Avatar uživatele
Alesh

Proč světlo v mikrovlnce přestalo svítit a pak zase začalo?

Před nějakou dobu přestalo svítit světlo v mikrovlnce. Je to prastará mikrovlnka, říkám si, žárovka praskla. Na výměnu je potřeba se v ní vrtat, což se mi nechtělo shánět, ono to zas tak nevadí, když nesvítí. No, a pak po nějaké době, v řádu týdnů, spíš měsíců zas sama od sebe svítit začala. Dokážete mi to někdo nějak fyzikálně objasnit, čím to mohlo být.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone, Filip84 před 596 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
orwell

Prastará mikrovlnka… Já tedy nevím jaká žárovka tam je, nikdy jsem ji nevyměňoval, ale nehledal bych v tom nic výjimečného. Všechny kontakty z běžně používaných materiálů korodují, pružinky se unavují, změny teploty, vlhkosti a otřesy si udělají taky své. S takovými efekty jsem se potkal v životě mnohokrát. Měl jsem kdysi klasickou žárovku s wolframovým vláknem, která se chovala podobně a dokonce bylo i vidět místo přerušení vlákna. Při vhodném poklepání na baňku se drátky dotkly a nějakou dobu opět svítila. Když mě to přestalo bavit, vyhodil jsem ji. Horší je hledat takové závady ve složitější elektronice, to by z toho někdy člověku jeblo. Zkus na mikrovlnku zabouchat a žárovka třeba zase přestane svítit 🙂

Upravil/a: orwell

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Jestli sílozpytně, tak tím si vpravdě jist nejsem, já Ti to spíše vyložím prakticky.

Já televisi na ohřívání žrádla nemám, ale už jsem to viděl, v práci. Ten princip, s tím osvětlením prostoru pro ohřívání jídla, je shodný s principem osvětlování prostoru trouby, nebo chladničky: je tam patice E14 (tj. Edisonův závit a průměr cca 14 mm), no a klasická, Edisonowa, vakuová žárovka 240V @ 15W, nebo 240V @ 25W.

Nejslabší wolframová žárovka má 25W, ty klasické E27 15W žárovky jsou taky uhlíkové, tj. s uhlíkovým vláknem ve vakuu, no a do té trouby se, speciálně, vyrábí i 25W, uhlíkové, s vakuem, aby nehrozilo risiko explose, což by u wolframové žárovky hrozit i mohlo.

No nic, tak máš tam klasickou žárovku, za nějakým sklem, s klasickou paticí. Mi to dělalo u trouby, jsem vyměnil (15W) žárovku, do trouby vhodnou jsem tam dal, žárovka svítila, a za pár dní nesvítila. Tak jsem vymontoval žárovku z trouby, patřím na to vlákno a vlákno vypadalo v pořádku. Tak našroubuju žárovku zpátky, a ona svítí.

Patice byla špatná. Mi stačilo přihnout kontakty, ale mohou být i vypálené, no a nebo může být ten drát, co do té patice vede, unavený životem.

U televise, o které píšeš, že je „prastará“, bych měl jinou obavu: já jsem si, svého času, našel ty evropské normy stran záření televisí na ohřívání žrádla. Jednoduše řečeno, ta mikrovlnka funguje jako takový veliký mobil, prostě ohřívá všecko zářením, tj. rozkmitáváním molekul vody. Živému organismu škodí ohřívání rozkmitávání molekul vody, člověk je živý organismus, tedy, škodí to i člověku a člověk z toho může mít raka. Aby to, jako, bylo ok, tak je tam omezení (SAR) toho záření, jako u mobilu. No ano, ale mobil je proti tomu nic. Ta televise má takové záření, že když se to spustí, tak je to asi jako NMT radiotelefon, s VF výkonem 15W × 10, a to je to už odisolované.

No jenomže jak tomu stárne to těsnění dveří, atp., tak buďto by se to muselo repasovat, pravidelně, a nebo máš potom doma elektromagnetické vlnění, jak Tesla v laboratoriu. A to opravdu člověku nesvědčí!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

  1. Někdo žárovku vyměnil a ty o tom nevíš.
  2. Špatný (unavený či zoixdovaný) kontakt. Je fuk jestli v objímce žárovky, nebo jak píše orwell či kdekoliv jinde. Pamětníci „lampových TV“ (full elektronkových) tento efekt dobře znají a vždy když TV začala blbnout, tak hned nepanikařili s opravou, ale uvážlivě TV zpohlavkovali. Což poměrně často mělo kýžený efekt a TV „se tímto násilím opravila sama“ (v praxi např. elektronka v patici s sebou v důsledku úderů posunula a kontak byl obnoven). Podobně blbnuly halogenové žárovky v autech aj. věci, protě život. 😉 😁

