Avatar uživatele
Kešař

Má v současné době koncový zákazník zákonem vyřčené právo mít možnost platit debetní kartou u obchodníka?

Po zrušení EET se často setkávám s tím, že obchodník nemá terminál, že bere jen hotovost. Cožpak o to, já vždycky nějakou tu kačku v kapse mám a chápu, že vedení terminálu není zadarmo, ale jak je v to zákoně? Je to v dnešní době minimálně férové? Je zase fakt, že podnikatel má mít svobodu.

Zajímavá 0 před 498 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

Ne, nemá. Naopak, illegální je odmítnutí hotovosti v české koruně, nic jiného prodávající nemusí.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Zřejmě reaguješ na televizní reportáž, ale tam jasně zaznělo, že se zákon připravuje. Kdyby nezrušili EET, tak ten problém nenastal. Takto se „vykukové“ snaží vyhnout placení daní podle obratu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Nemá.
Debetní klartou, ani žádnou jinou. Vůbec ho nezajímá, jestli platíte úvěrovou kartou nebo kreditní.
Je na obchodníkovi, zda používá terminál nebo jen platbu v hotovosti (zatím, pokud nenastane změna).
Teoreticky by měl vše na co vydá/vytiskne účtenku „přiznat“ , tedy zdanit.

Horší je to ve službách, u drobných živnostníků, bez zaměstnanců. Ti často zatlučou, co se dá.
Mám kadeřnici, která žádá všechny, aby platili kartou. Má snazší práci s účetnictvím (každému přijde sms na MT o přijaté/provedené platbě). Vykazuje přibližně „shodné“ příjmy, jako při EET. Není „podezřelá“ FÚ, vyhne se tak jejich častým kontrolám.
Kdo chce šidit (zákazník i ušetřit), cestu si najde.
V mnoha zemích, včetně USA nikdo nemá problém s EET. Hlavně je zavedeno v gastro provozech (tam se okrádalo u nás na odvodu daní nejvíce).
Někomu v ČR leželo EET pěkně v žaludku. Nebo záměrně, s gustem rušil každou „babišovinu“ (vůbec u toho nemyslel/nemyslí).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Nemá. Zákon nikomu nepřikazuje umožňovat platby kartou.
Ovšem pokud obchodník karty přijímá a Tvou platbu odmítne(třeba kvůli nízké částce), nebo vyžaduje nějaký extra poplatek, pak to obvykle znamená porušení dohody s karetní asociací, která mu platby kartou umožňuje. Lze si pak stěžovat a banka/asociace pak obvykle obchodníka řádně poučí o pravidlech…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Právo má, pokud obchodník používá terminál. Pokud ne, tak má koncový zákazník smůlu. Nikdo nikde nenařizuje, aby obchodník měl terminál. Podle mne, to byl hlavní důvod zrušit EET, aby se snáze dal okrádat stát.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Ne, na tomto místě zákon žádné přímé povinnosti pro obchodníky nestanoví. V současné době není platba kartou garantovaným právem zákazníka. Každý obchodník si může svobodně zvolit, jaké platby bude přijímat. Přestože většina obchodníků v současnosti platbu kartou nabízí, je to spíše záležitostí konkurenceschop­nosti a pohodlí zákazníků, než zákonné povinnosti. Nicméně se neustále diskutuje o možnosti zavedení takové povinnosti, a to s cílem zvýšit bezpečnost a transparentnost obchodních transakcí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

No jo, má to obyčejný český člověk těžké: na jednu stranu se bije za hovotost (některým nestačí přímá povinnost přijímat keš, ale chtějí to nacpat až do ústavy) a na druhou nadá, že „keš“ umožňuje neevidovat tržbu. Musí si ale vybrat, co vlastně chce …

Nový příspěvek