Tonda Káňa

Myslíte si, že lidé jsou od základů zlí a jen společnost je učí dobru?

Nedávno jsem přečetl knihu Pán much od Williama Goldinga, z které plyne, že lidé jsou inherentně zlí, že jsou od přírody „divoši“, jen společnost je učí od narození pravidlům a morálce – civilizace z nás dělá „dobré lidi“. Pokud se naskytne krize, objeví se někdo/něco, co v nich jejich „vnitřní divochy“ probudí, pak začou pravidla popírat. Zároveň je ale tam ale postava, která je od své podstaty dobrá, ovšem ta je tam jediná, tedy Golding zřejmě tvrdí, že takových lidí je minimum.

Golding to psal po válce a jejích zvěrstvech, takže to na něj mělo vliv, ovšem já bych obecně řekl, že většina lidí od své podstaty v sobě má to „divošství“, že něco jako že člověk se rodí jako „tabula rasa“ neplatí – pokud by se člověk nenarodil v civilizované společnosti, kde by nebyla morálka, tak by lehce zabíjel – já, vy, my všichni. Ovšem čest výjimkám…

Co si o tom myslíte vy?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Musím s tebou, Tondo, souhlasit. Formuje nás to, v čem žijeme, zákony, represe, morální kompas z Desatera Božích přikázání, atd. Ale stačí se podívat na situaci, jako jsou povodně: už se rabuje a krade…V USA se např. po ničivých tornádech děla hrozná zvěrstva- znásilňování, rabování. Je to v lidech stále.
Benjamin Netanjahu měl včera projev v americkém Kongresu. Popsal krátce, co se stalo 7. října 2023, a kolik obětí toho barbarství zemřelo, nebo bylo odvlečeno do podzemí Gazy. Přesto je na straně barbarství jak OSN, tak západní elity, včetně univerzit. Studenti, kteří nemají ponětí o historii, ale odsuzují Izrael, že se brání!! I západní levičáci volají po příměří. Vypadá to, že mnoho lidí je na straně primitivního barbarství.

Další odpovědi
Rokio

Podle mě je to naopak. Lidé se rodí jako dobří a kazí je až společnost, nebo nějaké velké trauma.

da ny

Člověk není od základu zlý.
Je jen „jiné zvíře“. Člověk je lovec a sběrač.

V každém je nějaký ten kamínek dobra (i na dně nádoby). Otázka je, zda a kdy vyplave na povrch.
Ano, někdo se asi už narodí, jako zločinec. A možná, na zločineckém hrbolku na lebce, (již zavržené frazeologie), něco je…. 😉
Zvíře/člověka nežene jen pud, hlad, pud sebezáchovy, péče o potomstvo, schopnost sebe uzdravení.
Člověka žene také chtíč, touha, uspokojení potřeb, ale hlavně EMOCE. Ty lze v lidech vypěstovat a také vyprovokovat. Využít/zneužít.
Emoce, VLASTNOSTI a VZORY, kultura společnosti, náboženství.
EMOCE pozitivní (s vnějšími i vnitřními faktory) a negativní.
Radost, vděčnost, pocit štěstí, smysluplnosti, smutek, strach, hněv, závist (jak říkal pan Werich, ta je přející a nepřející), zloba, naděje x beznaděj, nenávist, nespokojenost .…. atd.

Pozitivní emoce pak rozšiřují intelektuální, tělesné a sociální zdroje (výkonnost, tvořivost, otevřenost, tolerance, zkušenosti).
Ve „válce“ (voda, území, zdroje, moc), v ohrožení, pod nátlakem, útlakem, ze strachu,
JE člověk lovec, lovec kořistí, dobyvatel, násilník, mstitel, zákeřný …..
horší než to zvíře.

Zákony, mantinely i to Desatero vytvořené člověkem, JSOU TADY, PRO OCHRANU ČLOVĚKA,
i pro jeho POSLUŠNOST.
Vše je jak má být. Panuje rovnováha, misky vah e střídavě naklání k jedné nebo druhé straně. DOBRO X ZLO. Takoví jsou i lidé.

led

Človek už od svojho narodenia ako pijavý papier naberá na seba vplyv okolitej spoločnosti.
„Pán múch“ je ukážka vplyvu prostredia a ľudí okolo na každého jednotlivca. Krásna ukážka vplyvu spoločnosti na človeka.
Niekto dokáže odolať zápornému vplyvu okolia, ale často sa preto stáva tou „čiernou ovcou v košiari“ ktorá ruší jednotnosť ostatných „bielych“ ovcí. Preto vo väčšine prípadoch je tu spoločenský tlak na jeho odstránenie.
Ak si sledujete dianie v Európe od Grónska, cez Island po Ural, užšie v EU, na základe jednostranných médií, nájdete paralelu medzi dielom „Pán múch“ a súčasnou realitou v Európe.

zjentek

nO A PAK JSOU ZDE JEDINCI, KTEŘÍ SE RODÍ S „DAREM“, RODÍ SE ŠLECHETNÍ, VYVOLENÍ A TAKOVÍ PAK (kurwa) učí těm správným pravidlům a té správné morálce celou tu domnělou „společnost“ (a to jsem například já). A domnělá společnost má přirozeně tendence/snahu tyhle konkrétní jedince (nás) NEJLÉPE ZADUPAT DO ZEMĚ! A to se jí nikdy, NIKDY nepodaří (budeme se rodit/vznikat ZNOVU A ZNOVU, budeme zde s vámi, NAVŽDY, nebojte)!

Kelt

Můžeš jednoznačně definovat dobrý a zlý. Není je jednoznačné, vždy je to k něčemu vztaženo, někdo to určil. Je pravda, že nás nějaké dílo osloví a pak hledáme odpovědi , kde se dá. Nebo se podívej trochu do minulosti. Od roku 1940 – 1989 Sovětský svaz nebo Rusko, náš největší přítel a zachránce, Od roku 2022 agresor a nepřítel, chtěl nás zotročit. A tak bychom našli i vztahy mezi dalšími zeměmi. No a literatura a umění vůbec s tímto tématem pracuje. Taky to slouží vytváření názoru. Podle osnov se čtou tato díla, to se vysílá a to je zakázané.

iceT

I ten nepopsaný list ale musí někdo popsat, ovlivnit chceš-li. Nic není jen tak. Nedávno jsem koukala na seriál, kde zločiny pomáhala řešit psycholožka, která na základě místa činu vypracovala profil pachatele, který téměř vždy byl v dětství a mládí obětí týrání, zneužívání a podobně. Takže trauma. V Myšlenkách zločince byli také téměř vždy pachatelé stižení nějakým traumatem z dětství.
Ano, jsou to vykonstruované a vymyšlené scénáře, ale domnívám se, že takoví lidé i tak existují a prostě jsou poškození, a nebo to mají pomíchané v hlavě. Prostě zkrat.
Stejně tak člověk se zdravým sebevědomím a myšlením si nemůže nechat do hlavy vymluvit díru od nějaké sekty.

Disraeli

Lidi nejsou od přírody ani dobří, ani zlí. Lidi jsou od přírody „přírodní“, přirození a tam neexistuje dobro ani zlo. Jsou poháněni pudy, instinkty, (fyzickými a životními) potřebami a samozřejmě ČÁSTEČNĚ i rozumem (i mimo civilizaci, společnost).
A ano, tato primitivnost se občas může jevit drsnější, tedy zlejší – obzvlášť z pohledu civilizace a kultivovanosti, ale není to nezbytně tak.
Dobro a zlo jsou lidské konstrukty, společenské… mimo společnost neexistují. Ale jelikož to tak rozlišujeme tak ano, civilizace a společnost prostě kultivuje, učí morálce, pravidlům – a případně rovnou i zákonům,

Člověk však je a od počátku byl člověk společenský a žije ve skupině lidí ve vzájemné soplupráci. S řádem, pravidly, přirozeným vůdcovstvím. To platí dokonce i pro pralidi nebo kmenové společnosti, kde vůdcovtsví taky bylo převážně dědičné, doživotní apod. (přestože to jsou předstátní společnosti, tak náčelnictví nebo kmenové vůdcovství se neřídí ničím jiným, než monarchickými principy, neb monarchie byl původní a přirozený stav a uspořádání společnosti… čímž chci jen říct, že to jsou jen vlhké sny demokratů, že to byla demokracie nebo anarchistů, že to byla anarchie… jako rovná společnost nebo bezvládí a nezřízená společnost bez vedení/vůdcovství). ↓
To celé znameá, že člověk byl vždy součástí společnosti (a i primitivní a „divošská“ společnost, je pořád nějaká ta společnost s pravidly a řádem… a to platí i pro dávný pravěk). Potíž je, když je člověk mimo společnost (vlčí děti a podobně) a je to divoch bez úplné socializace a LIDSKÉHO, společenského kontakut… pak je z něj zvíře. Vzteklé, divoké, násilné. A takový by tedy člověk od přírody byl. A kdyby tedy od přírody lidská společnost nějak nefungovala, byl by člověk člověku vlkem (to řekl Hobbes a je to pravda. Mylně se to vykládá tak, že tvrdil, že je člověk od přířody zlý. Tvrdil akorát, že je člověk od příody takový, jaká je samotná příroda… přírodní, pudový/živočišný. Což může být někdy krutější – byť ne nezbytně/inherentně zlý. Tvrdil to před vznikem antropologie a sociologii – a v souladu s těmito vědami, měl prostě pravdu).

