Tak máme doma 3D tiskárnu. Koupil jsem si ji chvíli potom, co nám ji ředitel koupil do práce. Já tam s ní pracuju nejčastěji, takže jsem se to tam všechno naučil, vím, kde koupit náhradní sklo pro 3d tiskárnu a celkově příslušenství pro 3D tiskárny, a tím se mi tisknutí dost usnadnilo 🙂 .
mowla: zajímá mě jak to přesně funguje, a hlavně jak moc je to složitý :) (články na netu jsem čet, ale chtěl bych názor laika, kerej s tím přišel do styku)
Ad složitý (a budu brát jen tu tiskárnu, kterou jsem ´potkal´ – tedy
tu levnou). 😉
Jak pro koho – člověk, který umí pracovat s CADem, to má jednoduché.
Nebo ten, kdo jen tiskne už předpřipravené ´výkresy´. Pak je trochu
složité ´pochopení´ nastavení voleb tisku (jemný/přesný či hrubý
´náhled´) – liší se rychlostí tisku, ale i např. pevností
(bortivostí) výtisku. Třeba – pokud tiskneš kolmo nahoru, obvyklenení
problém. Pokud ale tiskneš ´přesah´, musíš vědět/odhadnout, co ten
materiál ještě při dané kvalitě snese a co ne.
Kdybych si to koupil, tak jakým způsobem do toho vyrobím ten návrh produktu, kterej hodlám vyrábět? Kde vezmu ten materiál ze kterýho se to ubábovkuje? Jak moc je drahej? Jak ovlivním tvrdost a hustotu vyráběného produktu? Jak ovlivním barvu? A jak velkou věc je schopna tiskárna vytvořit? Třeba sochu v životní velikosti?
Návrh – ´nakreslíš´ v CADu. A nebo si stáhneš už hotový z netu. Materiál – tisknout můžeš z ABS nebo PLA (na těchto tiskárnách), lze běžně koupit. A samozřejmě výrobky jsou limitovány vlastnostmi tohoto materiálu – pevnost, pružnost, tvrdost… Materiál je k sehnání v několika barvách, ale jejich střídání je poměrně alchymie (černá má trochu jiné vlastnosti, než průsvitná atd.), na míchání barev či vícebarevný tisk zatím zapomeň (barvy můžeš jen střídat výměnou materiálu). Pokud chceš snížit hustotu, pak tiskneš vnitřek buď zcela dutý (u malých věcí) a nebo s voštinami – cca jako plástev (aby se celek nebortil). Velikost – opět – tyto levné tiskárny jsou limitovány velikostí pracovní plochy a výšky (každá tiskárna má defonováno v parametrech) – ale sochu v životní velikosti můžeš vytisknout po čáatech a složit. 😉
Materiály se liší (zpracováním – průměr, kontinuální struna…) podle tiskárny, pro obecné info kukni třeba sem – http://www.inteo.cz/234-materialy-pro-3d-tiskarny/ . Cena tisku je pak cena za elektřinu (podle příkonu tiskárny), součástkou, která se nejvíce opotřebovává je tryska extruderu (cena opět podle typu tiskárny) a pak povrch tiskového stolu (cena opět podle typu tiskárny, závisí i na tom, zda tiskneš na vyhřívaném nebo nevyhřívaném stole) .
Jinak – existují i 3D tiskárny používající jinou technologii (odlévání kovu, spékání kovu laserem…), takže jejich možnosti jsou širší – ale, bohužel, prozatím jsou na ´hraní´ trochu drahé… 😉
Jak už jsem psal – tedy pokud dokážeš zkonstruovat auto z např. ABS (běžně se z něj dělají třeba nárazníky), dokážeš je i vytisknout.