Ano, teplý vzduch stoupá vzhůru, ale to platí jen ve velmi omezené míře. Jak se zvyšuje nadmořská výška, tak i klesá atmosférický tlak. Jak známo podle termodynamických zákonů, s expanzí plynů klesá i jejich teplota (výjimkou je vodík). Kromě toho, zvláště nad oblaky, které fungují i jako tepelná izolace, je prostředí vzdálenější od teplého zemského povrchu a více otevřeno kosmickému chladu.
3Kdo udělil odpovědi palec? led, Dochy, independent
před 2483 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Slunce samotný vzduch neohřeje.
Vzduch se ohřívá od země. Zde má největší teplotu. Jak stoupá tak
chladne.
Chladnutí je celkem rovnoměrné a jsou na to tabulky.
http://fyzmatik.pise.cz/1794-proc-klesa-teplota-vzduchu-s-nadmorskou-vyskou.html
To jenom aby Kepler nepochyboval. Na proudění a jiné faktory zde není prostor.
Upravil/a: mosoj
0 Nominace Nahlásit |
Není tak docela pravda, že teplota s výškou pořád klesá. V průměru klesá asi do 10 km (tzv. troposféra), pak je konstantní (tzv. tropopauza) a od 20 km do 50 km zase stoupá, a to kvůli vyššímu obsahu ozónu, který dobře pohlcuje UV a IR záření.
Ale do 10 km ano, teplý vzduch stoupá do výšky, tam se rozpíná a tím se (protože je dobrý tepelný izolant) ochlazuje. V tropopauze už tento řídký vystydlý vzduch původně ohřátý zemským povrchem výš nestoupá.
Upravil/a: magorvkleci
0 Nominace Nahlásit |
ad Mosoj: Nechápu ten dodatek. Zvlášť když v odkaze je napsáno přesně to co píše Kepler a víceméně to samé co s menší mírou podrobností píšeš i Ty – až na větu „Na proudění a jiné faktory zde není prostor.“
Ušlo mi něco?