Avatar uživatele
Ametyst

Kdy a jak se systém nadprodukce a nadbytku změnil v nedostatek?

Nám by bohatě stačil systém dostatku.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone, Filip84, Viktorie II. před 877 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Systém se NEZMĚNIL, jen se UMĚLE přenastavily podmínky proto, aby se nezhroutil. :)
V situaci, kdy vyrábíme stále levněji a ve větší míře je NEMOŽNÉ zachovávat stávající zisky, natož je ZVYŠOVAT. Řešením je DIKTATURA MONOPOLŮ (globální kapitál), která si to VYNUTÍ (potažmo budeme za čím dál tím levnější věci platit čím dál tím VÍCE) a to včetně zpoplatnění věcí, které byly odjakživa zdarma a bylo NEMYSLITELNÉ je jakkoliv zpoplatňovat. (vzduch, sluneční světlo apod.) :( :( :(

Třeba v Praze si dnes cálujeme parkování (nemyslím občasné „dojížďáky“, ale místní rezidenty), což NIKDY nebylo, bo se to bralo jako součást komunálních vymožeností (které si coby rezidenti v poplatcích PLATÍME). Tudíž NAVÍC ZAPLATÍM roční parkovací poplatek a CO? Stejně NEZAPARKUJI, bo NENÍ MÍSTO. A KDO se o to nepostaral (ač MĚL!!), že není kde parkovat? SYSTÉM! Řešení je prosté – ZPOPLATNÍME JEŠTĚ VÍCE a budeme tak činit tak dlouho, dokud to lidé budou platit (budou na to mít). TOHLE JE CELÁ „ZÁŘIVÁ BUDOUCNOST“ V KOSTCE. :( :( :(

Jen si tak říkám, KOLIK ÚSILÍ asi musí vynaložit pravdoláskařští dem(ent)okratičtí „liberálové“ k tomu, aby sami sebe přesvědčili, že „systém je vpořádku a zdravý“. ROFL!!!

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

My nemáme „systém nedostatku“.

Naše společnost, jako globální celek, produkuje takové množství zboží, že pokud by se produkce upravila tak, aby se zmenšil počet značek, zprůměrnil se systém jakosti (prostě by se přestaly produkovat nejlevnější Scheiße a nejdražší krámy pro Kim Kardashian), tak by mohl mít každý člověk na světě dostatek všeho, co potřebuje k plnohodnotnému životu.

No, ano, ale to by, taky, zhruba znamenalo to, že Afričanům a některým Asiatům by se vedlo lépe, ale my bychom museli ubrat, o U. S. ani nemluvě. To samé, třeba, Japonci a jižní Korejci.

Jenže to je utopie. Zatímco do průmyslové revoluce byl blahobyt těch na vrchu přímo závislý na práci těch dole, a po průmyslové revoluci potřebovali masy dělníků, tak dneska, jak je svět globalisovaný, tak nepotřebují: mají je v PLC, Indii, a v Africe. Stejné je to se zemědělskou produkcí.

Najdi domácí kalhoty: látku vyrobil Závod na umělá vlákna Bitterfeld, niť závod na výrobu nití v Jablonci, ušila je Drutěva Náchod. Nenajdeš. I kdyby je šila Drutěva Náchod, nebo třeba Salón mladé módy madam Sylvie, to je jedno, tak látka bude z Indie. Nebo z Bangladéše. Plastová látka z PLC. Je to levnější. A nakonec zjistíš, že je levnější ty kalhoty, zrovna, v té PLC, nebo Indii, i ušít.

Upravil/a: Filip84

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Viktorie II.

Tuším, že to začalo po roce 1989, konkrétně po vstupu do EU.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Ekonomická teorie vysvětluje, že rovnováha na jakémkoliv trhu je jen ideál, který se těžko dosahuje, takže vždy existuje nějaký přebytek nebo netostatek (zboží, práce, služeb). Navíc i ten rovnovážný bod se neustále mění + (a to především) žádný trh není dokonalý.
Takže rovnováha (=akorát dostatek) je „muška jenom zlatá“. Tolik k obecné otázce. V případě konkretizace, čeho má být nedostatek, doplním.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání