferní krev). Přitom může jít o kmenové buňky nemocného, které jsou odebrány před vysokodávkovanou chemoterapií, nebo o buňky jiného člověka, zdravého dárce. V této souvislosti se běžně používají čtyři termíny:

  1. Autologní transplantace
  2. Alogenní transplantace
  3. Transplantace kostní dřeně
  4. Transplantace periferních kmenových buněk

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

. Pokles tvorby bílých krvinek je obvykle největší mezi 7. až 10. dnem od aplikace cytostatika. Proces tvorby nových bílých krvinek je možno urychlit pomocí růstových faktorů, o jejichž aplikaci rozhoduje ošetřující lékař

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Lei-la

Dalším zdrojem kmenových buněk je pupečníková krev. Ta se odebírá při porodu a může být kryokonzervovaná po celou délku lidského života. V případě nutnosti, jako je tento, je možné ji pacientovi transplantovat a předejít tak následkům leukopenie.

před 4527 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek