Lítají většinou ve skupince tak po třech, všude šmejdí, ořechama mlátí o tvrdý podklad a je vidět, že jsou ve střehu. Prolízaj tady zahrady téměř denně. Nedávno přiletěly vrány. Jeden by řek, že jsou to vrány. Ale mně přijdou nějak statnější než ti černí ptáci, co tady občas přilítaj v hejnu po dvaceti. Navíc mají světlý zobáky. Ale to mě možná klame zdání. Co je podle vás pravděpodobnější?
Krkavky to nejsou, ty poznám.
Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, redy, marci1, Kepler před 2970 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Havrani jsou u nás rozšířenější. Poznají se podle modře opaleskujícího peří, neopeřeného kořene zobáku (kromě nejmladších jedinců) a kalhotek. Pokud to nemají, pak to budou spíše vrány.
0 Nominace Nahlásit |
Je to nejspíš havran polní.
Vrána šedá je černošedá.
Vrána černá je o něco menší než havran a má černý zobák, ale
spolehlivě se to pozná za letu – vrána má rovný konec ocasu, havran
zakulacený.
Krkavec je větší, má černý zobák a nežije v hejnech.
0 Nominace Nahlásit |
Zřejmě to bude havran polní, který je u nás nejrozšířenější.
"Havran polní. Je velmi často zaměňován právě s vránou. Oba jsou černě zbarveni, ale přece jen jsou mezi nimi rozdíly. Havran má peří s namodralým leskem, vrána černá s purpurovým. Kromě toho má havran na nohou tzv. "kalhotky“ jako dravci. Snadno se však od vrány pozná havran starší než jeden rok. Má již kořen zobáku olysalý, takže je vidět světle šedou pokožku, kdežto vrána má zobák u kořene opeřený. Havran obývá téměř celou Evropu a velkou část Asie. U nás se s ním můžeme setkat na celém území, hlavně v zimě.
Vrána obecná šedá a vrána obecná černá. Obě tyto vrány patří k jednomu druhu – v západních částech Evropy se vyskytuje vrána černá, ve východních šedivka. Hranice mezi životním prostorem obou vran tvoří přibližně tok Vltavy a Labe. V místech, kde se obě rasy setkávají, dochází ke křížení, takže se můžeme setkat s barevnými přechody od černé až po šedou barvu.
Vrána černá je o něco menší než šedivka, rozpětí křídel má kolem 95 cm. Její barvou je hluboká čerň, které chybí kovový lesk peří havranů. Má mohutnější zobák než havran, ale ne tak silný jako je zobák krkavce. Vrána šedá má rozpětí až jeden metr. Má černá jen křídla, hlavu, ocas a hrdlo, kdežto tělo je šedivé.
Do stejné čeledi krkavcovitých, tedy mezi příbuzné vrány, havrana i kravce patří dále sojka obecná a zlověstná, straka obecná a modrá, kavče žlutozobé a červenozobé a kavka obecná. Pokud jde o městská sídliště, můžeme se setkat ještě se strakou nebo kavkou. Ale ty jsou dobře rozlišitelné od ostatních."
Vice v odkazu – autor Muwin
http://clavis.vrana.cz/rocnik3/c9701/zijitady.html
Upravil/a: annas
1Kdo udělil odpovědi palec? anonym
před 2970 dny
|
1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?redy Nahlásit |
Údajně to rozezná málokdo. 🙂
Jak se liší: http://www.national-geographic.cz/clanky/kdo-z-vas-rozezna-vranu-havrana-a-krkavce-klid-to-zvladne-jen-malokdo.html#.WByjqMlPJzU
0
před 2970 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Vrány, havrani, kavky (a taky krkavci, sojky a straky) patří do čeledi krkavcovitých. Na zimu sem ze severu přilétají havrani polní a bývá jich víc. Vrána obecná zůstává přes léto. Vrána má dvě variace – vrána obecná černá je rozšířená spíše v Čechách a je fakt, že rozeznat ji od havrana je trochu těžší:-) Na Moravě je zase vrána obecná šedá, ta se pozná snadno má šedé tělo a černá křídla.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vr%C3%A1na_%C4%8Dern%C3%A1
0
před 2969 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Zapoměl jsem se zaptat, jak je to s rozšířením těchto čtyř druhů ptáků (tři jmenovaný + kavky) tady u nás v SM Slezsku, případně republice ..zkrátka jaká je pravděpodobnost výskytu …že toho kterýho ptáka spatřím.
Já bych to tipoval na havrani – vrány vč. šedivek – kavky nebo krkavci. Krkavcovitých (dříve havranovitých) je ale víc. Něco se dá dočíst na http://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/clanky/r/detail/3819/kavka-obecna-corvus-monedula/