BTW – výměna žárovky v mikrovlnce je v poho, neboj nic, to dáš (i když to na první pohled vypadá divoce, páč zpravidla musíš sundat kryt mikrovlnky – PCHE, pár šroubů). Vsadím se, že by to zvládl i Rokio. 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Může tam být prastará žárovka s vláknem, který prasklo a jaxe s troubou hýbalo, konce vlákna se spojily a krásně konstantně svítí. (;

(Nevím jestli o této možnosti někdo psal, já to po nich nečetl.)

Jinak to znám z hororů. Vždy, když se má objevit něco, co nechceš, začnou na chodbách atd. blikat světla/žárovky. Posléze je tam někdo/něco, co fakt nechceš, na př. eMZák nebo nějaký ještě mnohem horší jev či moribundus. A to mohlo potkat i vaši domácnost. Přišla na ni řada. Projevy bývají různé, u vás nyní na MW. Byl bych ve střehu. Soustřeď se, jestli při rozsvícení neslyšíš podobné bzučivé zvuky, jako když něco zkratuje, víš co. To by bylo jasné! 🤨

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

I když nejsem fyzik, pokusím se nabídnout několik možných příčin:

  1. Kontaktní problém: Někdy může problém vzniknout kvůli špatnému nebo nestabilnímu kontaktu mezi žárovkou a jejím paticí. Vibrace z provozu mikrovlnky mohou způsobit, že se žárovka v patice pohne a opět naváže kontakt.
  2. Teplotní cykly: Žárovky v mikrovlnkách jsou vystaveny velkým teplotním výkyvům. Přehřívání a následné ochlazení mohou mít vliv na fungování žárovky. Při vysokých teplotách může dojít k rozšíření kovových částí, což může způsobit přerušení spojení. Jakmile se žárovka ochladí, spojení může být opět obnoveno.
  3. Výkyvy v elektrickém napětí: Nikdy nevíme, kdy mohou nastat výkyvy v elektrické síti. Tyto výkyvy napětí mohou přimět žárovku, aby přestala svítit, a když se napětí stabilizuje, světlo se může opět vrátit.
  4. Životnost žárovky: I když se zdá, že žárovka praskla, může jen dosáhnout konce své životnosti. V takovém případě může ještě několikrát bliknout než definitivně odejde.

Když se tento jev opakuje, doporučuji žárovku vyměnit, aby se předešlo dalším potížím nebo možnému poškození mikrovlnky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

aliendrone: Tož já to znám z rozhlasového přijímače, z lidově demokratického Bulharska: tam byl vzadu papír. Když rozhlas nešel naladit (a nebyla bouřka, víš co, nebo tak něco, co ruší SV a DV 👌😅), tak se sundal zadní papír a elektronky se vyjmuly a vložily (ekvivalent ajťáckého vypnout a zapnout). A pomohlo to! 😎

Pak jsem na to ale přestal chytal Rádio Ljubljana, co já vím, jestli to ruší ty mobily, nebo soudruzi přestali vysílat, tak jsem to uklidil, a od té doby nepoužil, protože ona je to docela kredencie a dneska si pustíš rozhlas online.

Avatar uživatele
Alesh

@orwell: jo, asi tak nějak to bude. Bouchat na ní nebudu, stačí, že s dvířky mlátí její uživatelé. 😁 Každopádně je zvláštní, že to nijak nebliká, ani neblikalo, prostě to svítilo, pak dobu ne a teď to zas dobu svítí bez jakýchkoli problémů. Prostě mě zaráží ta „konstantnost“ toho jevu, že to nepoblikává.

Avatar uživatele
orwell

Máš pravdu, většinou taková porucha funkce vykazuje nestabilitu. Může se ale stát, že se v místě nedokonalého spoje za „příznivých“ okolností zajiskří či vytáhne oblouk a vodiče se svaří. Teplota je v těchto místech značná. Něco podobného jsem kdysi dávno zažil při snaze o výměnu pojistkové vložky 25A ve fejfarce. Tehdy jsem to páchal já blbec při zatížení. Po zajiskření už nešlo hlavici vyšroubovat (závity se svařily) a musel se vyměnit i sokl. Na to přijel z rozvodny technik a na dobu nezbytnou odpojil část obce, k veliké radosti místních obyvatel. Zachoval jsem se tenkrát jako idiot, ale pamatuju si to dodnes.

Nový příspěvek