„Lidi jsou od přírody dobří, ale kazí je společnos“ (Rousseau, anarchisté a někteří další pošuci)… Samozřejmě naprostá kravina. To už má pak větší pravdu, že jsou lidi od přírody zlí a „napravuje“ je společnost.
Jenže ani jedno není úplná pravda. Jak jsem psal, člověk je od přírody společenský. I primitivní společnost je vedená a s pravidly. V zásadě však člověk od přířody (mimo společnost), je přirozený, živičišný – tedy nezřízený, divoký, zcela pudově orientovaný. A ona společnost jej socializuje, učí, vychovává, pomáhá jej rozvíjet (rozum, dovednosti, schopnosti, charakter), předává mu ctnosti (která ta společnost v současnosti reprezentuje a které si zároveň předává z generace na generaci – která v průběhu nabyly, naučila se, rozvinula).
KAŽDOPÁDNĚ i společnost může kazit… pokud je samotná ta společnost špatná, špatně řízená, vedená, amorální, atd. To už je pak taky otázky správné vedení-vlády/zřízení, organizace, systémy a dle toho pak poměrů v té společnosti.

aliendrone

Tonda Káňa>>> Já se DOMNÍVÁM, že člověk se opravdu rodí „jako nepopsaný list“ a společnost mu vštěpuje nutné/potřebné morální hodnoty, včetně jeho přístupu k nim. Už jen sama otázka „kdo je "dobrý člověk"", potažmo co je "dobro“ je natolik diskutabilní a závislá na okolnostech, že snad ani nemá cenu ji otevírat.

Podívej třeba na BUZNY. Dva tisíce let byli POVĚTŠINOU považování za zvrácené a nechutné jedince, odpad společnosti. A DNES? Pokud nejsi buzna, tak jsi upozaďovaná VĚTŠINA (div ne už utiskovaná). A přitom jsou to v principu stále stejné buzny, tehdy i dnes. Jsou buzeranti dobří? Nebo zlí? A jak to vidí v jiných kulturách? 😉

Venkoncem ono ani to zabíjení ještě neznamená, že ten kdo ho provozuje je nutně zlý. Například kat (popravčí). Je zlý? Prý není (to proto, že popravuje na základě rozhodnutí soudu). Takže co třeba takový soud s Miladou Horákovou? Byl její kat dobrý nebo zlý?

Myslím, že věci jako krutost či zabíjení nám diktuje POTŘEBA. To, že jsi vrah (tedy z konsenzuálního pohledu ZLÝ člověk) podle mne ještě nutně neznamená, že je to pravda. Vezmi jen bordel kolem práva na NUTNOU obranu (při které MŮŽEŠ ZABÍT). Teoreticky zabiješ a jsi „v pohodě“ i z hlediska zákona. Tak JAK to tedy je? A KTERÝ soud(ce) má pravdu? Bolševický? Dem(ent)okratický? (v OBOU sortách jsou STEJNÍ zmrdi, jak DOBŘE víme) Jiný? Žádný?

Co třeba lovci mamutů? Tenkrát neměli civilizaci, natož nějaké zákony a soudy. A PŘECI se nevyvraždili (jak by se dalo logicky očekávat, kdyby v lidech „bylo zlo“ apriori). Žili v tlupě a byli rádi, když nepotkali nasraného medvěda a chrochtali blahem, když našli nějakou zdechlinu a nechcípali hladem.

Myslím, že tato otázka (zodpovězení) je NAD schopnosti JAKÉHOKOLIV člověka. A to i když se zas a zase mnoho velice chytrých jedinců o to snažilo. 🙂 A to vůbec neberu v potaz možnost, že „dobro a zlo“ jsou čistě chimérické a iluzorní termíny, BEZ vnitřní podstaty. Podobně jako ČAS – VŠICHNI ho známe, „chápeme“ („VÍME, že tutově existuje“), ale skutečnost je JINÁ. 😉

haluzakfest

Nemyslím, ale vím, je to i vědecky dokázáno, že je to přesně naopak. Primárně se člověk rodí, jako dobrý. To až životem v této vaší společenské žumpě, na kterou je většina patřičně hrdá, kazí člověka od základu do základu. Výsledek vidíme dnes na každém rohu.

led

alien trúfam si len jemne okomentovať ten kozmopohľad a analýzu človeka od najstarších čias civilizácie v odpovedi, no teda páni… a ten posledný rozvratný odsek…

No treba ísť s dobou, Alien na hrad! (a tam ho potichu zamurovať do Daliborky, nechajte mu husle, ale kolobežku, pero a klábosnicu mu nedávajte. Nedopusťme rozvrat vedomia našej pravdoláskouu­vedomelej
xxspoločnosti

michalds

Rokio: a co zkazilo tebe?

Rokio

michalds: Snad nejsem zlý člověk. Nebo snad ano? Jsem pracující důchodce, finančně podporuji rodinu, dávám své familii dárky (za měsíc klidně přesáhnou 1.000 Kč), nekouřím, nepiji, negamblím, jsem cudný, chovám se šetrně k přírodě a nejen že jsem bezúhonný, ale nikdy jsem nedostal ani pokutu.

michalds

Ale ty tvoje otázky jsou zkažené/hloupé/na­ivní.
Když tak o sobě píšeš v superlativech, proč se nechováš normálně tady na Odpovědích.cz ?

michalds

Rokio:
např. tato 😁
hloupá otázka

iceT

Ale pořád to nic neříká o tom, jestli bys byl schopen třeba zabít při ochraně rodiny. I když ani to nic nevypovídá o tom, jestli jsi dobrý nebo zlý.