Avatar uživatele
icurusL

Kdo určil jaké jméno nebo jaká jména budou mít svátek v daném dni v daném měsíci?

Dnes je 26. října. Svátek má Erik, ale proč?
Proč má Erik svátek přesně tento den v roce?
A kdo to určil?

Zajímavá 0 před 397 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Jak píše Ametyst. Postupně některá jména mizí a dostávají se na jednotlivé dny jména jiná. Dnes je na to vytvořena speciální komise. V růžných svátek mohou mít jména svátek v jiné dny.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ametyst

Je to křesťanská tradice, a svátek jména byl věnován svatým, světcům.
https://svatky­.centrum.cz/cla­nek/jmeniny-dnes-a-v-minulosti/29/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Jmeniny nebo také svátek je zvyk, který vychází z katolické praxe uctívání svatých.
Každý svatý (blahoslavený, ctihodný) je připomínán v jeden den v roce, v naprosté většině případů se jedná o den jeho smrti.

V průběhu let však vznikaly vedle kalendářů církevních i kalendáře civilní a byly mezi nimi rozdíly.
Na vydávání kalendářů se vztahuje zákon č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích, ve znění zákona č. 320/2002 Sb. (M. Knappová – Jak se bude vaše dítě jmenovat, ACADEMIA/Praha 1996).
Kalendář, tvořící obsahově jeden celek, je svého druhu rozmnoženina určená k veřejnému šíření „individuálně neurčenému okruhu osob“. Zákon nestanoví jeho obsah, nepodléhá též žádnému posuzování, schvalování apod. Vydavatel kalendáře je ovšem povinen podle zákona č. 245/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, respektovat pouze státní svátky, ostatní svátky, významné dny a dny pracovního klidu. Pohyblivý církevní svátek, tj. Velikonoce, je určen pražskou hvězdárnou.

PhDr. M. Knappová, nejznámější a nejpovolanější osoba, soudní znalkyně v oblasti jmen a povolování jmen, ve své publikaci uvádí, že většina vydavatelů používá civilní občanský kalendář z počátku 90. let, který event.. doplňuje podle své úvahy na některé datum dalším jménem, např. dle kalendářů starších, církevních apod. Nejde ovšem o žádnou obecně závaznou úpravu, ale pouze o realizaci záměru toho konkrétního vydavatele…
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/neuvedena-jmena-v-kalendari

Ale ani příručky o jménech nejsou zcela jednotné – např. Tobias má svátek 12. září, podle nového kalendáře má Tobiáš svátek 2. listopadu.

Protože jediný způsob, jak dostat chybějící jména do kalendáře, je obrátit se na vydavatele kalendářů. Ti de facto rozhodují o tom, kdo v kalendáři bude a kdo ne. Není ale nikde určeno, která jména v kalendáři mají být nebo dokonce být musí.

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/jmeno-neni-v-kalendari-jak-jej-tam-pridat
😄

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek