Avatar uživatele
rudana21

Může zástavní právo dvou osob (manželů) zrušit jen jeden?

Chci koupit dům, na kterém je zástava dvou lidí (manželů) a jeden z nich zemřel.....tak bych ráda věděla zda je možné zástavu po vyplacení zrušit jen jendním zástavcem, nebo musíme čekat na průběh dědického řízení??

Zajímavá 0 před 3722 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Quimby

Vůbec nejsem odborník, ale myslím si, že musíte počkat, protože v dědickém řízení se to přece může převést na někoho jiného, kdo to nebude chtít prodat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Pokud není v zástavní smlouvě stanoveno jinak, je zástavní právo součástí dědictví (smrtí zástavního věřitele nezaniká) – takže musíš počkat na ukončení dědického řízení a pak jednat s novým/i zás­tavním/i věři­telem/i.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Opravdu jsou zástavní věřitelé manželé? (ne že by to nebylo možné, ale ještě jsem to neviděl). Mluvíme o „vyplacení“, tudíž předpokládám, že zajištěný dluh zanikne, tedy zanikne i zástavní právo (§ 1376 NOZ). Zástava nemovitosti se zapisuje do katastru (KN), takže nastupují § 1378 a 1379. Zaniklá zástava zapsaná v KN je závada, zástavní věřitel má bez zbytečného odkladu žádat o výmaz. Podle 1379 může podat návrh na výmaz i dlužník, „prokáže-li zástavní dlužník zánik zástavního práva listinou potvrzenou zástavním věřitelem nebo rozhodnutím soudu nebo jinou veřejnou listinou“.
Prakticky je první otázka, jak bude vůbec vyplaceno mrtvému (spolu-)věřiteli do doby projednání dědictví. Do úschovy? To by asi šlo … Správce úschovy (notář, advokát) vyhotoví listinu, která dokládá složení peněz a zánik dluhu a touto listinou by mohlo jít zástavu vymazat. Ale ruku do ohně za to nedám 😉

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek