U kamaráda na půdě jsem si všiml rádia TESLA Largo.
http://teslaradio.webgarden.cz/rubriky/radia-tesla/largo-516a
Říkal, že mi ho jednou daruje (a ta doba se přiblížila), tak mě napadlo, zdali ještě dnes lze na něm chytit nějakou stanici (podporuje Dlouhé, střední a krátké vlny (krátké v šesti okruzích)). Někdo totiž říká, že dnes stanice vysílají jen na VKV, tedy Velmi krátkých vlnách.
Děkuji za odpovědi.
Zajímavá 0 před 2977 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Zcela určitě. Dlouhé vlny mají totiž nejdelší dosah vysílání, dá
se říci že mezikontinentální.
To samé se dá říci o krátkých vlnách, jenom ten princip jejich dosahu je
jiný. Krátké vlny se šíří na velké vzdálenosti odrazy od ionosféry.
Slabinou tohoto šíření je nestabilita.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1tk%C3%A9_vlny
Upravil/a: mosoj
0 Nominace Nahlásit |
Tak jsem na starém přijímači projela pásmo SW, teď přes den jsem chytila jenom slabé vysílání asi v rumunštině (13,88 MHz) a na 13,74 MHz o něco kvalitnější signál Radio France. Okolo 7 MHz tam někdo klofal morseovku. Zkusím to ještě večer nebo v noci.
Tak jsem to zkusila večer, na 5,10 MHz velmi kvalitní signál nějaké italské stanice, na 5,20 MHz stejně kvalitní francouzské vysílání, na 3,64 MHz kvalitní signál – dlouhé řady čísel v ruštině.
Upravil/a: Lamalam
0 Nominace Nahlásit |
Ano, na krátkých vlnách se stále vysílá.
Largo je pěkný sběratelský kus. Pokud se má normálně používat, bude
možná potřebovat nějakou údržbu – nové elektronky, výměnu
elektrolytických kondenzátorů…
0 Nominace Nahlásit |
Vysílání na VKV (FM) je samozřejmě nejkvalitnější, často i stereo. Nevýhodou je krátký dosah a to, že v hlubokých údolích některou stanici nemusíte naladit. VKV se šíří po přímce, tedy příjem vyžaduje (téměř) viditelnost vysílače.
I dlouhé, střední a krátké vlny jsou ještě v provozu, i když už to není jako ve dvacátém století.
Stanice na DV mají kratší dosah, ale lze je přijímat všude a celodenně. Chytíte na nich české vysílání a stanice hlavně ze střední Evropy. Signál stanic se však často překrývá a signál z větších dálek je „přehlušen“ bližšími vysílači.
Na SV (AM) je několik českých stanic. Signál z blízkých vysílačů je stabilní a nerušený. Večer chytnete i stanice z Evropy, ovšem v horší kvalitě.
KV mají nejdelší dosah. Odrážejí se od ionosféry a lze tak chytit signál i z druhé polokoule. Za studené války se zde odvíjel hlavní ideologický informační souboj mezi východním a západním blokem. Dneska se už moc nevyužívají. Poslech je velmi nekvalitní, závislý na meteorologické situaci, stavu ionosféry a slunečním záření. Signál je nestabilní, ztrácí se a zesiluje. Nejlépe se loví stanice večer a v noci. Dnes KV používá hlavně Vatikán, Čína a podobní propagandisté pro vysílání do zahraničí v různých jazycích. Chytíte i mimoevropské vysílače. Dříve zde fungovaly dálnopisy. Dneska snad ještě radioamatéři. Funkci KV dnes přebírá Internet.
Pozn. AM – amplitudová modulace se používá jak na DV, SV i KV. Tato zkratka se však na „moderních“ přijímačím používá jako synonymum pouze pro SV.
Upravil/a: MK44
0 Nominace Nahlásit |
U otázky nebylo diskutováno.
Nový příspěvek