df

Naplňuje tento skutek znaky tr. činu podle trestního zákoníku?

Vytvoření fiktivního uživatele pomocí AI, který generuje otázky. Majitel stránek je povinen o takové skutečnosti informovat v podmínkách používání služby.

Na některých internetových seznamkách takový fiktivní uživatel vystupuje jako reálná osoba, která kontaktuje reálné uživatele. V podmínkách je ale o tom zmínka

Nejlepší odpověď
Filip84

No jo, no, ale to je taková „baronská“ otázka, z „ústavu šlechtičen“: Ty se ptáš, napňuje-li skutek znaky trestného činu, avšak skutkový popis, tzv. skutkovou větu, nepředkládáš k posouzení! 😅

Pochop, právo je kogentní a malicherné a skutkovou větu nelze úplně měnit. Není to tak jednoduché, jak by se laicky zdálo! 😅

Ale já chápu, kam míříš. Musel bys prokázat, že

  1. skutečnost, že na nějakém webu vystupuje fiktivní uživatel, který je tvořen AI, je skutečnost podstatná,
  2. byla-li uznána tato skutečnost tribunálem právem jako skutečnost podstatná, že k jejímu zamlčení bylo přikročeno alespoň v úmyslu nepřímém (dolus indirectus) a
  3. že úmyslným zamlčením této, konkrétní, podstatné skutečnosti byla někomu způsobena majetková škoda, a to škoda nejméně nikoli nepatrná (= vyšší, než Kč 10,000.00).

Pak by takový skutek vykazoval znaky přečinu podvodu podle ustanovení § 209 odst.1 tr­.zákoníku.

Jiná situace by byla, pokud by provozovatel webu officiálně tvrdil, že tam žádná taková AI nevystupuje, tedy jako officiálně, s jeho vědomím, a v rámci vyšetřování by byl prokázán opak.

Pak by šlo o uvádění někoho v omyl, a to v úmyslu (mohl by být i nepřímý, ale prostě v úmyslu), a pokud by tím někomu vznikla škoda nikoli nepatrná, opět by naplňoval takový skutek znaky přečinu podvodu podle ustanovení § 209 odst.1 tr­.zákoníku.

Avšak tady už by to bylo zajímavější, protože by připadala v úvahu kvalifikace skutku jako přečinu poškození cizích práv podle ustanovení § 181 odst.1 tr­.zákoníku. Tam není zákonným znakem skutkové podstaty způsobení hmotné škody, postačí „pouhé“ způsobení vážné újmy na právech. Což může být i vážná újma na právu na ochranu osobnosti, například, pokud by se taková újma dotkla desítek, stovek lidí, což ve virtuálním prostoru reálně hrozí.

Jinak přichází, samozřejmě, v pořad dellikt občanskoprávní, tyhle věci se mi jeví tak na hraně, že by – pokud by teda tím prokazatelně a úmyslně někomu nezpůsobil činec hmotnou škodu – obhajoba mohla argumentovat subsidiaritou trestní represe relativně s velkou šancí na úspěch.

Vlastně z pohledu theorie státu a práva je trestní právo zbytné, subsidiární. Primárním nástrojem k ochraně práva je pořad práva občanskoprávního. Jenže, to by se potom, taky, mohla vražda vyplatit: ty bys si spočítal, že když objednáš „Igora s Vasilem“ na souseda, co ti nechce prodat pozemek ani za desetinásobek odhadní ceny, aby ho „uklidili“, rodina by tě pak, sice, zažalovala o nemajetkovou újmu a náhradu škody, ty bys ji vyflákl nějakou desítku millionů, ale v konečném důsledku bys tím, že bys ten pozemek získal, vydělal stovky millionů. To je primární smysl trestní represe v koncepci moderního státu, ono spíš si rozmyslíš objednat „Igora s Vasilem“, aby „klepli“ nepohodlného souseda, když budeš mít před sebou vidinu doživotního žaláře, než když bys měl „jenom“ zaplatit nějakou desítku, stovku millionů. A nebo nic, protože nemá příbuzný, viď? 😈

Tady tohle to jde, relativně dobře, sanovat pořadem občanskoprávního práva, takže typová společenská škodlivost by se musela prokazovat. Netvrdím, že tam není prima facie, ale musela by se prokazovat.

Další odpovědi
Tonda Káňa

Podle mě není ta michala AI uživatel, je to ale troll, nevěřím, že je to reálný člověk…

Nicméně jsem našel, že na internetu je mnoho účtů „michala432“ na různých webech.

Mp2

Jsou i falešné profily na OnlyFans a dotyční vydělávají.

Pepa25

NE! Jakého by to mělo být?

Filip84

Mp2: OnlyFans spadá pod právo Koruny, přesněji Spojeného Království, to je trošku jiný příběh, u nás, zejména, s ohledem na zásadu teritoriality. 😅

Tonda Káňa

Nějak se vyznáš? 😂

df

Mp2: není žalobce, není soudce

df

Filip: na peníze sere pes, ale představ si, že se nějaký baron zamiluje do takové fiktivní postavy, začne pátrat, až zjistí, že byl uveden v omyl. Ujma je v takovém případě nevyčíslitelná

Filip84

df: Ne, na peníze pes nesere, peníze se dobře dokazují! 😎 Jako, pochop, 100× jednodušší je prokázat hmotnou škodu a nexus causalis mezi konáním čince a hmotnou škodou, než dokazovat nemajetkovou újmu a nexus causalis mezi konáním čince, jejím vznikem a její výší!

No, podívej se, opravdu se tomu, čas od času, věnuju, projdu nějaký ten profil na seznamovacích webech, takže jsem docela v obraze. A za cca 15 let, co to tak, čas od času, jo, já těch sociodemografických „vstupů“ procházím …, projdu, tak se nic moc nemění, až teda na to, že mladá generace je trošičku jiná, minimálně v otrkanosti v online prostředí. Tam je +95% „baronů“, akorát že to prostě nejsou úředně certifikovaní „baroni“, nemají „certifikát“ na tu svou hlavounskou hlavu, a ani nejsou chovanci „ústavu šlechtičen“. 😅

Takže ano, naprosto rozumím …

Ale, zase, musel by to být opravdu nóbl web seznamovací, protože většina profily uživatelů neověřuje. A pak jde argumentovat, že – víš jak – mohl naletět tak nebo tak. Není to až tak jednoduché! 😅 No, bylo by to novum a český soudce novum nerad, musel by řešit! 🤓😅

Filip84

Pepa: To není až takový problém.

Představ si, že provozuješ zavedený seznamovací portál, kde mají uživatelé fotky, osobní, často i citlivé, údaje, no a je to takové 😳, protože já se tomu docela věnuju, tak vím, jaký je, zhruba, sociodemografický profil průměrného uživatele české seznamky, no, zjednoduším to, i když to není jeden profil, je to XX podprofilů, tak jde o komplikované, nevyzrálé, osobnosti, kterých se ledasco dotkne víc, než je – řekněme – obvyklé.

A teď si představ, že tam vytvoříš nějakého AI „kance“ a ženy opačného pohlaví tím budou uvedeny v omyl. Hmotná škoda nevznikne, ale prostě se jich to osobně dotkne, protože ber, že to máš jinak renomovaný portál a ty uživatele tam máš ověřeny – podobně, jako to dělá idnes, pokud se dobře pamatuju, třeba.

Tak v tu chvíli si lze představit skutkovou větu, která by mohla být subsumovatelná pod dikci trestního ustanovení skutkové podstaty přečinu poškozování cizích práv. Třeba.