Avatar uživatele
Pavel CZ

Musí si každý projít zánětem slepého střeva?

Znám spoustu lidí,kteří byli na operaci slepého střeva. Jaká je pravděpodobnost nebo příčina, že si tím člověk projde?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? jarčáč před 5555 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lencis

Zánět slepého střeva, apendicitida, patří mezi náhlé příhody břišní. Typicky se projevuje nevolností a charakteristickou bolestí břicha.

Lidová název onemocnění je nepřesný. Ve skutečnosti se totiž nejedná o zánět slepého střeva. Postižen je jeho červovitý přívěsek – apendix. Jako slepé střevo se označuje celý začátek tlustého střeva pod vyústěním střeva tenkého. Apendix je jen výchlipka na samém konci slepého střeva.

Funkce apendixu není zatím úplně vysvětlena. Někteří jej považují za zbytečnou vzpomínku na vývoj našeho trávicího systému v průběhu evoluce, jiní vidí jeho význam v produkci protibakteriálních látek a ochraně před střevními infekcemi. Někdy se uvádí, že funkce apendixu souvisí v množstvím mízní tkáně v jeho stěně. Mohl by fungovat jako jakýsi filtr. Každopádně zatím nikdo neprokázal, že by odstranění apendixu mělo na lidský organismus neblahý vliv.

V západních zemích je apendicitida nejčastější zánětlivou náhlou příhodou břišní. Naproti tomu v některých částech Afriky a Asie je zcela raritní. Může za to pravděpodobně strava bohatá na vlákninu, kterou obyvatelé těchto oblastí převážně konzumují.
Jak vzniká?
Hlavní příčinou zánětu slepého střeva je mikrobiální infekce. Vzniká při poruše vyprazdňování apendixu a zvýšení tlaku v jeho vnitřku. Důvodem může být uzavření jeho průsvitu stolicí, cizím tělískem (například peckou), cizopasníkem nebo útlakem z vnějšku.

Na vzniku onemocnění se pravděpodobně podílí i místní snížení obranyschopnosti. Ne všechny příčiny byly zatím spolehlivě vysvětleny.
Jak se projevuje?
Zánět slepého střeva vzniká jako náhlá příhoda z plného zdraví. Typicky nejdříve ucítíte bolest kolem pupku. Postupně se přesune do pravého podbřišku. Bude Vám nevolno, můžete zvracet, zastaví se odchod větrů a stolice. Zrychlí se Vám tep a lehce se zvýší teplota (kolem 37,5 stupně). Vaši bolest se bude zvyšovat při otřesech a chůzi.

Charakter obtíží při zánětu slepého střeva se může od typického případu značně lišit. V závislosti na rozdílném umístění i velikosti apendixu může vypadat jako ledvinová kolika nebo zánět žlučníku. U žen se může zaměnit s gynekologickým onemocněním. Jinak vypadá apendicitida u dětí, starých lidí nebo těhotných. Zvážení, zda se jedná o příznaky zánětu slepého střeva, vyžaduje zkušeného lékaře.
Jak se potvrdí?
Pro stanovení diagnózy je důležitý popis charakteru a délky trvání Vašich obtíží. Lékař provede celkové vyšetření. Změří Vám puls a teplotu. Zaměří se na Vaše břicho. Všímá si bolestivého stažení břišních svalů. Prohmatáním a proklepáním vyšetřuje zvláštní příznaky a znamení, které zánět provází. Důležitou součástí vyšetřovacího postupu je i vyšetření per rectum.

K potvrzení nebo vyloučení podezření na zánět slepého střeva použije lékař i laboratorní a zobrazovací metody. V rozboru Vaší krve pátrá po zvýšení počtu bílých krvinek a dalších známkách zánětu. V nutných případech je nejčastěji užívanou zobrazovací metodou ultrazvuk.

Uložení apendixu se u každého člověka liší. V některých případech se může značně odchylovat od normy. Červovitý přívěsek může zasahovat za tlusté střevo, do pánve nebo po játra. V takových případech se může bolest objevit i jinde než v pravém podbřišku. Při pátrání po příčině Vašich obtíží může být vhodné použít i CT vyšetření.
Jak se léčí?
Apendicitidu stejně jako jiné náhlé příhody břišní léčí chirurg. Může se rozhodnout pro konzervativní nebo operační postup. Podezření na zánět slepého střeva vždy vyžaduje hospitalizaci. V případě konzervativní léčby budete ležet na lůžku, dodržovat dietu a dostávat obklady na břicho.

Pro riziko závažných komplikací se při podezření na zánět slepého střeva častěji volí léčba chirurgická. Zanícená apendix Vám může chirurg odstranit z klasického krátkého řezu nebo laparoskopicky. Volba techniky záleží na konkrétním případě a rozhodnutí operatéra.

Co dál?
Včas nepoznaný a neléčený apendix může mít závažné komplikace. V nejtěžších případech Vás dokonce může ohrozit na životě. Zánět přestoupí na okolí a postihne sousední orgány. Apendix může prasknout. Vytvoří se absces. V případě, že se zánět dále rozšíří, vzniká závažný zánět pobřišnice (peritonitida).

Po zánětu se ve Vaší břišní dutině mohou vytvořit srůsty. Ty v komplikovaných případech způsobují neprůchodnost střev nebo jsou příčinou ženské sterility.
Jak se tomu všemu vyhnout?
Způsob jak spolehlivě zabránit vzniku apendicitidy neexistuje. Někdy se udává, že ke snížení výskytu onemocnění přispívá strava bohatá na mléčné produkty, obiloviny, mandle, ořechy, zeleninu a ovoce.

Výskyt komplikací může snížit včasná diagnóza a léčba zánětu slepého střeva. K operaci se proto obvykle přistupuje i v případě, že diagnóza není zcela jasná, ale zánět apendixu nelze vyloučit. Včas provedené odstranění apendixu při důvodném podezření na zánět je nejlepší prevencí jeho prasknutí.

Zdroj: http://www.zdrav­centra.cz/index­.php?act=bq-31&aid=2&oid=39&OF­F=9&DIR=&ORD=1

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Michal

Nemusí!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dandi

Riziko není závislé na dědičnosti, pohlaví ani na věku. Jediné co můžete ovlivnit je životospráva (viz výše – Co neovlivníte a co ano).

Zdroj: http://www.or­dinace.cz/cla­nek/zanet-slepeho-streva/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
macek

Souhlasím s Dandy

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

nemusí u nás v rodině ho máme všichni

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek