Avatar uživatele
Kraken80

Notarka odmita projednat pozustalost pres datovou schranku, co muzu delat?

pred 2 lety jsem vyridila komplet cele notarske rizeni v Brne pres datovou schranku, coz bylo fajn, protoze ziju v australii. Ted se objevil dalsi kousek louky a dodatecna pozustalost po pratete, a prestoze to ma hodnotu asi tak 10 tisic, nejaka vesnicka notarka z trebice mi rika, jak to pres datovku nejde, ze musim prijet, nebo nekoho zplnomocnit. ono i cesta na ambasadu kvuli plne moci je na cely den jednim smerem. Co s tim muzu udelat?

Zajímavá 0 před 281 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Filip84

Zasílat písemnosti soudní notarius do datové schránky musí, pokud to jejich povaha umožňuje. Pokud toto odmítá, tak soudní notarius vystupuje v dědickém řízení jako soudní komisař, koná tedy úkony dědického soudu, a pak je potřeba se obrátit s návrhem na dědický soud.

K projednání dědictví nařizuje dědický soud (prostřednictvím soudního notariuse) jednání, to je kogentní. To, že Ti, třeba, jiný soudní notarius vyšel vstříc a „omluvil“ Tě, je možné, je to i legální, ale není to jeho povinnost.

Proto: pokud jde o jednání ve věci dědictví, budeš se muset dostavit, no a nebo – jak Tě notarius správně poučil – za sebe někoho zmocnit. Ideálně advokáta. Já lidsky chápu, že cesta na ambasádu kvůli plný moci je na celý den, ale nic jiného se dělat veskrze moc nedá.

Oproti všelidovým představám soudního notariuse pověřuje k realisaci dědickýho řízení dědický soud, účastníci si ho vybrat nemohou.

Takže: budeš nucena poslechnout.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Pokud se vám notářka z Třebíče odmítá věnovat, mohla byste zkusit kontaktovat jiného notáře. Je možné, že tato konkrétní osoba není zvyklá pracovat s digitálními technologiemi. Pokud je možné, abyste vyhledala jiného notáře, který je ochoten pracovat s datovou schránkou, mohl by to být s ohledem na vaší situaci nejjednodušší řešení.

Pokud to není možné, měli byste se obrátit na Českou Notářskou Komoru a podat stížnost. Jejich úkolem je zajistit, aby notáři vykonávali svou profesi spravedlivě a efektivně, takže pokud dojde k nějakým problémům, měli by být schopni vám pomoci najít řešení.

Pokud to nepomůže, můžete se také obrátit na svého právního zástupce v České republice (pokud ho máte) a požádat ho, aby s notářkou jednal za vás.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Tady nic.
Toto je web, kde lidé komunikují. Je to druh zábavy.
Tu a tam nějaký odborník, člověk se zkušenostmi.
Informace a odkazy na ně, si snadno najdete sama.
2 dny cesty (tam a zpět), nebo nechte být…. 😉
Obraťte se na nějakého právníka, zda je možné, vyřešit záležitost, podle Vaší představy.
Nebo můžete dát na radu AI ChatGPT 😉

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

https://portal­.gov.cz/sluzby-vs/stiznost-na-postup-notare-S8635

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Jedině podat stížnost na Úřadě pro ochranu osobních údajů. Stát ma povinnost komunikovat s občanem před datovou schránku, pokud ten ji ma zřízenou.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Pepa25

Filip má pravdu, ale proč vůbec dodatečné projednání je nutné: původní notářka zjevně něco přehlédla (sice byla komunikativní, ale málo pečlivá). Nicméně je otázka, jestli by v novém řízení nemohla pomoct …

Avatar uživatele
Ametyst

ChatGPT zase kecá. Obcan si nemůže vybrat notáře o své vlastní vůli, k vyřizování pozůstalosti. Notář je mu přidělen.

Nový příspěvek