Avatar uživatele
led

Od jaké „oficiální“ události se počítá náš letopočet „po Kristu“?

Od jaké „oficiální“ události se počítá náš oficiální letopočet „po Kristu“? Nechci událost „Prvního dne Nultého roku“, který se několikrát měnil podle požadavků doby.

Pokud se podívám do historie (rozpor platí i dnes mezi křesťanskými naukami), vidím rozpor v počátku datování, tj. v „nultém bodě“ (1. dni) 1. roku.
Je to pravděpodobný rok Ježíšova narození, betlémská hvězda, nebo rok, kdy Boží Syn svou smrtí dokončil dílo vykoupení světa?
Nebo která událost je počátkem „… našeho letopočtu“?

Dodatek,
Nechci popisovat rozdíly mezi různými náboženskými naukami ani vědeckými pojednáními, ale jen laicky pochopit, od jakého bodu, od jaké události se počítá náš oficiální rok.

Malá poznámka: Slavný vesmírný pirát Alien… by nejspíš řekl „stanovit nulový bod na zánik dějin lidstva“.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra před 487 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zkuste si přečíst článek Data narození a ukřižování Ježíše Krista, snad se deovíte t víc.,

https://kalen­dar.beda.cz/da­ta-narozeni-a-ukrizovani-jezise-kristav odkazu

"Za života Ježíše se na římském trůně vystřídali dva císaři: Augustus vládl v letech 27 př. n. l.—14 n. l. a Tiberius vládl v letech 14—37. Tato data nikdo nezpochybňuje a můžeme se o ně s důvěrou opřít.

Historický kontext
Králem římské provincie v Palestině Judsko byl Herodes Veliký od roku 37 př. n. l. do roku 4 př. n. l., kdy zemřel. Dle Flaviuse to bylo po zatmění Měsíce (v roce 4 př. n. l. bylo jen částečné) a před Pesachem.
V šedesátých letech minulého století se objevila teorie, že mohl zemřít až v roce 1 př. n. l. (viz práce W. E. Filmera „The Chronology of the Reign of Herod the Great“). Tento rok sice také splňuje podmínku o zatmění Měsíce (dokonce úplné), ale s ohledem na ostatní události té doby se to jeví jako velice nepravděpodobné. Jeden z jeho synů Herodes Antipas byl později u procesu s Ježíšem jako tetrarcha (vládl čtvrtině království) Galileji. V evangeliích je tedy třeba rozlišovat Heroda otce, který je zmiňován u narození Ježíše a Heroda syna, který je zase zmiňován při procesu s Ježíšem.

Jeden z mála důvěryhodných a relativně přesných časových údajů jsou verše Lukáše 3,1–2:

V patnáctém roce vlády císaře Tiberia, když Pontius Pilát spravoval Judsko a v Galileji vládl Herodes, jeho bratr Filip na území Itureje a Trachonitidy a Lyzanias v Abiléně,
za nejvyššího kněze Annáše a Kaifáše, stalo se slovo Boží k Janovi, synu Zachariášovu, na poušti.
Které jsou o začátku působení Jana Křtitele (předchůdce Ježíše), píší z kontextu o době kolem roku 28/29. Tyto verše až na výjimky nikdo nezpochybňuje.

Ještě jeden verš lze považovat za celkem důvěryhodný, a to vyprávění Jana o rozhovoru, který se odehrál před Velikonocemi, viz Jan 2,20:" atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
uzamcenvcase

Gregoriánský kalendář a křesťanský letopočet, které dnes používáme, jsou jen jedny z variant v celé řadě možných kalendářů a letopočtů používaných a navrhovaných v různých dobách a různých zemích. K našemu způsobu datování událostí vedl dlouhý vývoj, který není dodnes zcela vysvětlen.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Filip84

Točí se to jenom kolem vtělení (početí) zárodku Ješuy ben Josefa v těle jeho matky Miriam, manželky Josepha ben Jakob.

Rok, kdy mělo dojít k početí zárodku Ješuy ben Josefa, však není nijak historicky doložen, to jenom Dionysius Exiguus v roce 525 to takto vypočítal. Annianus z Alexandrie, kolem roku 400, vypočítal zvěstování Miriam na 25. březen 9, proto je etiopský kalendář posunut od gregoriánského o 8 nebo 7 let.

Historiograficky se dá odrazit leda tak od Heroda I. Ukrutného, který je doloženou historickou postavou, ovšem pouze za předpokladu akceptace apriorismu vyvraždění neviňátek. Pak ano, pak je odrazovým bodem planetární spojení z 15. září –7, nebo Halleyova kometa v roce –12.

Takže: pokud se skutečně Ješua ben Joseph narodil, tak v roce 1 měl něco mezi 7 – 12 roky, pravděpodobně. Kalendář A. D., který všichni používáme, tak nemá žádnou faktickou souvislost s ničím: je to pouhá dohoda a používá se, protože už se používá dlouho.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Samtibalfars

On se nezačal počítat od roku 0 nebo 1.

Jednoho dne si kdosi řekl, že začneme počítat roky a tak podle nejstaršího záznamu který našel stanovil rok 1.

Takže se začalo počítat třeba až od roku 200 páč měli 200 let nejstarší záznam stanovili že je rok 200.

Moje teorie není to fakt…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Náš letopočet, který označuje roky „po Kristu“, je stanoven podle předpokládaného roku narození Ježíše Krista.

Konkrétně ale není datován ani přímo rokem narození, ani rokem ukřižování. Tento letopočet totiž vypracoval v 6. století římský mnich Dionysius Exiguus. Ten nezvolil jako výchozí bod ani narození, ani smrt Ježíše Krista, nýbrž rok, v němž podle jeho výpočtu uplynulo 753 let od založení Říma. Tento rok označil jako rok 1 „od vtělení Páně“.

Jedná se tedy o poněkud nepřesný odhad, který byl zvolen v souladu s tehdejšími znalostmi a výpočty. Novější výzkumy ukazují, že se Ježíš Kristus pravděpodobně narodil několik let před rokem 1 našeho letopočtu, nejčastěji se udává rok 4 př. n. l.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

Ako tak pozerám na rýchle odpovede „3 Kráľov, Mudrcov“ uzamcenvcase, Filip84 a stroj ChatGPT, upresnenie odpovede zjavne zostane nejasné a rozporné ako politicko ekonomické spravodajstvo v médiách.

Avatar uživatele
Filip84

Ale co je nejasného?

Prostě kněží vypočítávali, podle Písma a Tradice, rok, kdy byl započat Ješua. To nemá s historiografií nic společného, je to věc víry. 🤷🏽‍♀️

Ale protože už se to tak používá dlouho, tak se to používá: není to jedno? Vadí to něčemu? 😅

Avatar uživatele
led

Ano, vadí!
Táto nepresnosť mi prekáža v nastavení cieľa pri cestách môjho Stroja času.

Avatar uživatele
Filip84

No, tak to máš smůlu! Nastav ho podle kalendáře Israelitů. 🤷🏽‍♀️

Avatar uživatele
led

filip84, dobrý nápad

Avatar uživatele
Filip84

Jo a není rok 0. Je v ISO kalendáři, a v astronomickém kalendáři, ale v kalendáři A. D. není.

Byl pátek 31. prosince – 1 a byla sobota 1. ledna 1.

Avatar uživatele
led

Filip84
zjavne vám ušla veta v mojej otázke:
vidím rozpor v počátku datování, tj. v „nultém bodě“ (1. dni) 1. roku.
no, asi budem musieť vkladať otázky v slovenčine, možno budú zrozumiteľnejšie 😁

Avatar uživatele
Filip84

Neušla. Já tomu nerozumím! 🤷🏽‍♀️

Znovu, opakuju, celé: protože se církev stala státním molochem, měli „Oberflanďáci“ čas na cypiny, začali „hledat“, kdy se vlastně ten Ježíšek narodil. Ale protože to bylo před osvícenstvím, a protože i po osvícenství církev pořád myslí a pracuje v podobném módu, nehledali fakta, ale hledali v Písmu a Tradici, což jsou dva, rovnocenné, zdroje víry.

Kde je vůle, je i cesta a kdo hledá, najde. Našli, ale se skutečným datem narození Ješuy ben Josepha to nemá moc co společného. V té době používali juliánský kalendář, takže to známe, ale roky nepočítali od fiktivního roku naprcání Miriam, ale A.U.C., ab Urbe condita, tedy od založení města, rozuměj Říma. A, zase, nešlo o skutečný, historiografický, rok založení Říma, ale o mythický rok založení Říma, tehdy to nikdo neřešil.

Takže, pokud my, dnes, máme 24. července 2023 A. D., tak podle juliánského kalendáře máme 11. červenec 2023 A. D. JDN, no a to je 11. červenec 2776 A.U.C.

A chceš-li to úplně přesně, tak dnes je:

dies Lunae XI Iulius MMXXIII A.D., vel:
dies Lunae ante diem V Idus Iulius MMDCCLXXVI A.U.C. 🤷🏽‍♀️

Avatar uživatele
Filip84

A nebo ještě takto: Dionysius Exiguus „spočítal“, že se na Ješuu zadělalo z ducha svatýho v roce DCCLIIII A.U.C. (754), tak rok 754 A.U.C. stanovil za rok 1 A.D., a tak sobota 1. ledna 754 A.U.C. (tj. sobota 30. prosince –1 B.C. v gregoriánském kalendáři) byla sobota 1. ledna 754 A.U.C. a sobota 1. ledna 1 A. D. JDN.

A pátek 31. prosince 753 A.U.C. = pátek 31. prosince –1 B.C. JDN = pátek 29. prosince –1 B.C. v gregoriánském.

Avatar uživatele
led

Tak, stroj se již vyjádřil 😐
a teď, co na to říkají lidé… 🙂

Avatar uživatele
zjentek

Led, vy se již konečně definitivně rozhodněte, jste- li Češka, nebo Slovenka. Angličtinou nebo třeba bulharštinou se tady taky nikdo z Čehúňů nechlubí, i kdyby ji nakrásně uměl, chápete? 🤷‍♂️

Avatar uživatele
led

zjentek, máte smolu, pre mňa sú oba jazyky rečou mojich predkov a jazykov mojich škôl. To, že používam obe reči aj tu, vychádza z toho, v akom jazyku momentálne myslím. Pre mňa sú oba jazyky rovnocenné a blízke. Možno ste si všimli, že hlavne tam, kde by nemalo prísť k omylu a skresleniu, používam na tejto českej stránke český jazyk. Dokonca možno spisovnejší, než tu používajú mnohí užívatelia, napríklad vy. Takže naďalej tu budem používať aj slovenčinu, aj češtinu.
S úctou užívateľka led.

Nový příspěvek