zvedaveczvve

Máte nějaké osobní zkušenosti s „náhodou“, která popírá logiku?

Nedávno se mi připomněl zážitek z před několika lety. Cestoval jsem s mým otcem v autě a v mysli jsem si přehrával jednu ze známých písniček od Karla Gotta. Když auto zastavilo na parkovišti, otec zapnul rádio. Zjistili jsme, že tu písničku právě hrají na stanici, kterou jsme měli naladěnou. „Jaká náhoda!“ Řekl jsem si. No skutečný údiv ve mně vyvolala reakce mého otce, který nezávisle na mně, chvíli na to zamyšleně řekl: „Na tuto písničku jsem právě myslel!“. Když vezmeme v úvahu, kolik komerčního hudby se produkuje, jaká je pravděpodobnost, že dva lidé, nezávisle na sobě, myslící na jednu píseň, najednou zjistí, že tato písnička je právě v tom momentě hraná v rádiu?

Nejlepší odpověď
pregres

Některé náhody nahánějí strach. 5. prosince 1660 se v Doverské úžině potopila loď. Její potopení přežil jediný muž Hugh Wiliams. Přesně o sto dvacet let později se na stejném místě potopila další loď. Opět přežil jediný muž jménem Hugh Wiliams. Do třetice 5. prosince v roce 1860 se potopila loď s 25 cestujícími na palubě. Opět přežil jediný muž jménem Hugh Williams. Opustíme 5. prosince, toho už bylo dost! Pátý srpen se stal osudným pro parník na řece Temže. Ztroskotání nikdo nepřežil s výjimkou malého chlapce Hugha Wiliams. A nakonec 10. července 1940 zasáhl britský trajekt mina. Událost se stala osudnou pro celou posádku. Pardon, pro celou ne! Přežili dva muži – strýc a synovec. Oba se jmenovali Hugh Wiliams. Pravděpodobnost takové série událostí s právě takovým průběhem si víte všichni domyslet.

Další odpovědi
Kelt

Tady bych nemluvil o náhodě. Zřejmě se píseň často hrála v rádiu, takže se dostala do podvědomí jak tobě, tak i otci a když se nějaká píseň hraje třeba několikrát denně, tak na tom není nic divného. Za produkci skladby má několik lidí zisk, autor, skladatel, textař a možná i ten, kdo to pustil. Takže zákony trhu a ne matematiky.