Avatar uživatele
Mirdas

Který stát začal na své hranici stavět ploty ?

Zda nebudeme brát v potaz Činskou zeď, existují zprávy který stát a proč jako první v době relativního míru svou zemi obehnal plotem, zátarasy i vojáky s rozkazem každého narušitele zlikvidovat ?

Doplňuji:
-

Mosoj:

Opravdu nevím na kterou to otázku odpovídáte ( že by zcela na všechny za každou cenu ? ), neboť k dotazu nedává odpověď smysl, přesto se chci zeptat:

Tím Německem jste myslel to kapitalistické, které by se mělo bránit alespoň tímto způsobem před postkomunistickými nájezdníky ?
_

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? zzzzz před 3843 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Emefej

V roce 122 začali Římané stavět Hadriánův val.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zzzzz

I Trója byla obehnaná hradbami, záleží co vše si je člověk schopen pod pojmem stát představit.

http://leccos­.com/index.php/clan­ky/troja-2

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Čínskou zeď jsi zmínil, jejími evropskými obdobami byly např. Hadriánův a Antoniův val.
Ale možná by se dala zmínit i opevnění keltských oppid (např. Stradonice či Závist) – sice nešlo zrovna o „státy“, ale jejich rozloha byla – vzhledem k počtu stabilních obyvatel značná a celkovému osídlení ´Čech´ (až 90, resp. 170 ha).
Každopádně ale tato opevnění nesloužila primárně „likvidaci narušitelů“, ale usměrnění obchodních tras (kvůli placení daní – mýta) a ochraně před nájezdy.
😉
To, co jsi nastínil, uvedli ve skutek asi*) až ´komunističtí vůdci´ po WWI v Evropě (Železná opona), Asii (´Bambusová´ opona na Korejském poloostrově) a Americe (´Kaktusová´ opona na Kubě).
___
*) pokud se mýlím, prosím v historii fundovanější o opravu
Doplňuji:
Ontola: A jo, kruciš, ´uteklo´ mi jedno „I“…
😉
Samozřejmě, že Železná opona vznikla až po WWII…

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

To, co popisuješ začali praktikovat totalitní režimy.
V Evropě v dobách studené války po skončení WW2 (II.Světové války) Berlínská zeď byla extrém.
Kupodivu se komunistické totalitě povedlo „uzavřít“ před volným pohybem osob i takové ostrovy jako je Kuba. V Asii stojí ploty mezi státy nebo okolo nich dodnes.
Tyto „ploty“ se zdůvodňují totalitními vládami jako nutná ochrana před imperialistickými agresory, ale v podstatě slouží k tomu aby z těchto režimů nemohli obyvatelé volně vycestovat. „Imperialisté“ s tvrdou valutou v kapse jsou naopak zpravidla v těchto zemích vítáni.
Doplňuji:
oprava: praktikovaly-režimy 🙂
…a mowla- po WW2, ne po první 🙂

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Hádej kdo dělal. Lidi.
Co by za to nyní Němci dali .

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Bez ohľadu na mnohé pripisovania takéhoto oplotenia komunistiom, v tejto myšlienke majú predchodcov.
Ako už mowla i zzzzz spomenuli opevnenia Rimanov, Keltov i Trójanov, emefej Hadriánov val, všetky tieto spôsoby obrany pôsobili obostranne, aj zvonku proti narušiteľom, aj zvnútra proti utečencom. K čomu si myslíte bola vybudovaný Peloponézsky kanál.
Všetky tieto ochranné zariadenia boli obsadené aj ozbrojenými strážcami.
Prirodzene hranice neboli všade ohradené valmi a opevneniami, na to nebolo ani dosť materiálnych ani ľudských prostriedkov. V politických zriadeniach predchádzajúcich zriadeniam s komunistickým vedením, bolo úplne jedno (okrem národnostných a náboženských vzťahov) či chudobný je v jednom štáte, alebo druhom štáte, v každom tá povestná kôrka chleba bola rovnako tvrdá…
Po 2.svetovej vojne už išlo o boj dvoch politickoekonomicky rozdielných zriadení. Tak, ako Čína svojim múrom bránila prístupu cudzieho myslenia a úniku svojich vedomostí ani ekonomických síl, tak i tieto štáty s komunistickým vedením, bránili svojim oplotením.
PS.
Svojho času som sa na to pýtala jedného z autorov „československého plotu“ jeho odpoveď: „Bolo to potrebné, bez toho by sme nemali dosť síl na udržanie sa…“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
sassan

Jako někdo kdo se historií Římského státu od malička dennodenně zabývá doplním:Limes Romanus jehož maličkou součástí byli už zmíněný Hadrianův val(Římany nejspíš zvaný Aeliův podle dalšího z Hadrianových jmen)a Antoninův(nikoli „Antoniův“ jak je tu už někým mylně uvedeno) byl na světě druhou největší stavbou toho typu na který se ptáte hned po Velké Čínské zdi a ve skutečnosti se neomezoval jen na onen slavný ale v podstatě velmi nepodstatný úsek v Británii ale táhl se okolo většiny hraničního úseku Římské říše.Limes Romanus měl mnoho lokálních variant(např.Limes Germanicus v Evropě či limes Tripolitanus v Africe)které se také konstrukčně lišily podle lokálních přírodních podmínek a potřeb.Většina těchto opevněných hranic však běžně sestávala z tisíců strážních věží,příkopu s náspem a valem zakončeným dřevěnou palisádou se zašpičatělími kůli přičemž existovala snaha postupně vše proměnit do kamenné podoby.Věže od sebe byli vždy rozmístěny tak aby s každé strany bylo možno vidět sousední a reagoval na její světelné signály.Ve vhodných úsecích podél těchto hranic stáli strategicky pevnůstky a pevnosti s větší posadkou vojáků.Římané běžně používali služeb strážních psů s nimiž hlídky chodili stejně jako ty moderni,vydávala se hesla která se pravidelně měnila a zem před opevnění mohla být dodatečně poseta zašpičatělími klacky(skrytě i otevřeně)či tzv.Triboli-trojrohími „ježky“ které jste mohli hodit jakkoliv a vždy jeden osten zůstal trčet ven.Znali i pásmo nikoho které mohlo sahat i několik kilometrů od vlastního limes do území barbarů.Poslední opevnění tohoto typu bylo v Římském státě vybudováno císařem Justiniánem I.v šestém století.Vepište odpověď…
Doplňuji:
Nechci po vás nějakou odpověd-to tam nějak automaticky dopsali novinky či co.Ale k Limes Romanus jsem zapoměl dodat že není jisté co bylo jeho hlavním účelem.Na skutečnou obranu jistě efektivně nestačil takže plnil spíš informační roli-varoval za včas před vpádem barbarů a pak také sloužil k regulaci pohraničního obchodu s Barbarikem.Jsou i teorie o tom že strážil spíš obyvatelstvo říše samotné protože totalitní "šmrnc"se postupem času v Impériu víc a víc utužoval až nakonec bylo pro běžného člověka zcela nemožné pohybovat z regionu do regionu bez úředního povolení.

Upravil/a: sassan

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

sassan, nie je hanba, ak niekto uvedie zdroj svojich znalostí. Uvedením zdroja dávate možnosť iným na rozšírenie si znalostí. „Vepište odpověď…“

před 3842 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek