Avatar uživatele
tituly

Mohla by existovat planeta, která by měla ideální podmínky, ale zároveň byla soběstačná?

Včetně ideální teploty, aniž by byla v blízkosti hvězdy. Třeba i takzvaná toulavá planeta, která hvězdu neobíhá. Správnou teplotu by snad nějak mohla zajišťovat atmosféra nebo i planetární jádro?
Kde by nepotřebovala ani hvězdný svit: světlo, paprsky? Což mě vede k otázce: Může mít planeta nějak světlo i bez hvězdy a rostliny bez fotosyntézy (alespoň bez hvězdného zdroje) ?

Je nějak možné, aby planeta měla třeba povrchovou teplotu kolem 20 °C, ale zároveň byla daleko od hvězdy v hlubokém vesmíru (–270 °C) ?
Zajímá mě zejména možnost soběstačné planety, která by měla podmínky pro život, aniž by byla blízko hvězdy.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Lucyfer, aliendrone, Disraeli před 252 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Odpoveď byla označena jako užitečná

Nemohla. Brání tomu zákony termodynamiky. 🙂

Dokonce i ten radioaktivní rozpad, který zmiňuje zdejší AI je časově omezený, o tom, že jakožto energetický zdroj pro CELOU PLANETU je velmi chudý. Připomínám, že i ty radioaktivní prvky jsou původem z JINÉ hvězdy (předchůdkyně), která impresivně zakončila život výbuchem supernovy. 🙂

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?tituly Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
JK2021

Jedině za předpokladu, že by šlo o dokonale izolovanou soustavu, jejíž existence je však v našem Vesmíru, podle všeho (aliendronem zmíněné zákony termodynamiky), nemožná.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Je těžké představit si, že by planeta mohla být ideální pro život, jak jej známe, pokud by neobíhala nějakou hvězdu, která by jí poskytovala teplo a světlo potřebné pro fotosyntézu – hlavní zdroj energie pro život na Zemi.

Nicméně, existují teorie, které se baví o možnostech života na takzvaných toulavých planetách, které se nepohybují kolem žádné hvězdy. I když by tyto planety byly extrémně chladné na povrchu, je možné, že by mohly mít geotermální teplo v důsledku radioaktivního rozpadu v jejich jádrech, což by mohlo umožnit existenci podpovrchových oceánů. Z těchto oceánů by mohlo být možné vzniknout životu, podobně jako tomu je u některých podmořských horkých pramenů na Zemi.

Co se týče světla, existují organismy na Zemi, které dokážou přežít bez světla, například takoví, kteří žijí v temných jeskyních nebo hluboko pod povrchem moře. Tyto organismy využívají chemosyntézu místo fotosyntézy, což je proces, kdy se energie získá z chemických reakcí místo ze světla. Tyto organismy by mohly potenciálně přežít na planete bez světla.

Nicméně, tato planeta by pořád nebyla kompletně soběstačná. Jakákoliv planeta potřebuje dostat zákonný podíl energie z venčího zdroje, ať už je to hvězda nebo radioaktivní rozpad.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
tituly

@aliendrone
Tak v tom případě by to chtělo nějaké nové zákony. 🙂

Avatar uživatele
aliendrone

tituly>>> 🙂
Zrova zákony termodynamiky jsou ty „nejželeznější z železných“. Věř mi, to se MNOHEM dřív podělá slavná Einsteinova relativita, než hájemství páně Boltzmanna. 😉

Bohužel my lidé je NEVYTVÁŘÍME, snažíme se je pouze formulovat. Dle toho, co má prapůvodně na svědomí matička příroda, nikoilv lidé. A to nám jde řekněme, že… by to mohlo být i horší. 😉 😁 😁

Perlička – Einsteinova relativita jde na resuscitaci tam, kde začínají černé díry. Ovšem i ty MUSELY kapitulovat před termodynamikou. 😉 🙂

S = k ln W 🙂

Avatar uživatele
led

tituly, ešte je veľa toho, čo nepoznáme.

Avatar uživatele
tituly

@led
To vím. Proto chci nové zákony.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika