zjentek

Mohl by se při úderu blesku měděný hromosvod/bles­kosvod roztavit?

Může být hromosvod/bles­kosvod čistě z mědi?

Nejlepší odpověď
Kepler

Může být i z čisté mědi, nakonec je to taky velmi dobrý vodič elektřiny. Ale myslím, že je dostatečně dimenzovaný a neměl by se roztavit. To by musel být supermegablesk jako na Jupiteru.

Další odpovědi
orwell

Správně dimenzovaný a nainstalovaný bleskosvod by neměl. Jelikož el. proud dosahuje při takových výbojích hodnot řádově v desítkách tisíc A (i když po velmi krátkou dobu), úplně bych tuto možnost nevylučoval. Sám jsem kdysi instaloval anténu pro základnovou radiostanici na jistém vysokém objektu s plechovou střechou a viděl jsem propálená místa v plechu i s kapkami kovu kolem. Následně jsem byl poučen obsluhou zařízení instalovaných v objektu, že se jedná o stopy po zásahu blesku, což se tam prý děje docela často. Na střeše sice byly instalovány jakési vzájemně propojené a uzemněné krátké jímače blesků, ale patrně moc účinné nebyly. Střecha nebyla měděná, ale z klasického „pozinku“.

aliendrone

Měď sice má nízkou teplotu tání a je měkčí oproti oceli, ale na druhou stranu ve srovnání s ocelí má mnohem vyšší el. vodivost. Jde jen o dimenzování tloušťky vodiče (měděný zvonkový drát by jako bleskosvod nestačil). Výhoda mědi je v tom, že hloubkově nekoroduje. Potáhne se tenkou vrstvou měděnky, to je ten „zelený sajrajt“, co vidíš na měděných střechách kostelů apod. a tím to končí. Ocel ti zkoroduje durch ani nemrkneš a dokonce může dojít k přerušení vodivé cesty (zkrátka bleskosvod totál urezne). Nevýhoda mědi je vysoká pořizovací cena, která v konečném důsledku vede ke ze „zmizení“. A to i jiných měděných výrobků, jako okapy, el. instalace běžně na železnici či jinde, víš? ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Aliene, vím.. (; ((; Když se nad tím zamyslím, tak na Prajzké jsem měděné bleskosvody snad neviděl ani.. (; ..jestli jsem je v praxi vůbec někde viděl..