Avatar uživatele
Kolmon

Praha x Praze

možná, že se to tu už řešilo, ale nic jsem nenašel. Chtěl bych vědět podle jakého pravidla českého pravopisu se z Prahy stane Praze. Např. bydlí v Praze.
A je ještě nějaké další české slovo ve kterém se z „h“ stane „z“?

Díky

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, gagaga před 4119 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

e to poměrně složité na vysvětlování. Souvisí to s historickým vývojem češtiny, a to postupně od období praslovanského, přes pračeštinu, staročeštinu až do nové češtiny. V současnosti se některé zákonitosti vývoje ruší a psaný jazyk se přizpůsobuje mluvenému. Např. – tepláky – v teplácích – dané historicky, dnes se používá tvar v teplákách..

V celém období k různým změnám hlásek na základě je postavení samohlásek ( šlo o tzv. změnu kmenové souhlásky), měkkého tvrdého jeru, nosovky, stahování, úžení atd. . Existovaly totiž souhlásky jen měkké, jen tvrdé a dvojice spjaté párovou měkkosti (dnes to jsou tzv. obojetné).

Z toho důvodu došlo např. ke změně hlásek g v h (hlava – hlava), h v ž (běhat – běžet), k v c nebo v č (vlk – vlci – vlče) atd.

Jinak Praha – v Praze, drahý – draze – dražší, jih – jižní, druh – družka, kruh – kroužit

Není to jen v tvarech jednoho slova ve skloňování nebo časování, ale i ve slovech odvozených. Kořen byl nositelem významu, přidáním přípon vznikla nová slova. Opět záleželo na postavení hlásek a samohlásek, takže kmenová souhláska se podle určitých pravidel změnila. Proto jsou různé tvary ve skloňování, časování i stupňování.

Skloňování bylo kmenové, takže Prah-a se skloňovala podle zakončení jako žen-a (tzv. a kmen) – o ženě – o Praze (dnes se skloňuje podle žena, ale jde o skloňování rodové – ta Praha = ta žena, stejně vladyk-a se sklo'noval podle žena). Protože u tvaru „o ženě = o žeňe“ je měkké zakončení, hláska h (Praha) se změnila v z (Praze), noha – noze. Mužský rod – člověk – člověče (tzv. o-kmen), bůh – bože.

Stejně u odvozování – příklady jsem uvedla – i u časování – psát – piš, mazat – maž., péci (dnes péct) – peč atd.

Snažila jsem se být stručná, i když to opravdu není jednoduché vysvětlovat.

Vl. v. podle Vývoje českého jazyka

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?fcoop, Kolmon Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Je.. v celém období je důvodem k různám změnám hlásek .. . měkkého, tvrdého jeru .. glava – hlava ..

před 4119 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek