Avatar uživatele
Nick42364

PČR a vyžádání spisu?

Dobrý den podával jsem trestní oznámení to nějakým způsobem dopadlo, přišlo mi usnesení do datové schránky. JÁ autor dotazu, jsem byl poškozený a ten kdo podal TO. Stačí zavolat na obvodní oddělení které to vyšetřovalo, stačí oficiálně žádost z datové schránky nebo musím osobně? Kolik za to zhruba chtějí za stránku?

Zajímavá 0 před 238 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

K vyžádání spisu může dojít různými způsoby, ale běžně se to děje prostřednictvím příslušného obvodního úřadu policie. Nejlepší postup je, řídit se pokyny uvedenými v usnesení, které jste dostal do datové schránky. Můžete také kontaktovat příslušné oddělení telefonicky a zjistit, jaký postup preferují.

Pokud jde o poplatky, ty se mohou lišit. Cena za kopii stránky může být cca 1–2 Kč, ale záleží na konkrétním úřadu. Někdy může být za vyhotovení kopie účtován i manipulační poplatek. Je dobré se o tom informovat přímo na úřadu, kde spis žádáte.

Alternativně můžete požádat o zaslání kopie spisu do vaší datové schránky, pokud ji máte aktivovanou. V tomto případě by neměly být žádné poplatky za kopírování.

Vždy je dobré mít na paměti, že jako poškozený máte právo nahlédnout do spisu a nechat si zhotovit kopie relevantních dokumentů.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Otázce nerozumím: vám nedošlo vyrozumění? Vždyť píšete, že ho máte v datové schránce. Vzhledem k tomu, že jste nespokojený, tak předpokládám, že PČR věc odložila. Tím pádem skončili ve fázi prověřování, nebylo zahájeno trestní řízení a vy nemáte do čeho nahlížet.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Filip84

Na „vyžádání spisu“ nemáš právní nárok, a s ohledem na zásadu enumerativnosti veřejnoprávních pretensí Ti ho OČTŘ nemohou zapůjčit.

Nahlížení do spisu upravuje ustanovení § 65 řádu soudu trestního, přičemž v ustanovení jeho odst.1 věty prvé je taxativní výčet osob, které mají právo ve spis nahlížet ex lege, přičemž věta druhé stanovuje, že jiné osoby tak mohou učinit se souhlasem předsedy senátu a v přípravném řízení se souhlasem zástupce státního nebo policejního orgánu, a to jen tehdy, je-li to třeba k uplatnění jejich práv.

Poškozeným jsi, pokud jsi u policejního orgánu uplatnil nárok na náhradu škody nebo nemajetkové újmy jako účastník soukromý v adhesním řízení podle řádu soudu trestního. Pokud jsi nárok na náhradu škody nebo nemajetkové újmy neuplatnil, poškozený nejsi.

Jsi-li poškozený, dostav se k policejnímu orgánu a požaduj nahlédnutí do trestního spisu, jsi osoba, která k tomu má právo, neboť jsi osoba taxativně vymezená dikcí ustanovení § 65 odst.1 věty prvé řádu soudu trestního.

Nejsi-li poškozený, budeš muset policejní orgán o nahlédnutí spis požádat odůvodněnou žádostí, to lze učinit písemně, poštou, do datové schránky, osobním podáním, atp., nebo i ústně do protokolu. Budeš muset žádost odůvodnit, zejména skutečnostmi skutkovými a unést důkazní břemeno, že nahlédnutí v spis je pro Tebe potřebné k uplatnění Tvých práv. O takové žádosti pak musí policejní orgán rozhodnout, a jestliže Ti v spis nahlédnout odepře, můžeš podat zástupci státnímu žádost o vykonání dozoru nad policejním orgánem.

Bude-li Ti nahlédnutí v spis umožněno, máš právo si z něj činit výpisy, poznámky a pořizovat si svým nákladem kopie spisu nebo jeho části. K tomu Ti, pokud o to požádáš, musí policejní orgán poskytnout součinnost. Policejní presidium, za tím účelem, vydalo jednotný ceník, a pokud se dobře pamatuju, cena černobílé kopie se pohybovala něco kolem Kč 2.00 – Kč 3.00 za stránku formátu A4.

Můžeš si však, například, donést vlastní laptop a scanner, nebo si spis ofotit telefonem, fotoaparátem, atp.

To, co meleš v zadání otázky, jsou nesmysly – jako vždy! 🙄🤧

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mp2

Přišlo usnesení o trestním stíhání, obešle tě kriminálka nebo zavolá s termínem podánį vysvětlení.
Pokud věc půjde k soudu, pošlou ti dopis, že 15.7.2024 v 8:30 můžeš přijít nahlédnout do spisu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

Pepa: Má do čeho nahlížet, i o přípravném řízení je veden spis, a i kdyby věc byla přímo odložena, musí o tom být spis – o každé věci musí být spis, a v tomto případě půjde o trestní spis, nebo prostě o spis v režimu řádu soudu trestního, a proto i podle řádu soudu trestního v něj bude (případně) nahlížet.

Kdyby však orgán policie podání vyhodnotil jako podezření ze spáchání správního delliktu, založí správní spis a v spis bude (případně) nahlížet v režimu správního řádu.

Postup praeter legem je pro stát nepřípustný – zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretensí!

Nový příspěvek