Vždyť si přece můžete napustit vodu hezky předem. Sice to bude trochu nepohodlné, ale stačí jen trochu přemýšlet kdy voda nepoteče a ti lidé si budou moci taky odpočinout. Co na takový nápad říkáte?
Zajímavá 0 před 2316 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
… samozřejmě, a nejen oni !!!
… pro Edison: … určitě nemohou mít směnový kalendář, to by ho potom
mohli mít i pracovníci v obchodech, a jde o volno pro všechny, copak ti,
co na ně přijde směna, nemají nárok užít si svátky se svejma rodinama
??? … to jsou prodavači nadlidi, že oni mohou ??? …
Upravil/a: Mc Merkurion
0 Nominace Nahlásit |
Oni ale volno mají. Směnový kalendář existuje a je s tím počítáno. Pro Tebe bych pak zařídil, aby měli volno i lékaři a osazenstvo nemocnic, až tam budeš ležet. 😁
0
před 2315 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Merkurion: Existují provozy s nepřetržitým provozem. Tam se sestavují ty směny a pro mzdy v takové časy existují pravidla. Zaměstnanci to tedy nedělají zadarmo. Jestli tu práci chtěj dělat nebo nechtěj je jejich volba, nikdo e k tomu nenutí. Pracovně-právní vztah je rovnoprávné rozhodnutí obou stran, tedy zaměstnavatele i zaměstnance. Pokud se někomu směnný provoz nelíbí, nemusí do takového zaměstnání nastupovat.
… samozřejmě že to vím, ale otázka zněla trochu ironicky a má
odpověď také: totiž, na stejném principu lze uplatnit i zákaz prodeje,
taky je nikdo nenutí, aby šli prodávat …
… a jen malá informace, pracuji v provozu, který je nepřetržitý v tom
smyslu, že jej nelze naprosto přerušit, a to až tak, že přerušení vody,
dny bez elektřiny v době kalamity, aby byl čas na opravu neexistuje, klidně
při baterce (máme ale vlastní agregát) …
Já jsem na tom podobně. A to nedělám na směny, ani v nepřetržitém provozu. Když je u nás svátek, tak v zahraničí nikoli. A tam musíme prostě nědky být a udržovat provoz. Tak to řešíme dohodou se zaměstnavatelem a náhradou podle zákona.
Edison: Každý zaměstnanec by měl mít nárok ve státní svátek nepracovat, nebo mít alespoň stoprocentní příplatek a pokud je neděle a ještě k tomu svátek, tak musí mít příplatek ve výši 200 %. Pokud by vznikly problémy, tak vždycky se najde řešení. Jedna z možností je taková, že by se několik zaměstnanců vzalo volny v pracovní den a ve svátek by pracovali (někteří).
Rokio,
každý zaměstnanec MÁ (nikoliv by měl mít) právo na volno v den státního svátku, nebo – pracuje-li v provozu, který nelze přerušit – na příplatek ke mzdě ve výši minimálně 100 % průměrného výdělku (zaměstnavatel ale může zaplatit víc), případně na placené náhradní volno za práci ve svátek.
Ovšem ohledně příplatku za soboty a neděle, tam je nárok na minimálně 10 %.
Už jsem tě několikrát upozorňovala, že v této oblasti odpovídáš chybně (ještě jsi v ní nenapsal ani jednu správnou odpověď) → co kdyby ses zaměřil na oblasti, o kterých běco víš?
ivzez: Omlouvám se. Jinak je fakt, že když jsem byl na OA, tak jsem v byl v nejlepší žák ve třídě v právu. Brali jsme ale pouhé základy, takže nejsem tak dobrý v právo a moc mi právo nejde. Pokusím se danou oblast vynechat.
Mně se omlouvat nemusíš, já vím, jak to je.
Ale jak si mají s chybnými odpověďmi poradit tazatelé, kteří ptají,
protože nevědí?
„pokud je neděle a ještě k tomu svátek, tak musí mít příplatek ve výši 200 %“
Těch 200% máš odkud? V zákoně nic takového není.
Rokio: příplatek je řešen v zákoně, to by jsi jako finanční poradce měl vědět, a také by jsi měl vědět, že opravdu EXISTUJÍ provozy, které nelze zastavit, byť jen na jediný den v roce !!!