Z mnoha důvodů. Žádná banka jim nechce půjčit (kvůli špatné pověsti, insolvenci, chtějí moc vysokou částku a banka nemá řádnou záruku na vrácení) anebo si nechtějí půjčovat od banky (resp. fin. institutů), protože se nechtějí u fin. společností vést jako dlužníci anebo jim (bankám) nevěří.
A hlavně vztah mezi investorem (věřitelem) a podnikatelem (dlužníkem) může být mnohem výhodnější pro obě strany a i osobitější než by to mohlo být u banky. (Ale taky nemusí).
Záleží taky co chce investor na oplátku (dohodnou se ve smlouvě) a taky kolik a jakým způsobem podnikatelovi poskytuje danou částku nebo částky. Nakonec bývá pro člověka nevýhodnější smlouva s investorem než s nějakou fin. institucí, protože investor, chce dost často podíl na zisku ve firmě (záleží podle smlouvy). To by znamenalo, že z každého zisku by mu podnikatel něco odváděl; kdežto kdyby si vzal obyčejnou půjčku, tak ji nakonec vrátí + úroky k tomu a tím dohoda padá. Proto bývá smlouva s investorem dost často nevýhodnější, ale vždycky záleží na konkrétní situaci, co je pro toho, kdo shání peníze lepší.
Většinou jsou ti, kdo chtějí klamat investoři a ne začínající podnikatelé, protože jak už jsem zmínil, tak investoři pak mohou mít podíly na ziscích (pokud svou investici dá přímo do Základního kapitálu) a začínající – drobní podnikatelé o tom ani zprvu nemusí vědět… Pokud např. zakládají firmu 2 lidé, z toho oba do ní vloží stejnou částku, ale není to dost, tak si seženou investora, a ten jim poskytne stejnou částku jakou tam vložili oba dohromady, tak už pak napořád bude brát 50 % z každého zisku…
Jak říkám, vždy záleží jaký kdo má plán a nebo cíl… ať už podnikatel nebo investor a až pak podle toho se rozhodují.
Upravil/a: Anikitos
0 Nominace Nahlásit |
Od investorů chtějí peníze zpravidla takoví podnikatelé, kterým banka nepůjčí. Je to další způsob získávání prostředků, který nemusí být nepoctivý. Investor poskytne peníze za vyšší úrok při vyšším riziku. Není ani vyloučený podíl na zisku.
0 Nominace Nahlásit |
Inu proto, protože získat peníze od investora je mnohdy jednodušší než od banky a někdy i výhodnější. Představ si, že nemáš čím ručit, sice máš dobrý nápad a podnikatelský záměr, myslíš, že ti na to v bance půjčí peníze jen tak a navíc za přiměřenou cenu? Ty doby jsou již dávno pryč.
2Kdo udělil odpovědi palec? Mc Merkurion, Pepa25
před 2035 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Protože banka chce zpravidla nějakou záruku. Investor investuje do
„snu“. Představíš mu svou vizi a pokud bude mít dost silný pocit, že
by to mohlo vyjít, možná prachy dostaneš. Banka zpravidla půjčuje podle
přesných pravidel, na vize nebývá místo.
(Má představa, bez záruky)
1Kdo udělil odpovědi palec? Mc Merkurion
před 2035 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Správně jste pochopil že hlavní rozdíl je v tom jak se částka věřiteli vrací. U banky musíte vrátit celou částku navýšenou o úroky v rámci daného splátkového kalendáře. V případě investora si tento často bere podíl na budoucím projektu a jeho zisku, což může být mnohem více (v případě úspěšného projektu) nebo i mnohem méně či dokonce nic (v případě projektu neúspěšného). A tady máte ten důvod, kdyby podnikatel s jistotou věděl, že uspěje a nevadilo by mu riskovat i osobní bankrot jde klidně do bankovní půjčky, pokud ale osobní bankrot riskovat v případě neúspěchu nechce, raději bere investora i za cenu, že se mu ti při úspěchu projektu proti bankovní půjčce prodraží.
Logicky vám z toho vyvstala otázka, pokud hledá investora a nejde do levnějšího úvěru je jasné že svému projektu nevěří a přikládá vysokou pravděpodobnost scénáři, který by v případě úvěru skončil osobním bankrotem. Není to ale tak jednoduché. Takový investor totiž často přináší i nějakou formu spolupráce, například účinnou formu propagace vašeho projektu za mnohem výhodnějších podmínek, či provázání s jiným projektem který investor má ve svém portfoliu, což mohou být za určitých okolností klíčové faktory k úspěchu projektu.
Upravil/a: anonym
0 Nominace Nahlásit |
Pro fundovanou odpověď na tuto otázku je vhodné se obrátit přímo na info@odpovedi.cz.
0
před 2035 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Další možnost je Zonky – https://www.pujcka-rychla-ihned.cz/zonky/. Co se mě osvědčilo je fakt, že můžeš při žádosti o podnikatelský úvěr napsat příběh – důvod a investoři toto uvidí. Je to jakoby lepší než bankéřovi prezentovat bizniss plán.
0
před 2035 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
narozdíl od banky, investor na sebe přejímá téměř veškeré riziko v případě neúspěchu projektu. Banka po vás bude chtít peníze tak jako tak, ať už váš projekt bude nebo nebude výdělečný, pošle na vás exekutora a budete splácet do konce života. Investor z vás v případě neúspěchu projektu nesedře kůži, riziko neúspěchu totiž převzal na sebe a investovanou částku si holt přidá do ztrát … proto investoři tak pečlivě vybírají projekty u kterých věří, že úspěšné budou, aby k tomu nedošlo. Za toto převzetí ryzika chtějí podíl na projektu, což je u úspěšného projektu často mnohem více peněz než by se vynaložilo na úrocích v rámci splácení úvěru, ale za ten přesun ryzika, to zřejmě pánu podnikateli stálo … a o to jde.
investor si navíc po celou dobu vývoje projekt hlídá, protože mu v něm leží jeho peníze a o jeho úspěch má samozřejmě velký zájem. Takže vás nepřetržitě kope a motivuje k lepším výkonům, případně vypomáhá například propagací projektu pokud disponuje například nějakými inzertními novinami či reklamními agenturami ve svém portfoliu, což třeba banka nedělá vůbec, té je to jedno zda uspějete nebo ne, hlavně když splácíte 🙂 I to může být klíčový faktor který úspěchu pomůže.
čili investor je nepochybně mnohem nákladnější než bankovní úvěr, ale získáváte tím spolu s jeho penězi i často vlivného člověka do party, který se spolu s vámi bude intenzivně snažit, aby váš společný projekt uspěl (samozřejmě v rámci svých možností).
Půjčky od investorů jsou ve zkratce snadnější, rychlejší a mohou být i komfortnější (způsobem dodávání a jak – např. hotovostně).
Btw investoři jsou z velké části taky podnikatelé, jen už
zkušenější a poskytují investice (jiným/začínajícím) podnikatelům jen
aby do něčeho mohli své peníze dát a tak je rozmnožit.
To může být další výhoda mezi investorem a bankou, totiž že investor
může začátečníkovi poskytovat cenné rady (jakožto zkušenější
podnikatel anebo nějaký obratnější finančník).