cappuccino

Kdo zaplati skody vznikle celosvetovym vypadkem IT?

Skody jsou nedozirne – letectvi, banky, nemocnice, doprava atd. Je vubec mozne, aby tyto vypadky pokrylo pripadne pojisteni?
Nasledky jsou nedozirne!
Vlastne jsme v situaci, kdy clovek vytvoril pocitac, aby ho pocitac nasledne znicil!
Lze vubec takovym katastrofam zabranit?

Nejlepší odpověď
Drap

Převážně nikdo. Je nutné to brát, jako daň za pokrok.

Další odpovědi
elkon

Měla by to zaplatit společnost CrowdStrike. Neověřená, nevyzkoušená aktualizace by se neměla dostat ven. Je zřejmé ale, že hradit takový rozsah škod je nereálný a jistě by firmu zlikvidoval. Ta by však měla být pro takové případy pojištěna, pokud ji vůbec někdo takto pojistí.

da ny

ASI BUDE STAČIT TA OMLUVA. 😉
Vůbec mne nenapadlo, že by měl někdo hradit škody.
Firmy jsou pojištěné, kde bude pohledávka, bude dle mého názoru platit , vždy nějaké pojišťovna.
Lidstvo by mělo počítat s tím, že technika může selhat…..
Něco zaplatit nelze, něco se neplatí…..

"Výpadek IT? Jedna firma dnes shodí celý svět. Na internetu je válka, říká expert

Mezi běžnými lidmi doposud neznámá firma CrowdStrike způsobila v pátek ráno pořádný poprask. Při aktualizaci bezpečnostního programu, který poskytuje velkým společnostem a institucím, došlo k chybě, která měla celosvětový dopad na leteckou dopravu, zdravotní systémy a podobně. „Událost ukazuje, jak je svět stále křehčí,“ komentuje odborník přes IT technologie a majitel firmy AutoERP David Strejc.
Už se podobné chyby staly?
Stalo se to všem. Stalo se to Facebooku, stalo se to Googlu, stalo se to Microsoftu. Stalo se to všem firmám a každá se z toho poučí. Vždy je to ale horší a horší, protože svět je v tomto ohledu stále křehčí. Jedna firma, která dodává nějakou drobnost do operačních systémů, je schopna shodit celý svět. Když Google udělal chybu v DNS, který řídí internet, na který je navázáno mnoho věcí, vypadla celá Evropa."
https://www.de­nik.cz/z_domo­va/vypadek-it-crowdstrike.html
Technici se všude zapotí, než to dají dohromady a zaberou tučnější odměny 😉ú
Budou makat od nevidím, do nevidím. 😛

aliendrone

PŘEDPOKLÁDÁM, že sami uživatelé toho softu. Jeho tvůrci jsou nejspíše dost chytří na to, aby si v licenčních podmínkách vyhradili, že se ten soft užívá „na vlastní nebezpečí“ a že oni ZA NIC neručí. Přečti si třeba microsoftí EULA (při instalaci Widlí ji MUSǐŠ odsouhlasit), bude ti to hned jasné. 🙂

Otázka pojistného krytí je individuální. Dokážu si ale představit výši pojistného v takovém případě, muehehehe. Ale víš jak > LLOYD'S POJISTÍ VŠECHNO. 😉

Dochy

Těžko. Zpravidla v licenčních podmínkách, které každý odsouhlasí aniž by je četl, je něco na způsob: Software je dodáván tak jak je, společnost produkt vyvíjí dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, společnost neručí za žádné přímé či nepřímé škody vzniklé nefunkčností produktu…

Pepa25

Mně fascinuje, že údajný „celosvětový výpadek IT“ asi 9/10 světa zaznamenalo až ze zpráv ..

aliendrone

Pepa25>>> Eh, cák neznáš média? Především ta mainstreamová? Jediné co se jim nepovedlo je namontovat do toho klimatickou změnu (že na tom má přinejmenším nějaký podíl). 😉 Ale jinak „globální kakastrofa“ nesmí chybět ani v okurkové sezóně, přeci pisálci nebudou psát o něčem náročném či dokonce DŮLEŽITÉM. Natož aby palci „točili mlýnek“ a byli placení za nic. 😉 😁 😁