Avatar uživatele
hubenej

Kdo může aplikovat analgetika zvířeti??

Naše kobyla měla problém. Neustále lehala. Při návštěvě veterináře,řekl že to je kolika tak jsme s ní chodili a vyprazdňovala se.Po tě se to zhoršilo a veter. byl po druhé a řekl že má asi zauzlované střeva a píchl injekci. Stav se po 3 hodinách zhoršil a veter. již nezvedl telefon a poslal sestru která jí dělala klystýr. Opět vše špatně a opět poslal sestru, které řekl po telefonu ať píchne analgetika na bolest.S kobylky šli červy na což upozornila majitelka ale reakce žádná.Analgetika ji píchla sestra celkem 5× od nejslapších po nejsilnějších­.Kobylka se zacla potit a pak padla a přišli jsme o ní. Jde o to jestli může sestra píchat analgetika bez veterináře, který nezvedal nám telefon a sestře řekl po telefonu jaký má píchnout a kolik. Majitelka upozorňovala sestru,že po klystýru jdou z kobylky červy, ale sestra řekla že to je šlem. Majitelka má koníky již 16let a je vyučena ošetřovatelka zvířat a kobylku jsme moc oplakali. Chtěli by jsme se nějak bránit a myslíme,že by měl tyto silné analgetika aplikovat doktor nebo minimálně u tuhu být. Děkujeme za každou odpověď.
Doplňuji:
Chtěl bych podotknout, že koně máme řádně odčerveny, ale je možné, že to někde nalíznula asi po srnách atd. Děkuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3956 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pokud majitelka kobylky chová koně již šestnáct let a je vyučená ošetřovatelka zvířat,tak by měla vědět,
že odčervování patří k základní preventivní péči. Každý akutní stav nebo onemocnění potom začervení jen zhorší stav koně a komplikuje léčbu. Parazité prostě oslabují kondici. Začervení je jedna možných příčin koliky.
Léky předepisuje (ordinuje)vete­rinární lékař a podávat je může zvířeti v podstatě kdokoliv. Stává se často, že u veterináře vyfasuje i majitel- laik léčiva nebo dostane recept na vyzvednutí v lékárně a potom je sám aplikuje svému zvířeti doma
a k veterináři do ordinace jezdí pouze na kontrolu nebo při změně stavu zvířete.
U veterináře pracují veterinární technici, kteří jistě mohou běžné výkony podle pokynů lékaře vykonávat. Otázkou je, zda při zhoršujícím se stavu koně neměla svého nadřízeného upozornit a ten , pokud by byl zodpovědný, tak se na kobylku měl přijet podívat a na místě její stav vyhodnotit.
Můj názor tedy je, že tak jako v humánní ordinaci aplikuje léčiva sestra, tím spíš veterinární technik (technička) je natolik zběhlá v podávání léčiv a zná léčebné postupy, že může vykonávat podle pokynů tuto činnost sama .
Kolika je bohužel častý problém u koní a příčin je mnoho.
Analgetika v tomto případě se podávají pouze na zmírnění bolestivosti.
Myslím, že klystýr byl aplikován správně a analgetika také. V případě koliky byla nasazena správná léčba. Kolika bohužel může přejít i do stavu zauzlení střev.
V případě zauzlení střev je prognóza vždy velmi nepříznivá a mnohdy nepomůže ani rychlý chirurgický zákrok. I po prodělaném úspěšném chirurgickém zákroku nebývá mnohdy kůň bez obtíží (častí srůsty ap.)
Pochybuji, že obvodní veterinář by byl schopen na místě kobylku operovat. Zřejmě by se musela urychleně včas transportovat na specializované pracoviště a ani v tom případě není úspěch zaručen. Jedná se poměrně finančně náročný zákrok bez záruky úspěšnosti.
Těžko na dálku radit, ale myslím, že pokud došlo k zauzlení střev, nepomohl by ani veterinář na místě. Pokud byla diagnostikována kolika, léčebný postup byl správný, ale bez speciálního vyšetření těžko v prvních příznacích rozeznat koliku od zauzlení střev atd.
Kobylky je mi líto, ale právě analgetika, (podávána kýmkoliv) jí utrpení poněkud snížila. Pocení je jeden z průvodních příznaků koliky. Kůň by si v tom stavu neměl lehnout, právě proto aby nedošlo k zauzlení střev. Myslím si, že pocení a ulehnutí koně nebylo následkem silných analgetik, ale průběhem zhoršujícího se stavu koně.
Ovšem jednání veterináře, který nebere telefon když ví, že má někde pacienta
v potížích, je velmi diskutabilní, otázkou je, zda by mohl koni vůbec pomoci.
Myslím, že ne a že to věděl.
Je to jen můj názor a zkušenosti.

Doplňuji:
Někdy při zauzlení se kůň ani neoperuje, ale rovnou se provede eutanazie.
http://www.ko­nicci.cz/kone-poradna/kone-kategorie/vete­rinarni-poradna/ostat­ni/10519/
http://koniko­ve.huu.cz/menu/ve­terina/koliky

Upravil/a: anonym

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www, beer Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Pokud odčervujete koně 3–5× ročně, nemohou z nich „jít červi“ kvůli nalíznutí po srnách.
http://www.trunda-vet.cz/sluzby/sprav­ne-zasady-odcervovani/

před 3956 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek