Od čeho byl tento zvyk odvozen a pamatujete to ještě někdo ?
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, elektrikář, iceT, johana 56, briketka10, gagaga, da ny před 3915 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Pamatuji od babičky.
http://www.labutipirka.cz/hromnice-66-433-1.html
0 Nominace Nahlásit |
Jinak jak tato tradice vznikla?
Hromnice je tradiční lidové označení katolického svátku Uvedení Páně do chrámu nebo dříve Očišťování Panny Marie.
Svátek připomíná událost z evangelií, kdy Ježíšova matka Maria přinesla podle židovského obyčeje svého syna 40. dne po narození do jeruzalémského chrámu, aby jej zasvětila jako prvorozeného Bohu.
Zde se setkává s prorokyní Annou a spravedlivým Simeonem, který Ježíše nazval „světlem k osvícení národů”.
Od tohoto Simeonova proroctví o Ježíši-světle pochází zvyk, který se začal šířit zřejmě od 11. století: v tento den světily svíčky „hromničky”, které se během bouřek zapálené dávaly do oken a měly spolu s modlitbou chránit před bouřkami. Tímto dnem také dříve končila vánoční doba a sklízely se betlémy z chrámů, často i z domácností.
Lidé vysvěcené „hromničky” zapalovali při bouřích, modlíce se přitom k Bohu za odvrácení možné pohromy. Bývalo i zvykem dávat hromničku do ruky umírajícímu člověku, světlo hromničky mělo svítit na cestu do nebe.
http://www.magrata.com/imbolc-hromnice
0 Nominace Nahlásit |
Zapalování hromnic při bouřce nepamatuju. Avšak pamatuju, že při bouřce často vypadávala elektřina a pak nezbylo než svítit svíčkou.
Původ, z něhož je to odvozeno, může být velice starý, snad z dob, kdy oheň byl to nejdůležitější, co pralidé měli. Bez něho by nemohli jíst maso, přečkat zimu. V noci je chránil před útokem šelem. Oheň tedy byl ochráncem.
A proč se zapalovaly svíčky při bouřce – asi ze stejného důvodu jako, když držíte palce národnímu mužstvu. Domníváte se (věříte), že držení palců přispěje k tomu, že naši vyhrajou, ačkoli pro takovou domněnku není opodstatnění. Nikdy se neprokázala žádná kausalita mezi tím, že někdo drží u televize palce, a výsledkem utkání na stadionu. Naštěstí! Jinak by všechno vyhráli Číňani …
Jde o projevy lidské touhy pouhou myšlenkou nebo nějakým zástupným rituálem (kouzlem) ovlivnit svět. Vedle případů lenosti se objevují v případech ohrožení, kdy neznáme způsob, jak nebezpečí odvrátit. A jak odvrátit možnost, že blesk zasáhne zrovna naši chalupu? Když neznáte nic o elektřině ani o bleskosvodu nezbývá než si naklonit „nadpřirozené“ síly, které takovou možnost (dle našich domněnek) mají – duchové, bohové, Pán Bůh se všemi svatými, Aláh – a provést patřičné magické úkony. Například zapálit při bouřce svíčku nebo držet palce, když hrajeme se Švédama.
Ovšem dal-li jste v noční bouřce svíčku na okno, mohl jste tím někomu venku dát znamení, že tu je obydlený dům, kam se může před bouřkou schovat. Takže to k něčemu být mohlo – jen nevím, jestli by se to osvědčilo i dneska na panelovém sídlišti … Spíš by mohla chytnout záclona …
0 Nominace Nahlásit |
Děkuji za odpovědi a hlavně za to připomenutí vysvěcení svíček. Na to jsem již zapoměl a zřejmě to bylo to nejdůležitější u tohoto zvyku.