Avatar uživatele
tedbaborad

Kde se provádějí pitvy lidského těla pro veřejnost a pro informativní a vzdělávací účely?

Vím, že se provádějí v rámci výuky na zdravotnických školách, kterých se zúčastňují studenti. Ale víckrát jsme slyšel, že se provádějí pitvy, kterých se můžou zúčastnit i obyčejní zájemci, kteří nestudují medicínu. Měly by být veřejně dostupné, ale na internetu jsem o tom nic nenašel.

Tuším, že poprvé jsem o tom slyšel před lety na ZŠ, kde to říkala učitelka přírodopisu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 263 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Disraeli

Odpoveď byla označena jako užitečná

Teoreticky je možné se pitvy lidského těla zúčastnit, i když nestuduješ medicínu na škole. Ale rozhodně to není pro veřejnost a volně dostupné. Bude potřeba schválení některé zdravotnické organizace a zúčastnit se toho skrze lékařskou fakutlu nebo jinou vzdělávací instituci (takže třeba s těmi studenty), Kurzy a praktická cvičení (ale i digitální/vir­tuální nebo třeba jen na videu, apod). První bude potřeba důvod (třeba laický zájem o studium anatomie – jestli je to možné) a pak taky i nějaké zaškolení, než se něčeho takového budeš moci zúčastnit, protože to vyžaduje alespoň nějaké odborné znalosti a přístup.
Jak často se to děje (jestli vůbec) a jak přesně je to možné, netuším. Ale teoreticky je možné si získat povolení skoro na všeho. A zde jde přeci jen o studium. Jde jen o to, že by ses ho neúčastnil jako přímý student medicíny – což určtitě jde NĚJAK obejít.
Ale jinak se pitvy lidského těla pro veřejnost nekonají. Krom některých historických pitev…

Pro veřejnost je skutečně možné se zúčastnit pitev, ale týká se to jen zvířecích pitev (někde je to běžná praxe i na obyčejných školách). Za účelem výuky (infromovano, zájmu, ‚zábavy‘), vědeckého výzkumu atd; skrze třeba různá výzkumná střediska, univerzity, možná muzea nebo veterinární zářízení (to spíš asi ne) a různé instituce, pak v rámci kurzů preparace zvířat a myslivosti – lovení a zpracování zvěře (to je v podstatě taky pitva, i když spíš „vykuchání“, než že by ses učil přesnou stavbu a funkci toho těla).

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?tedbaborad Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Pitvy lidských těl pro veřejnost nejsou obvyklé ani příliš etické. K průběhu pitev obvykle mají přístup pouze studenti medicíny a zdravotnictví.

Nicméně existují výstavy, na kterých je možné vidět konzervované lidské tělo v různých řezech a pozicích za účelem vzdělávání. Jednou z nejznámějších je výstava Body Worlds, kterou vytvořil německý anatom Gunther von Hagens. Tato výstava se konala v mnoha zemích po celém světě.

Pro veřejnost je také přístupná řada on-line zdrojů a výukových materiálů, které poskytují detailní pohled do anatomie lidského těla. Do živých pitev veřejnost obvykle nezasahuje, i když některé univerzity mohou nabízet speciální semináře nebo workshopy.

Pokud máte zájem o tuto problematiku, doporučuji obrátit se na univerzity s medicinskou fakultou a zjistit, jaké možnosti nabízejí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Žádné veřejné pitvy se nedělají. Učitelka toto jistě neříkala, máš to nějaké popletené.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Učitelé jsou jiní lidé. Jsou taková menšina, něco jako Křováci, nebo Sentinelci. Jsou, samozřejmě, výjimky, ale většina je v praktickém světě zcela a naprosto nepoužitelných, no, to jim nebrání v tom myslet si, že jsou povolání na světě k tomu všecky a všecko opravovat, a ani tvrdý náraz na realitu je z jejich bludu nevytrhne. Očekávat, že informace od učitele budou jakkoli přínosné je, přinejmenším, dětinské.

Samozřejmě, že takové pitvy nejsou: je to v rozporu s platným právem.

Pitva je, vlastně, formou operace, arciť se neprovádí na živém pacientu, ale na kadáveru člověka, který se zove zemřelým. S kadáverem člověka se musí zacházet poněkud pietnějším způsobem, než, třeba, s kadáverem koňovitého, nebo křečka. Zahrabat kadáver člověka můžeš jenom na k tomu speciálně určeném místě. Kadáver člověka musíš umístit ve futrál, a to futrál k tomu oučelu ouředně schválený, nemůžeš ho zahrabat jenom tak, nebo v Leintuchu – což koňovitého třeba můžeš. A tak by šlo pokračovat.

Pitvy se provádějí z rozličných důvodů. Nejvýše je pitva „soudní“, tj. nařízená soudem, nebo orgánem činným v trestním řízení. Ta se provádí, je-li u zemřelého dáno podezření, že nezemřel přirozenou smrtí, nebo rukou vlastní.

Pak se provádí pitvy na žádost, a se souhlasem zemřelého (lze-li ho za jeho života získat, protože po smrti si s ním už moc nepopovídáš: oni, teda, v Sovětským svazu vyvinuli tu pilulku pro mrtvýho, co mu jí dáš, a ještě 30 minut po jeho smrti si s ním můžeš povídat. Má to ale jednu vadu na kráse: on Ti nebude odpovídat! Takže, pro náš účel naprosto nedostatečná, a protože SSSR už není, je vysoce nepravděpodobné, že by jí někdo zdokonalil, aby ten zemřelý, po jejím požití, rovněž odpovídal. Konec konců, mrtvý pes si taky už neštěkne, že?), nebo se souhlasem pozůstalých. Takto, třeba, pitvali mou tetu: lapiduši jí dovezli v špitál, v neděli dopoledne, ubytovali jí na JIPce, nasadili jí medikaci podle symptomů, no a prováděli vyšetření a odběry, protože nevěděli, co jí je. A v pondělí ráno byla tuhá, jak žádná druhá. Tak požádali pozůstalé o souhlas s pitvou. Žádosti té dali pozůstalí milostivě místo. Skrze pitvu bylo ustanoveno, že měla zánět srdeční chlopně a oboustranný zápal plic, co byl atypický a nebyl snadno diagnostikovatelný.

Ano, provádí se pitvy i za účelem vzdělávání mediků. Ovšem sehnat kadávery člověka k takovým pitvám není jen tak: buďto to musí být pacient fakultní nemocnice, který s tím dal souhlas, nebo s tím musí dát souhlas rodina. Ten souhlas, zpravidla, dává ten pacient i konkludentně tím, že si vybere fakultní nemocnici: je to podobné, jako účast mediků při ošetření. Může ho odmítnout (stejně, jako třeba případnou pitvu za účelem výuky), ale musí takové přání výslovně sdělit.

No dobře, ale i tak je dán okruh těch, kteří mohou přihlížet operaci (včetně pitvy), platnou legislativou, zejména zákonem o zdravotních službách. Legálně nelze ty, kteří mohou být přítomni, jinak rozšířit, ledaže by s tím pacient vyslovil informovaný a výslovný souhlas. A, jak říkám, ve fakultních nemocnicích se ten souhlas, zpravidla, uděluje konkludentně a zemřelý, ani se sovětskou pilulkou, pořád ještě nedokáže odpovídat.

Chápu, no, blbý. Ale život není krásný!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

S pitvami se to má tak, že se provádějí čím dál méně. Určitě si vzpomínáte na dobu covidovou, kdy se přestalo pitvat, přestalo léčit, atd.
Před týdnem jsem viděla aktualní rozhovor s majitelem pohřební služby. Koronera ani policii nezajímá, že se příbuzní zesnulého snaží dobrat pravdy, proč náhle zemřel. Všichni mlčí. Když jsem viděla tu “gumovou “ chobotnici ve zkumavce, kterou vytáhli při pitvě z cévního systému, a kterou nerozpouští ani heparin, ať se na to očkovaní ani nedívají, nebo strachem neusnou.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek