Jan Večeřa

Máme u vchodových dveří do bytu staré kování a zapadá západka kliky. Klika však není uchycena šroubkem (červíkem).

Máme u vchodových dveří do bytu staré kování a zapadá západka kliky. Klika však není uchycena šroubkem (červíkem), takže nevím, jak ji vymontovat, abych mohl zámek vyměnit. Můžete poradit?

Odpovědi
Drap

Klika musí být na jedné č druhé straně něčím zajištěna. Pokud tam neni červík, může tam být jenom zasunutá čep. Rozdělat to musí jít.

magorvkleci

Tipuju, že je potřeba stáhnout rozety po ose kliky a pod nimi bude z každé strany objímka. Do objímek jsou kliky zalisované a ty objímky jsou pod těmi rozetami k sobě sešroubované a jdou od sebe rozšroubovat z vnitřní strany dveří (ta objímka z odolné strany má zevnitř jen matice).

No a nebo jsou kliky zalisované rovnou do rozet a ta rozety jsou na objímky natočené bajonetovým uzávěrem.

viz obrázek

Zdroj: https://www.lu­xusnikovani.cz/da­ta/uploaded-files/top-speed-cz-navod-400108.pdf