Avatar uživatele
anonym

Odkud se vzalo rčení „Vidět Neapol a zemřít?“

Ráda bych věděla odkud se vzalo rčení „Vidět Neapol a zemřít“. Myslím, že to pronesl nějaký slavný nebo že to bylo v nějaké divadelní hře. Bohužel nikde na netu to nemůžu najít a zjistit historii tohoto rčení.
Děkuji moc za informace.
Petra

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Kerberus, anonym před 4969 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Vidět Neapol a zemřít“. Dříve se říkalo „vidět Řím, Benátky a Neapol a zemřít“, což mělo naznačovat, že se jedná o nejvýznamnější a nejkrásnější místa Itálie.

„Vidět Neapol a zemřít“, stejně jako se časem z pořekadla vytratily Řím a Benátky, začal se i drobně měnit jeho význam. Neapol je velmi různorodé město, které má kromě historického centra nebo obchodních pasáží i své „temné oblasti“. Údajně zde žijí různé gangy napojené na mafii a s krádežemi se zde můžete setkat často. Turistům se nedoporučuje například chodit s kabelkami směrem k silnici a jsou zde i ulice, kam ani místní raději nechodí sami po dvaadvacáté hodině. Náš průvodce se zde setkal například s případem, kdy chtěli muži na motorkách vytrhnout z ruky náhodné kolemjdoucí kabelku. Když se jí dotyčná žena nechtěla vzdát, táhli ji za motorkou za sebou. Jindy zase lidé na ulici nabízeli turistům ubrousky a ve chvíli nepozornosti jim ukradli peněženku. Roku 2008 si Neapol prošla tzv. odpadkovou krizí, kterou někteří přičítají za vinu právě mafii. Ta údajně odkupovala z různých zemí odpadky. Vtip spočíval v tom, že mezi ně patřil i různý nebezpečný odpad, který mafiáni vydávali za běžný a nespotřebovávali ho nařízenými způsoby, ale pomocí levnějších prostředků. Nakonec jim vše přerostlo přes hlavu a ulice byly zaplaveny odpadem. Jiná verze říká, že vedení města nebylo pro nedostatek kapacit skládek a spaloven schopno zajistit odvoz odpadků z města. Která z těchto možností je pravdivá, je otázkou. S trochou ironie se tedy dá říct, že rčení „vidět Neapol a zemřít“ dnes při její nebezpečnosti platí doslova.
Další informace na:

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:OW­MegVZhOOkJ:www­.meredit.cz/con­tent/view/2547/59/+­P%C5%AFvod+Vid%C4%9­Bt+Neapol+a+zem%C5­%99%C3%ADt&cd=10&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Presne jak pise Kerberus. Ja tam byla – ziju. ! :) Hned v pristavu ( byla jsem tam lodi ) se na nas vrhli mistni a nabizeli mobily notebooky , hodinky … z jakeho zdroje vse meli neni nutne psat. Nekoupila jsem ale nic. Hlavni trida – butiky …pamatky ok . Ale jinak prach , spina , hluk , hodne turistu ( jako ja ) a aut. Priste radsi na Madeiru. :) -iv-

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

Kdesi jsem četla ,že rčení vzniklo díky tomu že v Neapoli bylo v dřívějších dobách mnoho nemocí a špíny, takže kdo tam dojel onemocněl a zemřel.
Nevím ale co je na tom pravdy

podle mého vzniklo rčení spíš podle nevšední polohy a krás Neapole, kdo viděl její krásy řekl si -už mohu klidně zemřít.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Gall

K otázce je několik odpovědí, víceméně relevantních. Například, že do přístavu zavlékali připlouvající námořníci syfilis, na který se umíralo. Nicméně nejpravděpodobnější je skutečnost, kdy na některém z vrchů kolem Neapole stála věznice, obehnaná vysokou zdí, přes kterou z vězeňské ho cel nebylo ven vidět. Jen z jedné, speciální, která jediná byla k vůli nemožnosti úniku umístěná vysoko a do které se zavírali vězni, odsouzení k trestu smrti. Tedy pokud z této cely mohl někdo vidět Neapol, druhý den byl popraven. Mohl uvidět Neapol a zemřít.

před 1206 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek