Asker1144

Proč se ceny v obchodech stále uvádějí i v haléřích ?

Proč obchodníci stále používají u cen zboží i haléře ? Vždyť se používají už jenom v bezhotovostním platebním styku, kdežto v hotovostním platebním styku se zaokrouhlují od 50 nahoru a od 49 dolu ve prospěch zákazníka. Když ale platíte kartou, tak vám strhnou z účtu celou částku, včetně haléřů, a tím se dostáváme k jádru mé otázky. Vy, co platíte kartou, vám nevadí, že vám strhávají celou částku včetně haléřů ? Uvedu příklad. Když bude stát zboží 10,4 kč tak z karty se strhne celá tato částka, kdežto v hotovosti se zaokrouhlí haléře směrem dolů, takže zaplátím 10 kč. Někdo by mohl namítnout, že haléře jsou zanedbatelné a nebude kvůli tomu platit hotově, no jo, ale v této pozici je na tom výhodněji ten, co platí hotově. Když totiž provede tuto částku desekrát, zaplatí 100 kč, kdežto člověk platící kartou 104 kč, což je docela znatelný rozdíl. Neříkám, i na druhou stranu, kdo platí např částku 10,6 kč kartou, tak je na tom výhodněji ten s kartou, zaplatí po deseti nákupech 106 kč, kdežto člověk s hotovostí zaplatí už 111 kč, protože tu částku mu zaokrouhlí na 11 kč. Ještě mi napadlo řešení, že částky od 50 haléřu a výše platit kartou, a částky pod 49 haléřů dolu platit hotově, ale stále to sledovat v obchodě, když člověk potřebuje rychle zaplatit a jít mi přijde neproduktivní. A jak to řešíte vy ? Děkuji za Vaše příspěvky do diskuze.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Nechci aby se to zvrhlo v přednášku o statistice a pravděpodobnosti. Podle mne ti uniká to podstatné. A tím je, že v případě zaokrouhlování máš tyto možnosti:

  1. nezaokrouhluje se – nikdo nevydělá ani netratí (jedna možnost, částka končí 0)
  2. zaokrouhlí se DOLŮ – vydělá zákazník (ČTYŘI možnosti – částka končí na 1,2,3,4)
  3. zaokroulí se NAHORU – PRODĚLÁ zákazník (PĚT možností – částka končí 5,6,7,8,9)

Jak vidíš – 4 vs 5 v NEPROSPĚCH „toho na konci“ – potvrzení zákona „padajícího trusu“. 😉 Jistě, i při milionech transakcí denně nejde o nějaký balík, ale pokud jde o PRINCIP rovnosti/férovosti, tak ten dostává SILNĚ na prdel. Ostatně jako se vším v havloidní dem(ent)okracii. Plná huba keců, ale skutek UTEK. To jen v tom LEPŠÍM případě, v reálné praxi ještě NAVÍC cáluješ. Co ostatně čekáš od PRAVDY a LÁSKY vítězné! 😮

Tvé řešení ovšem nezahrnuje důvod, PROČ byly mince nominálně haléřové hodnoty zrušeny. Ten je stále platný a proto tvé řešení NENÍ použitelné. A ačkoliv globální kapitál nijak výrazně touto zlodějnou nezbohatne (na to má jiné metody), tak STÁLE platí „halíře dělají talíře“. Tak proč by se měl tomu bránit. 🙂 😉

Nicméně samotný důvod proč se stále haléře počítají tkví především v mimoekonomických důvodech, myslím. Vezmi si jen taková mnoha desítkami let (více než století!) zažitá úsloví, jako „splatit do haléře“ nebo „pro pár haléřů si nechá vrtat koleno“. TWL zamysli se. JAK bys v „prosperující a bohaté“ havloidní ekonomice zdůvodnil průsery jako masivní INFLACE apod. zlodějny? A najednou NAVZDORY vší „prosperitě, svobodě atd.“ BÁC – hodnota měny jde do kopru? Jistě chápeš, že to NEJDE ani tím největším havloidním politrukem či presstitutem/kou seriózněji okecat. A používání haléřů, byť spíše jen v symbolické rovině přeci jen má na lidi „uklidňující vliv“ (že to ještě „není tak špatné“). 😉 😁 😁

Další odpovědi
led

Asker1144, pri vašom krásnom počítaní ste zabudol ešte na maličký (pre mnohých zjavne nespozorovaný) detail: poplatok banke za vedenie účtu a jednotlivú transakciu. Aj toto navyšuje cenu za váš nákup. Ako hovorí slovenské príslovie: Babka k babce, budú kapce
doplnené slovami spisovateľa Umberta Ecco
„(…)Babka k babce, budú kapce, kvapka po kvapke – a bude z toho more, len vydrž, koníček, tráva už raší, práca chvatná málo platná a netrpezlivá mačka slepé mačiatka vrhne).“ — Umberto Eco, kniha Vyrobiť si nepriateľa

Pepa25

Matematika, konkrétně její část zvaná zaokrouhlování mi fakt nevadí. Její princip je totiž takový, že se zaokrouhluje nejen nahoru, ale i dolů! Takže mě vždy potěší, když na kase naskočí třeba 58, ale kartou zaplatím 57,60 Kč 🙂

Pepa25

alien zase perlí: „zaokrouhlováním dostává princip férovosti silně na p*del“ 🙂 Plus samozřejmě nesmyslné konspirace o důvodech rušení halířů … přitom stačilo jednoduše říct, že placení kartou je výhodnější, protože je přesnější.

led

aliendronov kameň (v odpovedi) je pekne zabalený v blate. Pekne opísaný princíp platby navonok, na letmý dotyk, je vábivý… ? Aby neublížil svojej obeti? Cha cha ch… Kto v skutočnosti zís­ka?

aliendrone

led>>> Ó plyšáčku sametově heboučký a voňavý, když já té Vaší květomluvě nerozumím. Nepobral jsem princip (podstatu) Vaší námitky. Oběť je přeci „ten na konci“, tedy zákazník. Vydělá globální kapitál (řetězec, který tak jako tak v nemalé [nezřídka většinové] části patří BANCE). Poplatku za vedení účtu se ještě dá vyhnout (ZATÍM, u některých bank) a poplatek za transakci si BANKA strhává rovnou od OBCHODNÍKA). PLS objasněte to nechápavému emzákovi (ovšem nejskvělejšímu, nejkrásnějšímu, nejúžasnějšímu etc.), JAK tedy můj popis UBLIŽUJE své oběti? THX 🙂

led

Zabalené sú rovnako ako tiché uvoľnenie skladov pre nový tovar kryté krásnymi akciovými zľavami.